Кавај Ленард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавај Ленард


Лични информации
Роден на 29 јули 1991(1991-07-29)(32 г.)
Роден во Лос Анџелес, Калифорнија
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 102 кг
Позиција крило
Информации за кариерата
Колеџ Сан Диего Стејт
Драфт 2011 / Рунда: 1 / Пик: 15
Избран од:
Индијана Индијана Пејсерс
Проф. кариера 2003—
Моментален клуб
Клуб Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Број 2
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2011–2018
2018–2019
2019–
Сан Антонио Сан Антонио Спарс
Торонто Торонто Репторс
Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс


Кавај Ентони Ленард (роден на 29 јуни 1991) — американски кошаркар кој моментално настапува за Лос Анџелес Клиперс во НБА.

Тој играл две сезони колеџ кошарка за Сан Диего Стејт Ацтекс и бил избран во вториот Ол-Американ тим во неговата софмор сезона. Ленард се одлучил да се откаже од последните две сезони на Сан Диего Стејт со цел да учествува на НБА драфтот 2011. Тој бил избран од Индијана Пејсерс како 15-ти пик во првата рунда, пред да биде разменет во Сан Антонио Спарс истата вечер.

Со Спарс, Ленард го освоил НБА првенството во 2014, и бил избран за МВП на финалето. После седум сезони во Спарс, Ленард бил разменет во Торонто Репторс во 2018. Во 2019, тој ги водел Репторс до нивната прва НБА титула во историјата на франшизата и ја освоил својата втора награда МВП на финалето. Веднаш потоа, во летото 2019 тој се преселил во Лос Анџелес каде потпишал договор со Клиперс како слободен играч во јули 2019.

Ленард е четирикратен Ол-стар учесник и двапати избран во Ол-НБА првиот тим.

Титули и награди[уреди | уреди извор]

НБА[уреди | уреди извор]

2013-2014, 2018-2019
2014, 2019
2016, 2017, 2019, 2020
2020

Надворешни врски[уреди | уреди извор]