Прејди на содржината

НБА Ол-стар викенд 2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
НБА Ол-стар викенд 2020
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Одржано 14-16 февруари 2020
Арена Јунајтед центар
Град Чикаго, Илиноис
НБА Ол-стар натпревар
Резултат Тим Леброн — Тим Јанис 157-155
Најкорисен играч САД Кавај Ленард
(Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс)
Настапи на полувремето Chance the Rapper, Ди-Џеј Калед, Лил Вејн и Квејво
Изведувачи на химни Чака Кан (САД Amazing Grace)
Тенил Артс (Канада O Canada)
НБА натпревар на ѕвездите во подем
Резултат Тим САД — Тим Свет 151-131
Најкорисен играч САД Мајлс Бриџис
(Шарлот Шарлот Хорнетс)
НБА натпревар во вештини
Победник САД Бам Адебајо
(Мајами Мајами Хит)
НБА натпревар во забивање
Победник САД Дерик Џонс Џуниор
(Мајами Мајами Хит)
НБА натпрвеар во шутирање тројки
Победник Бахами Бади Хилд
(Сакраменто Сакраменто Кингс)
2019 2021

НБА Ол-стар викенд 2020 било 69-тото издание на НБА Ол-стар викендот. Се одржал од 14 до 16 февруари 2020 година во Јунајтед центар во Чикаго, домашната арена на Чикаго Булс. Чикаго претходно бил домаќин на НБА Ол-стар викендот уште во два наврати во 1973 и 1988 година.

НБА Ол-стар натпревар[уреди | уреди извор]

Состави[уреди | уреди извор]

Тим Леброн
Позиција Играч Екипа
Стартери
К Леброн Џејмс Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
К Кавај Ленард Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Ц Ентони Дејвис Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Б Лука Дончиќ Далас Далас Маверикс
Б Џејмс Харден Хјустон Хјустон Рокетс
Резерви
Б Демијан Лилард [N 1] Портланд Портланд Т. Блејзерс
Б Бен Симонс Филаделфија Филаделфија 76ерс
C Никола Јокиќ Денвер Денвер Нагетс
К Џејсон Тејтум Бостон Бостон Селтикс
Б Крис Пол Оклахома Оклахома Тандер
Б Расел Вестбрук Хјустон Хјустон Рокетс
Ц Домантас Сабонис Индијана Индијана Пејсерс
Б Девин Букер[N 2] Финикс Финикс Санс
Тренер: Франк Вогел (Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс)

Тим Јанис
Позиција Играч Екипа
Стартер
К Јанис Адетокумбо Милвоки Милвоки Бакс
К Паскал Сиакам Торонто Торонто Репторс
Ц Џоел Ембид Филаделфија Филаделфија 76ерс
Б Кемба Вокер Бостон Бостон Селтикс
Б Треи Јанг Атланта Атланта Хокс
Резерви
К Крис Мидлтон Милвоки Милвоки Бакс
К Бам Адебајо Мајами Мајами Хит
Ц Руди Гобер Јута Јута Џез
К Џими Батлер Мајами Мајами Хит
Б Кајл Лаури Торонто Торонто Репторс
К Брендон Инграм Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс
Б Донован Мичел Јута Јута Џез
Тренер: Ник Нурс (Торонто Торонто Репторс)

  1. Не можел да учествува поради повреда на препоните
  2. Девин Букер бил избран на местото на повредениот Демијан Лилард.

Натпревар[уреди | уреди извор]

Чикаго
16 февруари 2020
Тим Леброн 157 – 155
Извештај
Тим Јанис МВП: Кавај Ленард
Јунајтед центар (17,808 гледачи)
Дејвис0 09 Скокови 11 0Адетокумбо, Гобер
Џејмс, Харден, Пол0 06 Асистенции 10 0Јанг

Кавај Ленард, избран за најкорисен играч на натпреварот.

