Амаре Стадемаер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амаре Стадемаер
Amar'e Stoudemire
Amar'e Stoudemire free throw.jpg
Позиција крило, центар
Висина 2.02м
Тежина
Лига НБА
Тим Њујорк Никс
Број 1
Роден 16 ноември 1982
Флорида, САД
Националност Американец
Драфт 1, 2002
Професионална кариера сѐ уште


Амаре Стадемаер' (англиски: Amar'e Stoudemire) (16 ноември 1982) - американски професионален кошаркар.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Стадемаер е роден на 16 ноември 1982 година, во Флорида. За време на средношколските денови, тој настапувал за шест различни училишта.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Стадемаер ја започнал својата кариера во НБА во 2002 година. Најпрвин, настапувал за „Феникс санс“, а потоа преминал во „Њујорк никс“. Во февруари 2015 година, предвереме го раскинал договорот и потпишал за тимот на „Далас маверикс“, каде го носел дресот со број 1.[2] Во текот на својата кариера, Стадемаер бил четирипати избиран во тимот на ѕвездите „All star“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Amare Stoudemire“. Basketball-Reference.com. http://www.basketball-reference.com/players/s/stoudam01.html. посет. 30 јули, 2010 г. 
  2. „Стадемаер стана број 1 во Далас“, Дневник, година XIX, број 5697, петок, 20 февруари 2015, стр. 20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]