НБА плејоф 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
НБА Плејоф 2011
Детали за натпреварувањето
Спорт Basketball pictogram.svg Кошарка
Организатор НБА
Период од: 16 април 2011
до: 12 јуни 2011
Екипи 16 
Титули
Титула Исток Далас Далас Маверикс
Титула Запад Мајами Мајами Хит
Шампион Далас Далас Маверикс
(1º титула)
МВП на финалето Дирк Новицки
следна →     ← претходна

НБА Плејофот 2011 е постсезонско натпреварување во Националната Кошаркарска Асоцијација во сезоната 2010-11. Осум тима од двете конфереции ќе се квалификуваат во плејофот, сите поделени во носители од 1 до 8, во формат подобар од седум. 2011 НБА плејофот започна во Сабота, 16ти април 2011 и заврши во Недела, 12 јуни 2011.

Далас Маверикс беа шампиони во 2011 НБА Плејофот

Чикаго Булс постигнаa неколку признанија првпат после сезоната 1997-98: најдобар учинок во Источната Конференција, титула во Централната Дивизија, и 60+ победи. Тие обезбедија најдобар учинок во НБА за првпат после сезоната 1996-97, што им гарантира предност на домашен терен, ако го достигнат НБА Финалето. Во продожени, тие ќе се сретнат со Индијана Пејсерс за првпат после истата година. Пејсерси учествуваат во плејофот првпат после 2006, исто како и Мемфис Гризлис. Њујорк Никс ќе стигнат до плејофот по првпат 2004, но ова е нивно прво појавување во плејофот со позитивен биланс после 2001. Филаделфија 76ерс и Њу Орлеанс Хорнетс учествуваат во плејофот веќе трипати во четири години. Останатите 11 тима беа во плејофот и минатата година. Оклахома Сити Тандер се упати кон плејофто со нивната прва титула во Северозападната Дивизија под ова име; нивната последна дивизиска титула ја освоија во 2005 како Сиетл Суперсоникс.

За првпат откако е употребен форматот со 16 тима во 1984, првите два носители од истата конференција (Сан Антонио Спарс и Лос Анџелес Лејкерс од Западната Конференција) го изгубија Натпреварот 1. Спарс изгубија од Гризлис, кој ја освоија нивната прва плеј-оф победа во историјата на тимор, додека Лејкерс изгубија од Хорнетс. Двајт Хауард од Орландо Меџик го изедначи тимскиот рекорд со 46 поени (31 во 1вото полувреме) во Натпреварот 1 против Атланта Хокс, кој припаѓаше на Трејси МекГреди во Натпреварот 2 во Првата Рунда од 2004 НБА Плејофот против Детроит Пистонс.

Со победата од 4-1 во серијата над Денвер Нагетс, Тандер ја забележаа нивната прва плејоф победа после 2005. Бостон Селтикс победи во само четири натпревари во серијата подобар од седум за првпат после 1986 со победата над Никси со 4-0 ; Ваков учинок тие немаа постигнато од 1992, во последната сезона на Лери Брд.

Гризлите ја победија нивната прва плеј-оф серија во нивната тимска историја. Тие станаа четвртиот 8ми носител кои продолжил во Конференциското Полуфинале во историјата на НБА после победата над Спарси во шест натпревари, и втор откако првата рунда беше проширена на формат од подобар од седум. Во продолжение, оваа сезона беше прва во која ниту еден од натпреварите во првата рунда не беше доведен до Натпреварот 7 откако е воведен овај формат. Лос Анџелес Лејкерс, кои победија во Финалето во двете претходни години, беа “изметени“ од Далас Маверикс во втората рунда. Ова е првпат тренерот на Лејкерс, Фил Џексон да биде “изметен“ во некоја плејоф серија..

Натпреварот 7 од серијата помеѓу Гризлис и Тандер ја осигура 12тиот последователен плејоф со најмалку еден изигран Натпревар 7. Последниот НБА плејоф вокој не се изигра ниту еден Натпревар 7 беше во 1999.

Во натпреварот 1 Од Финалето на Западната Конференција, Дирк Новицки од Далас Маверикс постави нова плејоф рекорд за најмногу погодени слободни без промашување со 24, претходно поставен од Пол Пирс (21) во 2003. Новицки исто така го постави рекордот за најдобра процентажа од слободно фрлање во серијата со 98% прецизност.

Далас Маверикс и Мајами Хит ќе се сретнат во НБА Финалето. Далас ги победи Оклахома Сити Тандер во 5 натпревари. Мајами ги победи Чикаго Булс во 5 натпревари исто така. Во репризата од 2006 Финалето Далас Маверикс ги победи Мајами Хит со резултат од 4-2.

2011 Плејофот беше обележан како прв после 2007, во кој само во една серија се играше Натпревар 7.

Двајцата минатогодишни финалисти беа исфрлени во втората рунда (Лејкерс со 0-4 од Далас, а Бостон 1-4 од Мајами).

Формат[уреди | уреди извор]

3 победници од дивизиите и 5 други тимови со најмногу победи од секоја конференција се квалификуваат за плејофот. Носителите се одлучуваат според учинокот на секој тим во регуларниот дел од сезоната. Но како и да е, на победникот во дивизијата му е загарантирано најмалку четвртото место, без оглед на неговиот учинок.

Тај-брејк процедура[уреди | уреди извор]

Критериуми според кои се одлучуваат носителите се:

 1. Водачот во дивизијата победува против тим кој не води во дивизијата
 2. Меѓусебни дуели
 3. Учинок во дивизијата (ако тимовите се од иста дивизија)
 4. Учинок во конференцијата
 5. Учинок против плејоф тимовите, нивната конференција (најдобрите 8 од конференцијата исток/запад)
 6. Учинок против плејоф тимовите, другата конференција (најдобрите 8 од конференцијата исток/запад)
 7. Кош разлика, сите натпревари

Ако има повеќе од два тима кои се изедначени, тимот кој победува во тај-брејкот добива највисоко места, додека тај-брејкот за другите тимови започнува од првиот чекор, така се додека да се одлучат сите носители. Бидејќи трите победници во дивизиите имаат гарантирано место во првите четири, првин мора да се решки тај-брејкот кој ќе го одлучи победникот во дивизијата, пред да започнат другите тај-брејкови.[1]

Плејоф квалификанти[уреди | уреди извор]

Источна Конференција[уреди | уреди извор]

Носител Тим Победи Осигурано
Плејоф место Дивизиска титула Најдобар учинок
во Конференцијата
Најдобар учинок
во НБА
1 Чикаго Булс 62 Март 9 Март 9 април 8 април 13
2 Мајами Хит 58 март 10 април 3
3 Бостон Селтикс 56 Март 7 март 20
4 Орландо Меџик 52 март 16
5 Aтланта Хокс 44 март 26
6 Њујорк Никс 42 април 3
7 Филаделфија 76ерс 41 април 1
8 Индијана Пејсерс 37 април 6

— = Не е возможно

Западна Конференција[уреди | уреди извор]

Носител Тим Победи Осигурано
Плејоф место Дивизиска титула Најдобар учинок
во Конференцијата
Најдобар учинок
во НБА
1 Сан Антонио Спарс 61 Март 9 април 3 април 6
2 Лос Анџелес Лејкерс 57 март 20 март 20
3 Далас Маверикс 57 март 20
4 Оклахома Сити Тандер 55 март 27 април 6
5 Денвер Нагетс 50 април 3
6 Портланд Треилблејзерс 48 април 5
7 Њу Орлеанс Хорнетс 46 април 6
8 Мемфис Гризлис 46 април 8

— = Не е возможно

НБА Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Тимови со задебелени букви продолжуваат во наредната рунда. Броевите лево од секој тим го означуваат местото на носител во неговата конференција, а броевите десно од секој тим го означуваат бројот на натпревари кои тимоти ги победил во таа рунда. Победниците во дивизиите се означени со ѕвездичка. Предноста на домашен терен во НБА Финалето не секогаш му припаѓа на тимот со повисок број на носител, туку на тимот со подобар учинок во регуларниот дел од сезоната (на пример, 4тиот ностиел во Западната Конференција може да има подобар учинок во регуларниот дел од сезоната од 3тиот носител во Источната Конференција и затоа доколку тие два тима се сретнат во Финалето, тој ќе добие предност на домашен терен); Тимовите со предност на домашен терен се напишани со закосени букви.


