Шон Мерион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шон Мерион


Лични информации
Роден на 7 мај 1978(1978-05-07)(46 г.)
Роден во Вокиган, Илиноис
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 103 кг
Позиција крило, крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ УНЛВ Р. Ребелс
Драфт 1999 / Рунда: 1 / Пик: 9
Избран од:
Финикс Финикс Санс
Проф. кариера 1999—2015
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1999–2008
2008–2009
2009
2009–2014
2014–2015
Финикс Финикс Санс
Мајами Мајами Хит
Торонто Торонто Репторс
Далас Далас Маверикс
Кливленд Кливленд Кавалирс
Репрезентација
2001–2004 САД САД


Шон Двејн Мерион (роден на 7 мај 1978) е поранешен американски кошаркар, кој играл на позицијата крило и крилен центар.[1] Настапувал 16 сезони во НБА лигата носејќи го дресот на екипите на Финикс Санс, Мајами Хит, Торонто Репторс, Далас Маверикс и Кливленд Кавалирс. Имал прекар Матрикс, кој го добил од поранешниот НБА играч Кени Смит.

Мерион бил избран како 9. пик на НБА драфтот 1999 од Финикс Санс. Носејќи го дресот на оваа екипа тој бил избран четири пати да учествува на НБА Ол-стар натпреварот во 2003, 2005, 2006 и 2007. Во сезоната 2010-2011, Мерион со екипата на Далас Маверикс ја освоил својата единствената титула во НБА кариерата, совладувајќи ги во финалето Мајами Хит.

Титули и награди[уреди | уреди извор]

НБА[уреди | уреди извор]

2010-2011
2003, 2005, 2006, 2007.

Статистика[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Регуларна сезона

 • Натпревари: 1163 [2]
 • Бодови: 17,700 (15.9 ппн)[2]
 • Асистенции: 2198 (2.0 апн)[2]
 • Скокови: 10,101 (9.1 спн)[2]
 • Најмногу бодови на еден натпревар: 44 против Бостон Селтикс (22/2/2006)[3]
 • Најмногу скокови: 24 двапати[3]
 • Најмногу асистенции: 8 двапати[3]
 • Најмногу украдени топки: 8 против Минесота Тимбервулфс (6/2/2006)[3]
 • Најмногу погодени тројки: 5 6 пати[3]

Плејоф

Статистика по сезони[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Означува сезони во кој Мерион го освоил НБА првенството

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1999–2000 Финикс Финикс Санс 51 38 24,7 47,1 18,2 84,7 6,5 1,4 0,8 1,0 10,2
2000–2001 Финикс Финикс Санс 79 79 36,2 48,0 25,6 81,0 10,7 2,0 1,7 1,4 17,3
2001–2002 Финикс Финикс Санс 81 81 38,4 46,9 39,3 84,5 9,9 2,0 1,8 1,1 19,1
2002–2003 Финикс Финикс Санс 81 81 41,6 45,2 38,7 85,1 9,5 2,4 2,3 1,2 21,2
2003–2004 Финикс Финикс Санс 79 79 40,7 44,0 34,0 85,1 9,3 2,7 2,1 1,3 19,0
2004–2005 Финикс Финикс Санс 81 81 38,8 47,6 33,4 83,3 11,3 1,9 2,0 1,5 19,4
2005–2006 Финикс Финикс Санс 81 81 40,3 52,5 33,1 80,9 11,8 1,8 2,0 1,7 21,8
2006–2007 Финикс Финикс Санс 80 80 37,6 52,4 31,7 81,0 9,8 1,7 2,0 1,5 17,5
2007–2008 Финикс Финикс Санс 47 47 36,4 52,6 34,7 71,3 9,9 2,1 2,0 1,5 15,8
2007–2008 Мајами Мајами Хит 16 15 37,6 45,9 25,8 69,0 11,2 2,5 1,9 0,9 14,3
2008–2009 Мајами Мајами Хит 42 41 36,1 48,2 20,0 78,8 8,7 1,8 1,4 1,1 12,0
2008–2009 Торонто Торонто Репторс 27 27 35,3 48,8 15,4 80,6 8,3 2,3 1,1 0,8 14,3
2009–2010 Далас Далас Маверикс 75 75 31,8 50,8 15,8 75,5 6,4 1,4 0,9 0,8 12,0
2010–2011 Далас Далас Маверикс 80 27 28,2 52,0 15,2 76,8 6,9 1,4 0,9 0,6 12,5
2011–2012 Далас Далас Маверикс 63 63 30,5 44,6 29,4 79,6 7,4 2,1 1,1 0,6 10,6
2012–2013 Далас Далас Маверикс 67 67 30,0 51,4 31,5 78,2 7,8 2,4 1,1 0,7 12,0
2013–2014 Далас Далас Маверикс 76 76 31,7 48,2 35,8 78,5 6,5 1,6 1,2 0,5 10,4
2014–2015 Кливленд Кливленд Кавалирс 57 24 19,3 44,6 26,1 76,5 3,5 0,9 0,5 0,5 4,8
Кариера 1.163 1.062 34,5 48,4 33,1 81,0 8,7 1,9 1,5 1,1 15,2
Ол-стар 4 0 19,5 57,5 0,0 50,0 6,5 3,0 1,5 0,5 12,5

Плејоф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2000 Финикс Финикс Санс 9 9 31,2 41,9 16,7 81,8 8,8 0,8 0,7 1,6 9,1
2001 Финикс Финикс Санс 4 4 34,8 37,1 100,0 85,7 8,3 0,8 1,5 1,5 14,8
2003 Финикс Финикс Санс 6 6 47,0 37,4 32,1 84,6 11,7 2,0 1,8 1,8 18,5
2005 Финикс Финикс Санс 15 15 42,3 48,4 41,9 76,9 11,8 1,5 1,4 1,7 17,6
2006 Финикс Финикс Санс 20 20 42,5 48,9 31,4 88,1 11,7 1,6 1,9 1,1 20,4
2007 Финикс Финикс Санс 11 11 41,4 50,0 35,3 66,7 10,4 1,2 1,5 1,7 16,9
2010 Далас Далас Маверикс 6 6 24,7 40,7 0,0 80,0 4,2 1,0 0,2 0,5 8,7
2011 Далас Далас Маверикс 21 21 32,9 46,7 0,0 85,1 6,3 2,1 1,0 0,9 11,9
2012 Далас Далас Маверикс 4 4 35,0 42,5 28,6 90,0 8,1 1,0 0,2 1,2 11,8
2014 Далас Далас Маверикс 7 7 27,6 40,7 22,2 63,6 5,3 1,9 0,9 0,1 8,4
2015 Кливленд Кливленд Кавалирс 6 0 4,2 16,7 0,0 0,0 1,0 0,2 0,3 0,0 0,3
Кариера 109 103 35,2 45,6 31,8 81,4 8,6 1,4 1,2 1,2 13,9

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Shawn Marion“. NBA.com. Архивирано од изворникот на October 21, 2008.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „Вкупно бодови, скокови и асистенции во НБА кариерата“. basketball-reference. Архивирано од изворникот на 2013-04-03. Посетено на 18 февруари 2021.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 „Најдобро во НБА кариерата“. basketball.realgm.com. Посетено на 18 февруари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]