Блејк Грифин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блејк Грифин

Грифин во 2013
Грифин во 2013

Лични информации
Роден на 16 март 1989(1989-03-16)(34 г.)
Роден во Оклахома Сити, Оклахома
Националност САД САД
Висина 2,06 м
Тежина 113 кг
Позиција крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ Оклахома (2007-2009)
Драфт 2009 / Рунда: 1 / Пик: 1
Избран од:
Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Проф. кариера 2009—
Моментален клуб
Клуб Бостон Бостон Селтикс
Број 91
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2009–2018
2018–2021
2021–2022
2022–
Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс
Детроит Детроит Пистонс
Бруклин Бруклин Нетс
Бостон Бостон Селтикс


Блејк Остин Грифин (16 март 1989 во Оклахома Сити)[1]американски кошаркар кој моментално настапува за екипата на Бостон Селтикс од НБА лигата.

Грифин играл колеџ кошарка за Оклахома Сунерс, кога бил прогласен за Играч на годината во својата втора година.[2] Грифин бил избран како прв пик на НБА драфтот 2009 од страна на Лос Анџелес Клиперс,[3] и оттогаш е шесткратен Ол-стар играч и пет пати избран во Ол-НБА тимот.

За време на последниот претсезонски натпревар во 2009 година, тој заработил повреда на левото колено, поради што морал на операција и ја пропуштил целата НБА сезона 2009–2010.[4] Грифин го направил своето деби во НБА како руки во следната сезона, во која тој бил избран за Ол-стар натпреварот, победил во натпреварувањето во забивање, и бил прогласен за Руки на годината.[5][6]

Успеси[уреди | уреди извор]

2011, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2019
2012, 2013, 2014
2015, 2019
2011

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Blake Griffin Stats, Height, Weight, Position, Draft Status and more“. Basketball-Reference.com (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  2. "Player of the year: Blake Griffin, Oklahoma Christian School – Griffin talking titles for his senior season". The Oklahoman. April 9, 2006.
  3. Ford, Chad. „2009 NBA Draft Prospects: Top 100“. ESPN. Архивирано од изворникот на August 21, 2008. Посетено на August 24, 2008.
  4. Sheridan, Chris (January 13, 2010). „Los Angeles Clippers' Blake Griffin to have season ending surgery“. ESPN.com. Посетено на February 11, 2022.
  5. Official release (May 4, 2011). Clippers' Griffin unanimously voted top NBA rookie Архивирано на 7 мај 2011 г.. NBA.com. Retrieved May 4, 2011.
  6. Associated Press (May 5, 2011). Blake Griffin unanimously voted top NBA rookie. ESPN. Retrieved February 11, 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]