  Прва Рунда Конференциско Полуфинале Конференциско Финале НБА Финале
                                     
1  Чикаго* 4  
8  Индијана 1  
  1  Чикаго* 4  
 
  5  Атланта 2  
4  Орландо 2
5  Атланта 4  
  1  Чикаго* 1  
Источна Конференција
  2  Мајами* 4  
3  Бостон* 4  
6  Њујорк 0  
  3  Бостон* 1
 
  2  Мајами* 4  
2  Мајами* 4
7  Филаделфија 1  
  И2  Мајами* 2
  З3  Далас 4
1  Сан Антонио* 2  
8  Мемфис 4  
  8  Мемфис 3
 
  4  Оклахома* 4  
4  Оклахома* 4
5  Денвер 1  
  4  Оклахома* 1
Западна Конференција
  3  Далас 4  
3  Далас 4  
6  Портланд 2  
  3  Далас 4
 
  2  Лос Анџелес* 0  
2  Лос Анџелес* 4
7  Њу Орлеанс 2  

Источна Конференција[уреди | уреди извор]

Сите времиња се во Источната Временска Зона (UTC−4)

Прва Рунда[уреди | уреди извор]

(1) Чикаго Булс vs. (8) Индијана Пејсерс[уреди | уреди извор]

април 16
13:00
Извештај Индијана Пејсерс 99, Чикаго Булс 104    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,986
Судии: Џо Крофорд, Виолет Палмер, Бенет Салваторе
ЕСПН
Четвртини: 27-23, 28-28, 24-20, 20-33
Пое: Дени Гренџер 24
Ско: Рој Хиберт 8
Аси: Дерен Колинсон 9
Пое: Дерик Роуз 39
Ско: Џоаким Ноа 11
Аси: Дерик Роуз 6
април 18
21:30
Извештај Индијана Пејсерс 90, Чикаго Булс 96    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,480
Судии: Боб Дилани, Марк Дејвис, Родни Мот
TNT
Четвртини: 18–17, 29–27, 20–23, 23–29
Пое: Дени Гренџер 19
Ско: Хенсборо, МекРобертс 6 секој
Аси: Данливи, Гренџер 4 секој
Пое: Дерик Роуз 36
Ско: Карлос Бузер 16
Аси: Дерик Роуз 6
април 21
19:00
Извештај Чикаго Булс 88, Индијана Пејсерс 84    Консеко Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
Гледачи: 18,165
Судии: Мајк Калахан, Џон Гобл, Кен Мејер
НБА ТВ
Четвртини: 21–17, 21–25, 23–22, 23–20
Пое: Дерик Роуз 23
Ско: Карлос Бузер 11
Аси: Луол Денг 6
Пое: Дени Гренџер 21
Ско: Пол Џорџ 12
Аси: Колисон, Данливи, Џорџ, Гренџер 2 секој
април 23
14:30
Извештај Чикаго Булс 84, Индијана Пејсерс 89    Консеко Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
Гледачи: 18,165
Судии: Скот Фостер, Дејвид Џонс, Мајкл Смит
ТНТ
Четвртини: 19–23, 14–26, 23–18, 28–22
Пое: Џоаким Ноа 21
Ско: Џоаким Ноа 14
Аси: Дерик Роуз 10
Пое: Ден Гренџер 24
Ско: Гренџер, Хиберт 10 each
Аси: Дени Гренџер 4
април 26
20:00
Извештај Индијана Пејсерс 89, Чикаго Булс 116    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,822
Судии: Ден Крофорд, Зек Зарва, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 25–36, 21–18, 19–30, 24–32
Пое: Дени Гренџер 20
Ско: Тајлер Хенсборо 11
Аси: Дарен Колисон 5
Пое: Дерик Роуз 25
Ско: Џоаким Ноа 8
Аси: Денг, Ватсон 7 секој
Чикаго победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Чикаго победи со 3–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

декември 13, 2010 Извештај Индијана Пејсерс 73, Чикаго Булс 92    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
јануари 14, 2011 Извештај Чикаго Булс 99, Индијана Пејсерс 86    Консеко Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
јануари 29, 2011 Извештај Индијана Пејсерс 89, Чикаго Булс 110    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
март 18, 2011 Извештај Чикаго Булс 108, Индијана Пејсерс 115    Консеко Филдхаус, Индијанаполис, Индијана

Последно плејоф среќавање: 1998 Финале на Источната Конференција (Чикаго победи со 4–3)

Оваа серија беше помеѓу тимот со најдобар учинок и тимот со најслаб учинок во регуларната сезона, кој влезе во плејофот. Поради тоа се очекуваше оваа серија да биде многу лесна за Булс. Но како и да е, покрај победата на Булс од 4-1, серијата не беше толку неизвесна како што покажува резултатот. Освен последниот натпревар, секој од претходните четири, беше многу неизвесен и беше одлучен со 6 или помалку поени. Серијата лесно можеше да отиде до 6 или 7 натпревари, доколку Пејсерс успеаа да ги претворат водствата во при крајот на натпреварот во победа во секој од првите 3 натпреевари. Но како и да е, покрај сите тешкотии, Булс успеаа да победат и да продолжат во Источното Конференциско Полуфинале по вторпат откако заврши ерата на Мајкл Џордан (тие стигнаа до Источното Конференциско Финале во 2007).

(2) Мајами Хит vs. (7) Филаделфија 76ерс[уреди | уреди извор]

април 16
15:30
Извештај Филаделфија 76ерс 89, Мајами Хит 97    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 19,600
Судии: Боб Дилани, Бил Спунер, Син Рајт
АБЦ
Четвртини: 31–19, 18–35, 20–26, 20–17
Пое: Тедус Јанг 20
Ско: Тедус Јанг 11
Аси: Андре Игуадола 9
Пое: Крис Бош 25
Ско: ЛеБрон Џејмс 14
Аси: Џејмс, Вејд 5 секој
април 18
19:00
Извештај Филаделфија 76ерс 73, Мајами Хит 94    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,204
Судии: Скот Фостер, Тони Браун, Рон Геретсон
ТНТ
Четвртини: 13–19, 18–30, 21–26, 21–19
Пое: Тедус Јанг 18
Ско: Бранд, Игуадола 7 секој
Аси: Андре Игуадола 7
Пое: ЛеБрон Џејмс 29
Ско: Крис Бош 11
Аси: ЛеБрон Џејмс 6
април 21
20:00
Извештај Мајами Хит 100, Филаделфија 76ерс 94    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
Гледачи: 20,404
Судии: Грег Вилард, Дејвид Џонс, Зек Зарба
ТНТ
Четвртини: 21–29, 29–23, 23–23, 27–19
Пое: Двејн Вејд 32
Ско: ЛеБрон Џејмс 15
Аси: Двејн Вејд 8
Пое: Елтон Бранд 21
Ско: Елтон Бранд 10
Аси: Андре Игуадола 10
април 24
13:00
Извештај Мајами Хит 82, Филаделфија 76ерс 86    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
Гледачи: 19,048
Судии: Џо Крофорд, Дејвид Гатри, Дик Бавета
АБЦ
Четвртини: 16–28, 31–18, 19–18, 16–22
Пое: ЛеБрон Џејмс 31
Ско: Двејн Вејд 8
Аси: ЛеБрон Џејмс 6
Пое: Тарнер, Вилијамс 17 секој
Ско: Елтон Бранд 11
Аси: Џру Холидеј 5
април 27
19:00
Извештај Филаделфија 76ерс 91, Мајами Хит 97    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 19,896
Судии: Стив Јејми, Тони Брадерс, Бенет Салваторе
ТНТ
Четвртини: 23–27, 19–18, 25–27, 24–25
Пое: Бранд, Игуадола 22 секој
Ско: Игуадола, Тарнер 10 секој
Аси: Џру Холидеј 8
Пое: Двејн Вејд 26
Ско: Бош, Вејд 11 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 8
Мајами победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Мајами победи со 3–0 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

октомври 27, 2010 Извештај Мајами Хит 97, Филаделфија 76ерс 87    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
ноември 26, 2010 Извештај Филаделфија 76ерс 90, Мајами Хит 99    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
март 25, 2011 Извештај Филаделфија 76ерс 99, Мајами Хит 111    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Последно плејоф среќавање: Никогаш (Прва плејоф серија)

Ново реновираниот тим на Мајами Хит, со оублицитет од сите ѕвезди во тимот, како што се ЛеБрон Џејмс и Крис Бош, беа големи фаворите во оваа серија против Филадерфија 76ерс. Со Двејн Вејд, Џејмс и Бош, ја формираа т.н “Големата Тројка“, која мораше да ги демантира критиките и да докажат дека се тим кој може да се натпреварува во плејофот, после неколкуте разочарувања во регуланата сезона (стартот со учинок 9-8, серијата до 5 изгубени натпревари со ред и слабиот учинок против подобрите тимови во лигата). Но како и да е, многумина веруваа дека Хит ќе го покажат најдоброто во плеј-офот. И покрај тоа што Сиксерс му пружија отпор на Хит, вклучувајќи неизвесни натпревари и многу пресврти, Хит успеаа да победат во серијата во пет натпревати и да продолжат во Источното Конференциско Полуфинале по првпат после нивниот НБА Шампионски трофеј во 2006.