Тим Леброн

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Леброн Џејмс
K
18:48
23
10
5
6
1
6
9/20
2/10
3/4
1
САД Кавај Ленард
20:21
30
7
4
2
0
1
11/18
8/14
0/0
2
САД Ентони Дејвис
Ц
20:21
20
9
1
3
3
1
9/16
1/6
1/2
3
САД Џејмс Харден
Б
17:31
11
3
6
1
2
2
3/9
3/9
2/4
5
Словенија Лука Дончиќ
П
17:31
8
1
4
1
0
0
3/6
2/5
0/0
0
Резерви
Австралија Бен Симонс
Б
29:18
17
6
5
2
1
0
8/9
0/0
1/2
0
САД Расел Вестбрук
П
27:04
6
3
3
0
0
1
2/10
0/4
2/4
0
САД Крис Пол
К
25:31
23
2
6
0
0
2
8/13
7/11
0/0
4
САД Девин Букер
П
19:00
6
4
0
0
1
4
3/8
0/4
0/0
1
Литванија Домантас Сабонис
П
19:00
2
6
0
0
0
1
0/1
0/0
2/4
0
САД Џејсон Тејтум
К
13:37
6
1
3
3
0
0
3/8
0/4
0/0
0
Србија Никола Јокиќ
Ц
11:58
5
2
1
1
0
0
2/4
1/3
0/0
1

Тим Јанис

Играч ПОЗ МИН Бод СКО АСИ УКР БЛО ИЗГ Ш/И Ш/3 СФ ЛИЧ
Стартери
Грција Јанис Адетокунбо
K
30:45
25
11
4
1
3
1
12/21
1/4
0/2
4
Камерун Паскал Сиакам
17:33
15
6
0
1
0
1
7/10
0/2
1/2
4
Камерун Џоел Ембид
Ц
29:10
22
10
1
0
0
2
8/13
0/2
6/8
3
САД Треи Јанг
Б
15:45
10
3
10
0
0
4
4/10
2/6
0/0
1
САД Кемба Вокер
П
29:10
23
3
3
1
0
3
9/18
5/11
0/0
1
Резерви
САД Кајл Лаури
П
28:14
13
5
8
3
0
3
4/12
1/4
4/4
4
САД Крис Мидлтон
КЦ
23:09
5
1
2
0
0
0
2/7
1/5
0/0
0
Франција Руди Гобер
Ц
18:50
21
11
2
0
1
0
10/11
0/0
1/3
0
САД Донован Мичел
Б
14:16
7
5
4
2
1
1
3/10
1/3
0/0
1
САД Џими Батлер
К
12:55
4
3
2
2
0
4
2/2
0/0
0/0
0
САД Бам Адебајо
C
11:40
8
2
1
0
0
1
4/5
0/0
0/0
0
САД Брендон Инграм
К
8:33
2
1
1
1
0
1
1/4
0/3
0/0
0

НБА натпревар на ѕвездите во подем[уреди | уреди извор]

Состави[уреди | уреди извор]

Тим Свет[1]
Поз. Играч Екипа Р/С
Б Канада Никел Александер-Вокер Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс Руки
Ц Бахами Деандре ЕјтонINJ3 Финикс Финикс Санс Софмор
К Италија Николо МелиREP3 Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс Руки
Б/К Канада Ар Џеј Барет Њујорк Никс Њујорк Никс Руки
K Канада Брендон Кларк Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис Руки
Б/К Словенија Лука Дончиќ Далас Далас Маверикс Софмор
Б Канада Шеј Гилџјус-Александер Оклахома Оклахома Тандер Софмор
К Јапонија Руи Хачимура Вашингтон Вашингтон Визардс Руки
Б Нигерија Џош Окоџи Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс Софмор
Б/К Украина Сви Михаилук Детроит Детроит Пистонс Софмор
Ц Германија Мориц Вагнер Вашингтон Вашингтон Визардс Софмор
Тренер: Едријан Грифин (Торонто Торонто Репторс)

Тим САД[1]
Поз. Играч Екипа Р/С
К САД Мајлс Бриџис Шарлот Шарлот Хорнетс Софмор
Б САД Девонте Греам Шарлот Шарлот Хорнетс Софмор
Ц САД Вендел Картер ЏуниорINJ1 Чикаго Чикаго Булс Софмор
Б САД Тајлер ХироINJ2 Мајами Мајами Хит Руки
Б САД Џа Морант Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис Руки
К САД Џарен Џексон Џуниор Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис Софмор
К САД Зајон ВилијамсонREP1 Њу Орлеанс Њу Орлеанс Пеликанс Руки
Б САД Кендрик Нан Мајами Мајами Хит Руки
К САД Ерик Паскал Голден Стејт Голден Ст. Вориорс Руки
К САД Пи Џеј Вошингтон Шарлот Шарлот Хорнетс Руки
Б САД Треи Јанг Атланта Атланта Хокс Софмор
Б САД Колин СекстонREP2 Кливленд Кливленд Кавалирс Софмор
Тренер: Фил Хенди (Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс)

