Бен Валас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бен Валас
BenWallaceDP.jpg
Прекар(и) Биг Бен
Позиција центар
Висина 2,06 м
Тежина 109 кг
Број 30, 3, 6, 4
Роден 10 септември 1974 (1974-09-10) (44 г.)
Вајт Хол, Албама
Националност САД САД
Колеџ Којахога (1992–1994)
Вирџинија Јунион (1994–1996)
Драфт 1996 / Не драфтуван
Проф. кариера 1996–2012
Кариера
1996-1997 Вашингтон Вашингтон Булетс
1997-1999 Вашингтон Вашингтон Визардс
1999-2000 Орландо Орландо Меџик
2000-2006 Детроит Детроит Пистонс
2006-2008 Чикаго Чикаго Булс
2008-2009 Кливленд Кливленд Кавалирс
2009-2012 Детроит Детроит Пистонс
Инфо од: 29.11.2016.

Бен Ками Валас (роден на 10 септември 1974) е поранешен американски кошаркар. Роден во Алабама, Валас присуствувал на Којахога колеџот и Вирџинија Јунион Универзитетот пред да потпише договор со неговата прва НБА екипа Вашингтон Булетс (подоцна Визардс) како недрафтуван слободен агент во 1996 година. Во НБА кариерата, Валас покрај за Вашингтон играл уште и за Орландо Меџик, Детроит Пистонс, Чикаго Булс и Кливленд Кавалирс.

Тој ја има освоено наградата за НБА Одбранбен играч на годината четири пати, што е рекорд кој го дели со Дикембе Мутомбо. Во девет сезони со Пистонс (2000-2006, 2009-2012), Валас одиграл две НБА финалиња (во 2004 и 2005) и го освоил НБА шампионатот со Пистонс во 2004 година.

Во 2016 година Детроит Пистонс го повлекле од употреба неговиот дрес со број 3.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]