(3) Бостон Селтикс vs. (6) Њујорк Никс[уреди | уреди извор]

април 17
19:00
Извештај Њујорк Никс 85, Бостон Селтикс 87    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
Гледачи: 18,624
Судии: Џејсон Филипс, Том Вашингтон, Монти Мекачин
ТНТ
Четвртини: 23–24, 28–15, 13–20, 21–28
Пое: Амаре Стадемаер 28
Ско: Амаре Стадемаер 11
Аси: Антони, Билапс 4 секој
Пое: Реј Ален 24
Ско: Кевин Гарнет 13
Аси: Ражон Рондо 9
април 19
19:00
Извештај Њујорк Никс 93, Бостон Селтикс 96    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
Гледачи: 18,624
Судии: Цо Крофорд, Бенет Салваторе, Мајкл Смит
ТНТ
Четвртини: 21–23, 24–21, 22–30, 26–22
Пое: Кармело Ентони 42
Ско: Кармело Ентони 17
Аси: Кармело Ентони 6
Пое: Ражон Рондо 30
Ско: Кевин Гарнет 10
Аси: Ражон Рондо 7
април 22
7:00pm
Извештај Бостон Селтикс 113, Њујорк Никс 96    Медисон Сквер Гарден, Њујорк
Гледачи: 19,763
Судии: Дан Крофорд, Марк Дејвис, Гери Зелински
ЕСПН
Четвртини: 27-20, 25-24, 34-19, 27-33
Пое: Пол Пирс 38
Ско: Кевин Гарнет 12
Аси: Ражон Рондо 20
Пое: Шејн Вилијамс 17
Ско: Кармело Ентони 11
Аси: Кармело Ентони 6
април 24
15:30
Извештај Бостон Селтикс 101, Њујорк Никс 89    Медисон Сквер Гарден, Њујорк
Гледачи: 19,763
Судии: Мајк Калахан, Дерик Колинс, Кен Мејер
АБЦ
Четвртини: 29–23, 26–15, 27–34, 19–17
Пое: Кевин Гарнет 26
Ско: Кевин Гарнет 10
Аси: Ражон Рондо 12
Пое: Кармело Ентони 32
Ско: Амаре Стадемаер 12
Аси: Ентони Картер 4
Бостон победи во серијата, 4–0
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Бостон победи со 4–0 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

октомври 29, 2010 Извештај Њујорк Никс 101, Бостон Селтикс 105    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
декември 15, 2010 Извештај Бостон Селтикс 118, Њујорк Никс 116    Медисон Сквер Гарден, Њујорк
март 21, 2011 Извештај Бостон Селтикс 96, Њујорк Никс 86    Медисон Сквер Гарден, Њујорк
април 13, 2011 Извештај Њујорк Никс 102, Бостон Селтикс 112    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс

Последно плејоф среќавање: 1990 Прва Рунда во Источната Конференција (Њујорк победи со 3-2)

Поради тешкотиите на Селтикс при крајот на регуларната сезона, како и присуството на ѕвездите во Њујорк, како што се Амаре Стадемаер и Кармело Ентони ова беше најголемо изненадување во првата рунда. Во првите два натпревари, Никси навистина беа добри противници со минатогодишниот Источен Шампион. Но сепак, искуството на Бостон во последните минути од натпереварите се покажаи и тие успеаа да победат во првите два неизвесни дуели. Другите два натпревари Селтикс ги победија прилично лесно, затоа што повредите на Чонси Билапс и Амаре Стадемаер си го зедоа својот дел. Ова беше единственото “чистење“ во првата рунда.

(4) Орландо Меџик vs. (5) Атланта Хокс[уреди | уреди извор]

април 16
19:00
Извештај Атланта Хокс 103, Орландо Меџик 93    Амвеј Центар, Орландо, Флорида
Гледачи: 19,108
Судии: Скот Фостер, Дерик Колинс, Рон Геретсон
ЕСПН
Четвртини: 17–19, 38–29, 30–23, 18–22
Пое: Џо Џонсон 25
Ско: Џош Смит 8
Аси: Крофорд, Џонсон 5 секој
Пое: Двајт Хауард 46
Ско: Двајт Хауард 19
Аси: Хидо Туркоглу 5
април 19
19:30
Извештај Атланта Хокс 82, Орландо Меџик 88    Амвеј Центар, Орландо Флорида
Гледачи: 19,160
Судии: Мајк Калахан, Дејвид Гатри, Бил Спунер
НБА ТВ
Четвртини: 22–16, 20–32, 12–17, 28–23
Пое: Џамал Крофорд 25
Ско: Ал Хорфорд 10
Аси: Џо Џонсон 5
Пое: Двајт Хауард 33
Ско: Двајт Хауард 19
Аси: Хидо Туркоглу 5
април 22
20:00
Извештај Орландо Меџик 84, Атланта Хокс 88    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,865
Судии: Монти МекКачин, Дик Бавета, Леон Вуд
ЕСПН2
Четвртини: 25-25, 17-26, 20-15, 22-22
Пое: Двајт Хауард 21
Ско: Двајт Хауард 15
Аси: Џамиер Нелсон 10
Пое: Џамал Крофорд 23
Ско: Џош Смит 9
Аси: Џо Џонсон 5
април 24
19:00
Извештај Орландо Меџик 85, Атланта Хокс 88    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,490
Судии: Ден Крофорд, Пет Фрахер, Ед Малој
ТНТ
Четвртини: 17–25, 20–21, 24–20, 24–22
Пое: Двајт Хауард 29
Ско: Двајт Хауард 17
Аси: Џамиер Нелсон 6
Пое: Џамал Крофорд 25
Ско: Ал Хорфорд 12
Аси: Џамал Крофорд 6
април 26
19:30
Извештај Атланта Хокс 76, Орландо Меџик 101    Амвеј Центар, Орландо Флорида
Гледачи: 19,091
Судии: Џо Крофорд, Марк Дејвис, Џејсон Филипс
НБА ТВ
Четвртини: 13–26, 22–32, 18–21, 23–22
Пое: Џош Смит 22
Ско: Ал Хорфорд 14
Аси: Ал Хорфорд 6
Пое: Џејсон Ричардсон 17
Ско: Двајт Хауард 8
Аси: Џамиер Нелсон 5
април 28
19:30
Извештај Орландо Меџик 81, Атланта Хокс 84    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,282
Судии: Дерик Стафорд, Майкл Смит, Бил Кенеди
NBA TV
Четвртини: 18–23, 18–19, 19–20, 26–22
Пое: Двајт Хауард 25
Ско: Двајт Хауард 15
Аси: Џамиер Нелсон 6
Пое: Џо Џонсон 23
Ско: Ал Хорфорд 12
Аси: Ал Хорфорд 6
Атланта победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Атланта победи со 3–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

ноември 8, 2010 Извештај Атланта Хокс 89, Орландо Меџик 93    Амвеј Центар, Орландо Флорида
декември 6, 2010 Извештај Атланта Хокс 80, Орландо Меџик 74    Амвеј Центар, Орландо Флорида
декември 20, 2010 Извештај Орландо Меџик 81, Атланта Хокс 91    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Март 30, 2011 Извештај Орландо Меџик 82, Атланта Хокс 85    Филипс Арена, Атланта, Џорџија

Последно плејоф среќавање: 2010 Полуфинале во Источната Конференција (Орландо победи со 4–0)

Покрај победата во сезонската серија против Меџик, Атланта Хокс беа третирани како аутсајдери против Орландо Меџик, предводени од Дефанзивниот Играч на Годината, Двајт Хауард. Во првиот натпревар од серијата, Хокс не успеаа да го запрат Двајт Хауард кој постигна 46 поени, но сепак со ограничувањето на придонесите на останатите клучни играчи на Магичните тие победија и ја презедоа предноста на домашен терен. Иако Меџик победија на наредниот натпревар, подобрата игра на Хокс и неможноста да постигнат тројки на Меџик (Меџик имаа 2 од 23 за лакот за 3 поени во Натпреварот 4) му даде на Хокс водство од 3-1. Наредните два натпревари беа поделени и Хокс продолжија во Источното Конференциско Полуфинале за трета година по ред.