Натпревар[уреди | уреди извор]

Чикаго
14 февруари 2020
Тим Свет 131 – 151
Извештај
Тим САД
Јунајтед центар
Кларк0 08 Скокови 07 0Џексон
Барет, Дончиќ, Окоџи0 05 Асистенции 07 0Јанг

НБА натпревар во вештини[уреди | уреди извор]

Учесници[2]
Позиција Играч Екипа Годиште Висина
К САД Бам Адебајо Мајами Мајами Хит 1997 208
Б САД Патрик Беверли Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 1988 185
Б САД Спенсер Динвиди Бруклин Бруклин Нетс 1993 198
К САД Крис Мидлтон Милвоки Милвоки Бакс 1991 203
Б САД Дерик Роуз [N 1] Детроит Детроит Пистонс 1988 188
Ц Литванија Домантас Сабонис Индијана Индијана Пејсерс 1996 211
К Камерун Паскал Сиакам Торонто Торонто Репторс 1994 206
К САД Џејсон Тејтум Бостон Бостон Селтикс 1998 203
Б Канада Шеи Гилџјус-Александер[N 2] Оклахома Оклахома Тандер 1998 196
  1. Не можел да учествува поради повреда на адукторот.
  2. Шеи Гилџјус-Александер бил избран да настапи на местото на повредениот Дерик Роуз.
четвртфинале полуфинале финале
                   
       
  Б. Адебајо   O
  С. Динвиди   X  
  Бам Адебајо   O
      Паскал Сиакам   X  
  П. Сиакам   O
  П. Беверли   X  
  Бам Адебајо   O
   
    Домантас Сабонис   X
  К. Мидлтон   O
  Ш. Гилџјус-Александер   X  
  Крис Мидлтон   X
      Домантас Сабонис   O  
  Д. Сабонис   O
  Џ. Тејтум   X  
 
  • O - оди понатаму
  • X - испаѓа

НБА натпревар во шутирање тројки[уреди | уреди извор]

Учесинци[3]
Позиција Играч Екипа Годиште Висина Прва рунда Завршна рунда
Б Бахами Бади Хилд Сакраменто Сакраменто Кингс 1992 193 27 27
Б САД Девин Букер Финикс Финикс Санс 1996 196 27 26
К Латвија Давис Бертанс Вашингтон Вашингтон Визардс 1992 208 26 22
Б САД Зак Лавин Чикаго Чикаго Булс 1995 198 23 NDQ
К САД Џо Херис Бруклин Бруклин Нетс 1991 198 22
К САД Данкан Робинсон Мајами Мајами Хит 1994 201 19
Б САД Девонте Греам Шарлот Шарлот Хорнетс 1995 185 18
Б САД Треи Јанг Атланта Атланта Хокс 1998 185 15

НБА натпревар во забивање[уреди | уреди извор]

Учесници[4]
Позиција Играч Екипа Годиште Висина Прва рунда Последна рунда
К САД Дерик Џонс Џуниор Мајами Мајами Хит 1997 198 96 (46+50) 198 (50+50+50+48)
К САД Арон Гордон Орландо Орландо Меџик 1995 203 100 (50+50) 197 (50+50+50+47)
Б САД Пат Конатон Милвоки Милвоки Бакс 1993 193 95 (45+50) DNQ
Ц САД Двајт Хауард Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 1985 208 90 (41+49) DNQ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „NBA All-Stars Luka Doncic and Trae Young headline U.S. vs. World showdown in 2020 NBA Rising Stars“. NBA.com. Посетено на January 31, 2020.
  2. „2020 Taco Bell Skills Challenge“ (англиски). NBA. 4 февруари 2020. Посетено на 5 февруари 2020.
  3. „2020 MTN DEW 3-Point Contest“ (англиски). NBA. 4 февруари 2020. Посетено на 5 февруари 2020.
  4. „2020 AT&T Slam Dunk“ (англиски). NBA. 4 февруари 2020. Посетено на 5 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]