Конференциско Полуфинале[уреди | уреди извор]

(1) Чикако Булс vs. (5) Атланта Хокс[уреди | уреди извор]

Maj 2
20:00
Извештај Атланта Хокс 103, Чикаго Булс 95    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,890
Судии: Монти МекКачин, Џон Гобл, Кен Мејер
ТНТ
Четвртини: 28–18, 23–32, 21–21, 31–24
Пое: Џо Џонсон 34
Ско: Ал Хорфорд 13
Аси: Џеф Тиг 5
Пое: Дерик Роуз 24
Ско: Џоаким Ноа 9
Аси: Дерик Роуз 10
Мај 4
20:00
Извештај Атланта Хокс 73, Чикаго Булс 86    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,872
Судии: Скот Фостер, Мајк Калахан, Син Рајт
ТНТ
Четвртини: 19–25, 18–23, 21–17, 15–21
Пое: Џеф Тиг 21
Ско: Ал Хорфорд 14
Аси: Ал Хорфорд 6
Пое: Дерик Роуз 25
Ско: Џоаким Ноа 14
Аси: Дерик Роуз 10
Мај 6
19:00
Извештај Чикаго Булс 99, Атланта Хокс 82    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,521
Судии: Грег Вилард, Марк Дејвис, Рон Геретсон
ЕСПН
Четвртини: 29–23, 27–20, 24–20, 19–19
Пое: Дерик Роуз 44
Ско: Џоаким Ноа 15
Аси: Дерик Роуз 7
Пое: Џеф Тиг 21
Ско: Џош Смит 13
Аси: Џош Смит 4
Мај 8
20:00
Извештај Чикаго Булс 88, Атланта Хокс 100    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,263
Судии: Дан Крофорд, Бенет Салваторе, Гери Зелински
ТНТ
Четвртини: 26–28, 20–19, 23–20, 19–33
Пое: Дерик Роуз 34
Ско: Џоаким Ноа 11
Аси: Дерик Роуз 10
Пое: Џо Џонсон 24
Ско: Џош Смит 16
Аси: Џош Смит 8
мај 10
20:00
Извештај Атланта Хокс 83, Чикаго Булс 95    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,980
Судии: Стив Џејви, Том Вашингтон, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 21–32, 21–16, 26–21, 15–26
Пое: Џеф Тиг 21
Ско: Ал Хорфорд 10
Аси: Џеф Тиг 7
Пое: Дерик Роуз 33
Ско: Карлос Бузер 12
Аси: Дерик Роуз 9
Чикаго води во серијата, 3–2
мај 12
20:00
Извештај Чикаго Булс 93, Атланта Хокс 73    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,378
Судии: Џо Крофорд, Ед Малој, Боб Делани
ЕСПН
Четвртини: 27–17, 18–18, 25–18, 23–20
Пое: Карлос Бузер 23
Ско: Карлос Бузер 10
Аси: Дерик Роуз 12
Пое: Џо Џонсон 19
Ско: Заза Пачулија 13
Аси: Џо Џонсон 4
Чикаго победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Чикаго победи со 2–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

март 2, 2011 Извештај Чикаго Булс 80, Атланта Хокс 83    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
март 11, 2011 Извештај Атланта Хокс 76, Чикаго Булс 94    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
март 22, 2011 Извештај Чикаго Булс 114, Атланта Хокс 81    Филипс Арена, Атланта, Џорџија

Последно плејоф среќавање: 1997 Полуинале на Источната Конференција (Чикаго победи со 4–1)

(2) Мајами Хит vs. (3) Бостон Селтикс[уреди | уреди извор]

мај 1
15:30
Извештај Бостон Селтикс 90, Мајами Хит 99    Америка Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,021
Судии: Дан Крофорд, Ед Малој, Дерик Колинс
АБЦ
Четвртини: 14–20, 22–31, 26–25, 28–23
Пое: Реј Ален 25
Ско: Кевин Гарнет 8
Аси: Ражон Рондо 7
Пое: Двејн Вејд 38
Ско: Крис Бош 12
Аси: Џејмс, Вејд 5 секој
Мај 3
19:00
Извештај Бостон Селтикс 91, Мајами Хит 102    Америка Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,104
Судии: Џо Крофорд, Џејсон Филипс, Грег Вилард
ТНТ
Четвртини: 26–27, 16–20, 25–25, 24–30
Пое: Ражон Рондо 20
Ско: Џермејн О’нил 9
Аси: Ражон Рондо 12
Пое: ЛеБрон Џејмс 35
Ско: Крис Бош 11
Аси: Крис Бош 4
Мај 7
20:00
Извештај Мајами Хит 81, Бостон Селтикс 97    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
Гледачи: 18,624
Судии: Стив Џејви, Боб Дилани, Бил Кенеди
АБЦ
Четвртини: 21–27, 25–17, 15–28, 20–25
Пое: Двејн Вејд 23
Ско: Џоел Антони 11
Аси: Двејн Вејд 7
Пое: Кевин Гарнет 28
Ско: Кевин Гарнет 18
Аси: Ражон Рондо 11
Мај 9
19:00
Извештај Мајами Хит 98, Бостон Селтикс OT  ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
Гледачи: 18,624
Судии: Тони Брадерс, Монти МекКачин, Дерик Стафорд
ТНТ
Четвртини: 28–31, 22–22, 19–20, 17–13, Пдж: 12–4
Пое: ЛеБрон Џејмс 35
Ско: ЛеБрон Џејмс 14
Аси: Двејн Вејд 4
Пое: Пол Пирс 27
Ско: Кевин Гарнет 10
Аси: Ражон Рондо 5
мај 11
19:00
Извештај Бостон Селтикс 87, Мајами Хит 97    Америка Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,208
Судии: Скот Фостер, Рон Геретсон, Бил Спунер
ТНТ
Четвртини: 24–16, 25–31, 24–24, 14–26
Пое: Реј Ален 18
Ско: Кевин Гарнет 11
Аси: Пол Пирс 4
Пое: Двејн Вејд 34
Ско: Крис Бош 11
Аси: Двејн Вејд 5
Мајамаи победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Бостон победи со 3–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

октомври 26, 2010 Извештај Мајами Хит 80, Бостон Селтикс 88    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
ноември 11, 2010 Извештај Бостон Селтикс 112, Мајами Хит 107    Америка Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
февруари 13, 2011 Извештај Мајами Хит 82, Бостон Селтикс 85    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
април 10, 2011 Извештај Бостон Селтикс 77, Мајами Хит 100    Америка Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Последно плејоф среќавање: 2010 Прва Рунда во Источната Конференција (Бостон победи со 4–1)

Оваа серија се покажа како шанса за крилото на Хит, Леброн Џејмс да му се одмазди на Селтикс за елиминациите на поранешниот тим на Џејмс Кливленд Кавалиерс во плејофите во 2008 и 2010. Џејмс ја нарече серијата “лична“, велејќи “... Ти несакаш да бидеш победен од истиот тим, истиот тим кој те праќа дома за да го планираш одморот...“ [2]

Хит победија во првите два натпревари и поведоа со 2-0. Но сепак, Селтикс го намалија водството на пола со победата во Натпреварот 3 од 97-81. Во тој натпревар, плејмејкерот на Бостон, Ражон Рондо го измести левиот лакот во третата четвртина. Покрај повредата, Рондо сè уште допринесуваше за поведата на Селтикс со неговите 11 асистенции и 4 поени во четвртата четвртина.[2]

Мајами се врати после поразот во Натпреварот 3 и гипобеди Натпреварите 4 и 5, победувајќи ја сериајта со 4-1 и се врати во Финалето на Источната Конференција после НБА Плејоф 2006.[2]

Конференциско Финале[уреди | уреди извор]

(1) Чикаго Булс vs. (2) Мајами Хит[уреди | уреди извор]

мај 15
20:00
Извештај Мајами Хит 82, Чикаго Булс 103    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,874
Судии: Дан Крофорд, Мајкл Смит, Кен Мејер
ТНТ
Четвртини: 23–20, 25–28, 15–24, 19–31
Пое: Крис Бош 30
Ско: Крис Бош 9
Аси: ЛеБрон Џејмс 6
Пое: Дерик Роуз 28
Ско: Џоаким Ноа 14
Аси: Дерик Роуз 6
мај 18
20:30
Извештај Мајами Хит 85, Чикаго Булс 75    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 23,007
Судии: Монти МекКачин, Дерик Стафорд, Џејсон Филипс
ТНТ
Четвртини: 19–26, 29–20, 23–19, 14–10
Пое: ЛеБрон Џејмс 29
Ско: ЛеБрон Џејмс 10
Аси: ЛеБрон Џејмс 5
Пое: Дерик Роуз 21
Ско: Бузер, Ноа 8 секој
Аси: Дерик Роуз 8
мај 22
20:30
Извештај Чикаго Булс 85, Мајами Хит 96    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,123
Судии: Стив Џејви, Мајк Калахан, Рон Геретсон
ТНТ
Четвртини: 15–18, 25–25, 25–25, 20–28
Пое: Карлос Бузер 26
Ско: Карлос Бузер 17
Аси: Џоаким Ноа 6
Пое: Крис Бош 34
Ско: Двејн Вејд 9
Аси: ЛеБрон Џејмс 10
мај 24
20:30
Извештај Чикаго Булс 93, Мајами Хит 101 OT  Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,125
Судии: Џо Крофорд, Ед Малој, Бенет Салваторе
ТНТ
Четвртини: 19–16, 27–28, 22–19, 17–22Пдж: 8–16
Пое: Дерик Роуз 23
Ско: Џоаким Ноа 14
Аси: Ноа, Роуз 6 секој
Пое: ЛеБрон Џејмс 35
Ско: Хаслим, Милер 9 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 6
мај 26
20:30
Извештај Мајами Хит 83, Чикаго Булс 80    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 23,057
Судии: Скот Фостер, Марк Дејвис, Грег Вилард
ТНТ
Четвртини: 21–25, 17–20, 19–17, 26–18
Пое: ЛеБрон Џејмс 28
Ско: ЛеБрон Џејмс 11
Аси: ЛеБрон Џејмс 6
Пое: Дерик Роуз 25
Ско: Ноа, Томас 8 секој
Аси: Дерик Роуз 8
Мајами победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Чикаго победи со 3–0 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

јануари 15, 2011 Извештај Мајами Хит 96, Чикаго Булс 99    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
февруари 24, 2011 Извештај Мајами Хит 89, Чикаго Булс 93    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Март 6, 2011 Извештај Чикаго Булс 87, Мајами Хит 86    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Последно плејоф среќавање: 2007 Прва Рунда во Источната Конференција (Чикаго победи со 4-0), 2006 Прва Рунда во Источната Конференција] (Мајами победи со 4-2)

Пред да почне серијата, Чикаго го “измети“ Мајами во регуларната сезона. Булс ги надиграа Хит во Натпреварот 1 и ги победија со 103-82. Сепак, Мајами победи на следните четири последователни натпревари за да победи во серијата со 4-1. Во Натпреварот 5, Мајами се врати од 12 поен инегатив со само три минути за игра преостанати во четвртата четвртина за да победи со 83-80.[3]

Во оваа серија Булс за првпат оваа сезона изгубија повеќе од два натпревари со ред.[3] Во продолжени, Џоаким Ноа беше казнет $50,000 за користење на анти-геј навреда против фан на Хит во Натпреварот 3.[4]

Западна Конференција[уреди | уреди извор]

Прва Рунда[уреди | уреди извор]

(1) Сан Антонио Спарс vs. (8) Мемфис Гризлис[уреди | уреди извор]

април 17
13:00
Извештај Мемфис Гризлис 101, Сан Антонио Спарс 98    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
Гледачи: 18581
Судии: Дерик Стафорд, Ед Малој, Пet Фрахер
ТНТ
Четвртини: 27-22, 18-21, 25-31, 31-24
Пое: Зек Рендолф 25
Ско: Зек Рендолф 14
Аси: Мајк Конли 10
Пое: Тони Паркер 20
Ско: Тим Данкан 13
Аси: Тони Паркер 5
април 20
20:30
Извештај Мемфис Гризлис 87, Сан Антонио Спарс 93    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
Гледачи: 18,760
Судии: Скот Фостер, Рон Геретсон, Чеон Вуд
НБА ТВ
Четвртини: 17–17, 27–24, 21–25, 22–27
Пое: Сем Јанг 17
Ско: Марк Гасол 17
Аси: Конли, Мајо 4 секој
Пое: Ману Џинобили 17
Ско: Тим Данкан 10
Аси: Тони Паркер 7
април 23
19:30
Извештај Сан Антонио Спарс 88, Мемфис Гризлис 91    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Грег Вилард, Том Вашингтон, Џон Гобл
ЕСПН
Четвртини: 20–29, 22–23, 24–19, 22–20
Пое: Ману Џинобили 23
Ско: Тим Данкан 11
Аси: Тим Данкан 6
Пое: Зек Рендолф 25
Ско: Марк Гасол 9
Аси: Мајк Конли 8
април 25
20:00
Извештај Сан Антонио Спарс 86, Мемфис Гризлис 104    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Монти Меккачин, Бил Спунер, Ерик Луис
ТНТ
Четвртини: 26–21, 24–27, 15–30, 21–26
Пое: Тони Паркер 23
Ско: Тиаго Сплитер 9
Аси: Ману Џинобили 4
Пое: Мајк Конли 15
Ско: Гасол, Рендолф 9 секоj
Аси: Мајк Конли 7
април 27
ДСО
Извештај Мемфис Гризлис 103, Сан Антонио Спарс 110 OT  АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
Гледачи: 18,581
Судии: Боб Дилани, Дејдид Џонс, Кен Мејер
ДСО
Четвртини: 14–20, 28–30, 26–15, 29–32Пдж: 6–13
Пое: Зек Рандолф 26
Ско: Марк Гасол 17
Аси: Зек Рандолф 6
Пое: Ману Џинобили 33
Ско: Тим Данкан 12
Аси: Тони Паркер 9
април 29
21:00
Извештај Сан Антонио Спарс 91, Мемфис Гризлис 99    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Дан Крофорд, Џејсон Филипс, Бенет Салваторе
ЕСПН
Четвртини: 16–24, 27–22, 23–24, 25–29
Пое: Тони Паркер 23
Ско: Тим Данкан 10
Аси: Тони Паркер 4
Пое: Зек Рандолф 31
Ско: Марк Гасол 13
Аси: Мајк Комли 3
Мемфис победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Тимовите беа изедначени 2–2 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

декември 18, 2010 Извештај Мемфис Гризлис 106, Сан Антонио Спарс 112    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
февруари 27, 2011 Извештај Мемфис Гризлис 88, Сан Антонио Спарс 95    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
март 1, 2011 Извештај Сан Антонио Спарс 93, Мемфис Гризлис 109    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
март 27, 2011 Извештај Сан Антонио Спарс 104, Мемфис Гризлис 111    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси

Последно плејоф среќавање: 2004 Прва Рунда во Западната Конференција (Сан Антонио победи со 4–0)

Осмиот носител, Гризлис за првпат победија во плејоф натпревар во нивната клубска историја после победната на првиот носител, Спарс со 101-98 во Натпреварот 1. Спарс изедначија во Натпреварот 2, но Гризлис ги победија Натпреварите 3 и 4 за да поведат со 3-1 восеријата. Во Натпреварто 5 со само 1.7 секунди за игра, Гери Нил го изедначи натпреварот со кош за 3 поени победувајќи ја сирената за да го однесе натпреварот во продолженија. Спарс победија по продолженбија со 110-103. Во Натпреварот 6, Гризлис за првпат победија во една плејоф серија во нивната клубска историја, победувајќи ги Спарсо со 99-91 и со 4-2 во серијата. Гризлис станаа само вториот осми носител којшто го исфрлил првиот носител, откако НБА го воведе форматот подобар од седум натпревари во првата рунда.[5]

(2) Лос Анџелес Лејкерс vs. (7) Њу Орлеанс Хорнетс[уреди | уреди извор]

април 17
15:30
Извештај Њу Орлеанс Хорнетс 109, Лос Анџелес Лејкерс 100    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Ден Крофорд, Грег Вилард, Гери Зелински
АБЦ
Четвртини: 26–24, 29–23, 18–25, 36–28
Пое: Крис Пол 33
Ско: Ариза, Пол 7 секој
Аси: Крис Полс 14
Пое: Коби Брајант 34
Ско: Рон Артест 11
Аси: Пау Гасол 6
април 20
22:30
Извештај Њу Орлеанс Хорнетс 78, Лос Анџелес Лејкерс 87    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Стив Џејви, Тони Брадерс, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 23–23, 18–24, 15–16, 22–24
Пое: Тревор Ариза 22
Ско: Арон Греј 8
Аси: Крис Пол 9
Пое: Ендрју Бајнам 17
Ско: Ендрју Бајнам 11
Аси: Стив Блејк 5
април 22
21:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 100, Њу Орлеанс Хорнетс 86    Њу Орлеанс Арена, Њу Орлеанс, Луизијана
Гледачи: 18,340
Судии: Џо Крофорд, Бенет Салваторе, Син Рајт
ЕСПН
Четвртини: 30–23, 21–19, 24–26, 25–18
Пое: Коби Брајант 30
Ско: Ендрју Бајнам 11
Аси: Дерек Фишер 5
Пое: Карл Ландри 23
Ско: Тревор Ариза 12
Аси: Крис Пол 8
април 24
21:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 88, Њу Орлеанс Хорнетс 93    Њу Орлеанс Арена, Њу Орлеанс, Луизијана
Гледачи: 18,083
Судии: Боб Дилани, Марк Дејвис, Зек Зарба
ТНТ
Четвртини: 25–22, 20–27, 22–20, 21–24
Пое: Коби Брајант 17
Ско: Ендрју Бајнам 9
Аси: Kоби Брајант 8
Пое: Крис Пол 27
Ско: Крис Пол 13
Аси: Крис Пол 15
април 26
22:30
Извештај Њу Орлеанс Хорнетс 90, Лос Анџелес Лејкерс 106    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Дерик Стафорд, Ед Малој, Родни Мот
ТНТ
Четвртини: 32–23, 19–31, 21–25, 18–27
Пое: Тревор Ариза 22
Ско: Арон Греј 6
Аси: Крис Пол 12
Пое: Коби Брајант 19
Ско: Ендрју Бајнам 10
Аси: Брајант, Гасол 4 секој
април 28
21:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 98, Њу Орлеанс Хорнетс 80    Њу Орлеанс Арена, Њу Орлеанс, Луизијана
Гледачи: 17,949
Судии: Мајк Калахан, Рон Геретсон, Тома Вашингтон
TNT
Четвртини: 18–16, 22–18, 29–23, 29–23
Пое: Коби Брајант 24
Ско: Ендрју Бајнам 12
Аси: Рон Артест 5
Пое: Карл Лендри 19
Ско: Крис Пол 8
Аси: Крис Пол 11
Лос Анџелес победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Лос Анџелес победија со 4–0 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

декември 29, 2010 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 103, Њу Орлеанс Хорнетс 88    Њу Орлеанс Арена, Њу Орлеанс, Луизијана
7 јануари 2011 Извештај Њу Орлеанс Хорнетс 97, Лос Анџелес Лејкерс 101    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
февруари 5, 2011 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 101, Њу Орлеанс Хорнетс 95    Њу Орлеанс Арена, Њу Орлеанс, Луизијана
март 27, 2011 Извештај Њу Орлеанс Хорнетс 84, Лос Анџелес Лејкерс 102    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија

Последно плејоф среќавање: Никогаш (Прва плејоф серија)

(3) Далас Маверикс vs. (6) Портланд Треилблејзерс[уреди | уреди извор]

април 16
21:30
Извештај Портланд Треилблејзерс 81, Далас Маверикс 89    Америка Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,541
Судии: Мајк Калахан, Дејвид Џонс, Кен Мејер
ЕСПН
Четвртини: 22–21, 15–26, 20–14, 24–28
Пое: ЛаМаркус Олриџ 27
Ско: Маркус Кемби 18
Аси: Андре Милер 6
Пое: Дирк Новицки 28
Ско: Дирк Новицки 10
Аси: Џејсон Кид 4
април 19
21:30
Извештај Портланд Треилблејзерс 89, Далас Маверикс 101    Америка Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,620
Судии: Дан Крофорд, Ед Малој, Пет Фрахер
ТНТ
Четвртини: 24–22, 28–28, 20–23, 17–28
Пое: ЛаМаркус Олриџ 24
Ско: ЛаМаркус Олриџ 10
Аси: Андре Милер 8
Пое: Дирк Новицки 33
Ско: Тајсон Чендлер 10
Аси: Џејсон Кид 8
април 21
22:30
Извештај Далас Маверикс 92, Портланд Треилблејзерс 97    Роуз Гарден Портланд, Орегон
Гледачи: 20,217
Судии: Дерик Стафорд, Ерик Луис, Џасон Филипс
ТНТ
Четвртини: 23–28, 29–26, 20–21, 20–22
Пое: Џејсон Тери 29
Ско: Дирк Новицки 9
Аси: Џејсон Тери 7
Пое: Весли Метјус 25
Ско: Џералд Валас 11
Аси: Андре Милер 7
април 23
17:00
Извештај Далас Маверикс 82, Портланд Треилблејзерс 84    Роуз Гарден Портланд, Орегон
Гледачи: 20,357
Судии: Стив Џејви, Тони Брадерс, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 16-11, 21-23, 30-14, 15-35
Пое: Дирк Новицки 20
Ско: Шон Мерион 11
Аси: Џејсон Кид 4
Пое: Брендон Рој 24
Ско: Џералд Валас 11
Аси: Брендон Рој 5
април 25
20:30
Извештај Портланд Треилблејзерс 82, Далас Маверикс 93    Америка Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,837
Судии: Скот Фостер, Џон Гобл, Том Вашингтон
НБА ТВ
Четвртини: 20–15, 23–29, 20–31, 19–18
Пое: Андре Милер 18
Ско: Олриџ, Валас 9 секој
Аси: Андре Милер 7
Пое: Дирк Новицки 25
Ско: Тајсон Чендлер 20
Аси: Џејсон Кид 14
април 28
22:00
Извештај Далас Маверикс 103, Портланд Треилблејзерс 96    Роуз Гарден Портланд, Орегон
Гледачи: 20,494
Судии: Монти МекКачин, Грег Вилард, Гери Зелински
ТНТ
Четвртини: 19–27, 33–16, 23–19, 28–34
Пое: Дирк Новицки 33
Ско: Дирк Новицки 11
Аси: Џејсон Тери 8
Пое: Џералд Валас 32
Ско: Џералд Валас 12
Аси: Андре Милер 4
Далас победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Тимовите беа изедначени 2–2 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

декември 15, 2010 Извештај Портланд Треилблејзерс 98, Далас Маверикс 103    Америка Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
јануари 4, 2011 Извештај Портланд Треилблејзерс 81, Далас Маверикс 84    Америка Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
март 15, 2011 Извештај Далас Маверикс 101, Портланд Треилблејзерс 104    Роуз Гарден Портланд, Орегон
април 3, 2011 Извештај Далас Маверикс 96, Портланд Треилблејзерс 104    Роуз Гарден Портланд, Орегон

Последно плејоф среќавање: 2003 Прва Рунда во Западната Конференција (Далас победи со 4–3)

Маверикс победија во првите два натпревари од серијата, но Треилблејзерс победија во Натпреварот 3 и 4 за да ј изедначат серијата на 2-2. Во Натпреварот 4, Треилблејзерс беа во негатива повеќе од натпреварот, едно време заостануваа и со 23 поени зад Маверикс, при крајот натретата четвртина. Во четвртата четвртина влегоа со резултат од 49-67 за Маверикс, но Треилблејзер, со помош на 18те поени во четвртата четвртина на Брендон Рој, го остварија најголемиот пресврт во нивната клубска историја за да победат во натпреварот со 84-82. Но сепак, Маверикс се опоравија од колапсот во Натпреварот 4 и ги победија Натпреварите 5 и 6, победувајќи со 4-2 во серијата.[6]

(4) Оклахома Сити Тандер vs. (5) Денвер Нагетс[уреди | уреди извор]

април 17
21:30
Извештај Денвер Нагетс 103, Оклахома Сити Тандер 107    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Стив Џејви, Зек Зарба, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 33–24, 27–35, 22–27, 21–21
Пое: Нене 22
Ско: Чендлер, Нене 8 секој
Аси: Рејмонд Фелтон 8
Пое: Кевин Дјурант 41
Ско: Кевин Дјурант 9
Аси: Расел Вестбрук 7
април 20
20:00
Извештај Денвер Нагетс 89, Оклахома Сити Тандер 106    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Монти МекКачин, Дик Бавета, Родни Мот
ТНТ
Четвртини: 15–31, 29–28, 22–22, 23–25
Пое: Тај Лосон 20
Ско: Нене 9
Аси: Тај Лосон 3
Пое: Кевин Дјурант 23
Ско: Серхе Ибака 12
Аси: Расел Вестбрук 7
април 23
22:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 97, Денвер Нагетс 94    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
Гледачи: 19,958
Судии: Дерик Стафорд, Џејсон Филипс, Ерик Луис
ЕСПН
Четвртини: 26–31, 30–18, 15–24, 26–21
Пое: Мартин, Нене, Смит 15 секој
Ско: Нене 10
Аси: Фелтон, Лосон, Нене 4 секој
Пое: Кевин Дјурант 26
Ско: Серхе Ибака 16
Аси: Расел Вестбрук 8
април 25
22:30
Извештај Оклахома Сити Тандер 101, Денвер Нагетс 104    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
Гледачи: 19,155
Судии: Грег Вилард, Рон Геретсон, Мајкл Смит
ТНТ
Четвртини: 20–26, 25–19, 24–26, 32–33
Пое: Кевин Дјурант 31
Ско: Серхе Ибака 14
Аси: Харден, Вестбрук 5 секој
Пое: Тај Лосон 27
Ско: Мартин, Нене 9 секој
Аси: Данило Галинарди 4
април 27
21:30
Извештај Денвер Нагетс 97, Оклахома Сити Тандер 100    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Скот Фостер, Бил Спунер, Пет Фрахер
ТНТ
Четвртини: 28–25, 22–25, 26–22, 21–27
Пое: Арон Афлало 15
Ско: Кенјон Мартин 10
Аси: Фелтон, Лосон 4 секој
Пое: Кевин Дјурант 41
Ско: Кендрик Перкинс 9
Аси: Расел Вестбрук 4
Оклахома победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Оклахома Сити победи со 3–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

декември 25, 2010 Извештај Денвер Нагетс 106, Оклахома Сити Тандер 114    Оклахома Сити, Оклахома
јануари 19, 2011 Извештај Оклахома Сити Тандер 107, Денвер Нагетс 112    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
април 5, 2011 Извештај Оклахома Сити Тандер 101, Денвер Нагетс 94    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
април 8, 2011 Извештај Денвер Нагетс 89, Оклахома Сити Тандер 104    Оклахома Сити, Оклахома

Последно плејоф среќавање: 1994 Првата Рунда од Западната Конференција (Денвер ги победија со 3-2 Сиетл Суперсоникс, претходниците на Тандер)

Конференциско Полуфинале[уреди | уреди извор]

(2) Лос Анџелес Лејкерс vs. (3) Далас Маверикс[уреди | уреди извор]

мај 2
22:30
Извештај Далас Маверикс 96, Лос Анџелес Лејкерс 93    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Стив Џејви, Боб Дилани, Мајкл Смит
ТНТ
Четвртини: 25–23, 19–30, 27–25, 25–16
Пое: Дирк Новицки 28
Ско: Дирк Новицки 14
Аси: Џејсон Кид 11
Пое: Коби Брајант 36
Ско: Ламар Одом 12
Аси: Пау Гасол 7
Мај 4
22:30
Извештај Далас Маверикс 93, Лос Анџелес Лејкерс 81    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Монти МекКачин, Бенет Салваторе, Бил Спунер
ТНТ
Четвртини: 26–20, 25–29, 17–13, 25–19
Пое: Дирк Новицки 24
Ско: Шон Мерион 9
Аси: Џејсон Кид 6
Пое: Коби Брајант 23
Ско: Ендрју Бајнам 13
Аси: Дерек Фишер 5
Мај 6
21:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 92, Далас Маверикс 98    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 21,156
Судии: Дерик Стафорд, Ед Малој, Том Вашингтон
ЕСПН
Четвртини: 27–29, 24–18, 21–19, 20–32
Пое: Ендрју Бајнам 21
Ско: Ендрју Бајнам 10
Аси: Коби Брајант 6
Пое: Дирк Новицки 32
Ско: Дирк Новицки 9
Аси: Џејсон Кид 9
Мај 8
15:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 86, Далас Маверикс 122    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 21,087
Судии: Џејсон Филипс, Рон Геретсон, Скот Фостер
АБЦ
Четвртини: 23–27, 16–36, 23–23, 24–36
Пое: Коби Брајант 17
Ско: Пау Гасол 8
Аси: Пау Гасол 6
Пое: Џејсон Тери 32
Ско: Тајсон Чендлер 9
Аси: Џејсон Кид 7
Далас победи во серијата, 4–0
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Лос Анџелес победија со 2–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

јануари 19, 2011 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 100, Далас Маверикс 109    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
март 12, 2011 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 96, Далас Маверикс 91    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Март 31, 2011 Извештај Далас Маверикс 82, Лос Анџелес Лејкерс 110    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија

Последно плејоф среќавање: 1998 Финале на Западната Конференција (Лос Анџелес победи со 4–3)

Маверикс победија во првите два натпревари од серијата во Лос Анџелес, вклучувајќи го и пресвртот од 16 поени негатива кон крајот на третата четвртина во Натпреварот 1. Маверикс исто така направија пресвт во второто полувреме од Натпреварот 3 за да победат со 98-92. Во Натпреварот 4, Маверикс ги надиграа Лејкерс со 122-86, давајќи му “метла“ на бранителот на титлата. Во тој натпревар, Далас постигна 20 шута за 3 поени, со што го изедначи НБА рекордот.[7] Исто така во тој натпревар, Ендрју Бајнам беше исклучен и подоцна казнет и суспендиран со неиграње на 5 натпревари во следната сезона после правењето на брутален фаул над Џ.Џ Бареа.[8]

Оваа серија е прва во која тим кој бил предводен од Фил Џексон да биде “изметен“ во плејофот.[7]

(4) Оклахома Сити Тандер vs. (8) Мемфис Гризлис[уреди | уреди извор]

мај 1
13:00
Извештај Мемфис Гризлис 114, Оклахома Сити Тандер 101    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Џо Крофорд, Марк Дејвис, Зек Зарба
АБЦ
Четвртини: 28–24, 29–23, 27–24, 30–30
Пое: Зек Рандолф 34
Ско: Марк Гасол 13
Аси: Мајк Конли 7
Пое: Кевин Дјурант 33
Ско: Дјурант, Ибака 11 секој
Аси: Расел Вестбрук 6
Мај 3
21:30
Извештај Мемфис Гризлис 102, Оклахома Сити Тандер 111    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Дерик Стафорд, Тони Брадерс, Бил Кенеди
ТНТ
Четвртини: 17–28, 27–26, 24–22, 34–35
Пое: Мајк Конли 24
Ско: Марк Гасол 10
Аси: Мајк Конли 8
Пое: Кевин Дјурант 26
Ско: Ник Колисон 7
Аси: Расел Вестбрук 6
Мај 7
17:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 93, Мемфис Гризлис 101 OT  ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Мајк Калахан, Кен Мејер, Пет Фрахер
ЕСПН
Четвртини: 20–22, 31–21, 25–20, 10–23Пдж: 7–15
Пое: Расел Вестбрук 23
Ско: Кендрик Перкинс 13
Аси: Расел Вестбрук 12
Пое: Зек Рандолф 21
Ско: Зек Рандолф 21
Аси: Конли, Мејо 4 each
Мај 9
21:30
Извештај Оклахома Сити Тандер 133, Мемфис Гризлис 123 3OT  ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Грег Вилард, Џон Гобл, Бил Спунер
ТНТ
Четвртини: 16–28, 33–25, 22–19, 25–24, Пдж: 13–13, 10–10, 14–4
Пое: Расел Вестбрук 40
Ско: Кевин Дјурант 13
Аси: Џејмс Харден 7
Пое: Зек Рандолф 34
Ско: Марк Гасол 21
Аси: Конли, Мејо 5 секој
мај 11
21:30
Извештај Мемфис Гризлис 72, Оклахома Сити Тандер 99    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Монти МекКачин, Бенет Салваторе, Џејсон Филипс
ТНТ
Четвртини: 17–17, 18–29, 17–25, 20–28
Пое: Марк Гасол 15
Ско: Зек Рандолф 17
Аси: Конли, Мејо 4 секој
Пое: Кевин Дјурант 19
Ско: Ник Колисон 10
Аси: Ерик Мејнор 9
мај 13
21:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 83, Мемфис Гризлис 95    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Скот Фостер, Марк Дејвис, Рон Геретсон
ЕСПН
Четвртини: 21–23, 33–21, 14–28, 15–23
Пое: Расел Вестбрук 27
Ско: Дјурант, Перкинс 7 секој
Аси: Џејмс Харден 5
Пое: Зек Рандолф 30
Ско: Зек Рандолф 13
Аси: Мајк Конли 12
мај 15
15:30
Извештај Мемфис Гризлис 90, Оклахома Сити Тандер 105    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Стив Џејви, Ед Малој, Мајк Калахан
АБЦ
Четвртини: 17–21, 17–21, 24–30, 32–33
Пое: Мајк Конли 18
Ско: Зек Рандолф 10
Аси: Мајк Конли 6
Пое: Кевин Дјурант 39
Ско: Ник Колисон 12
Аси: Расел Вестбрук 14
Оклахома Сити победи во серијата, 4–3
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Мемфис победија со 3–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

јануари 4, 2011 Извештај Оклахома Сити Тандер 105, Мемфис Гризлис 110    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
јануари 8, 2011 Извештај Мемфис Гризлис 100, Оклахома Сити Тандер 109    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
февруари 8, 2011 Извештај Мемфис Гризлис 105, Оклахома Сити Тандер 101 (OT)    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Март 7, 2011 Извештај Оклахома Сити Тандер 101, Мемфис Гризлис 107    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси

Последно плејоф среќавање: Никогаш (Прва плејоф серија)

Гризлис и Тандер ги поделија првите два натпревари. Во Натпреварот 3, Гризлис поведоа во серијата со 2-1, после пресвртот од 16 поени негатива кон крајот на третата четвртина. Тандер ја изедначија серијата после Натпеварот 4, победувајќи посел 3 продолженија со резултат 133-123. Тандер ги надиграа Гризлис во Натпреварот 5, победувајќи ги со 92-77, но Гризлис ја изедначија серијата на 3-3 откако ги победија Танер со 95-82 во Натпреварот 6. Тандер конечно ги елиминираа Гризлис со резултат од 105-90 во Натпреварот 7. Во тој натпревар, Расел Вестбрук стана петтиот играч кој постигна трипл дабл во Натпревар 7.[9]

Конференциско Финале[уреди | уреди извор]

(3) Далас Маверикс vs. (4) Оклахома Сити Тандер[уреди | уреди извор]

мај 17
21:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 112, Далас Маверикс 121    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,911
Судии: Џо Крофорд, Бил Кенеди, Зек Зарба
ЕСПН
Четвртини: 27–20, 21–35, 31–35, 33–31
Пое: Кевин Дјурант 40
Ско: Кевин Дјурант 8
Аси: Кевин Дјурант 5
Пое: Дирк Новицки 48
Ско: Тајсон Чендлер 8
Аси: Џејсон Кид 11
мај 19
21:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 106, Далас Маверикс 100    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 21,051
Судии: Григ Вилард, Бил Спунер, Том Вашингтон
ЕСПН
Четвртини: 26–31, 33–26, 18–19, 29–24
Пое: Кевин Дјурант 24
Ско: Колисон, Харден 7 секој
Аси: Дјурнат, Харден, Вестбрук 4 секој
Пое: Дирк Новицки 29
Ско: Тајсон Чендлер 13
Аси: Џејсон Кид 7
мај 21
21:00
Извештај Далас Маверикс 93, Оклахома Сити Тандер 87    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Скот Фостер, Марк Дејвис, Боб Дилани
ЕСПН
Четвртини: 27–12, 25–24, 18–20, 23–31
Пое: Мерион, Новицки 18 секој
Ско: Тасјон Чендлер 15
Аси: Џејсон Кид 8
Пое: Расел Вестбрук 30
Ско: Кевин Дјурант 12
Аси: Кевин Дјурант 5
мај 23
21:00
Извештај Далас Маверикс 112, Оклахома Сити Тандер 105 OT  Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Дан Крофорд, Тони Брадерс, Кен Мејер
ЕСПН
Четвртини: 22–31, 32–28, 23–22, 24–20, Пдж: 11–4
Пое: Дирк Новицки 40
Ско: Тајсон Чендлер 8
Аси: Џејсон Кид 7
Пое: Кевин Дјурант 29
Ско: Кевин Дјурант 15
Аси: Расел Вестбрук 8
мај 25
21:00
Извештај Оклахома Сити Тандер 96, Далас Маверикс 100    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 21,092
Судии: Монти МекКачин, Џејсон Филипс, Дерик Стафорд
ЕСПН
Четвртини: 27–26, 28–26, 21–20, 20–28
Пое: Расел Вестбрук 31
Ско: Ник Колисон 12
Аси: Џејсм Харден 6
Пое: Мерион, Новицки 26 секој
Ско: Чендлер, Новицки 9 секој
Аси: Џејсон Кид 10
Далас победи во серијата, 4–1
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Далас победи со 2–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

ноември 24, 2010 Извештај Далас Маверикс 111, Оклахома Сити Тандер 103    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
декември 27, 2010 Извештај Далас Маверикс 103, Оклахома Сити Тандер 93    Оклахома Сити Арена, Оклахома Сити, Оклахома
јануари 6, 2011 Извештај Оклахома Сити Тандер 99, Далас Маверикс 95    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас

Последно плејоф среќавање: 1987 Првата Рунда од Западната Конференција (Сиетл, претходниците на Оклахома Сити победија со 3-1)

Во Натпреварот 1 од Западното Конференциско Финале, Дирк Ноцицки од Далас Маверикс поставинов плејоф рекорд за најмногу погодени слободни фрлања без промашување си погодени 24 слободни фрлања, претходно го држеше Пол Пирс (21) во 2003. Маверикс победија о првиот натпревар со 121-112. Тандер и Маверикс ги поделија следните два натпревари. Во Натпреварот 4, Маверикс се вратија од 15 поени негатива со само 5 минути останати за игра во регуларниот дел за да победат после продолженија и да победат со 3-1 во серијата. Маверикс потоа повторно направија пресврт во четвртата четвртина за да победат во Натпреварот и да победат во серијата со 4-1 и да стигнат до нивното прво финале после 2006.[10]

НБА Финале: (И2) Мајами Хит vs. (З3) Далас Маверикс[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „НБА финале 2011.
Мај 31
21:00
Извештај Далас Маверикс 82, Мајами Хит 96    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Стив Џејви, Мајк Калахан, Бил Кенеди
АБЦ
Четвртини: 17–16, 27–27, 17–22, 23–27
Пое: Дирк Новицки 27
Ско: Шон Мерион 10
Аси: Џејсон Кид 6
Пое: ЛеБрон Џејмс 24
Ско: Двејн Вејд 10
Аси: Двејн Вејд 6
јуни 2
20:00
Извештај Далас Маверикс 95, Мајами Хит 93    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Џо Крофорд, Ед Малој, Кен Мејер
АБЦ
Четвртини: 28–28, 23–23, 20–24, 24–18
Пое: Дирк Новицки 24
Ско: Дирк Новицки 11
Аси: Тери, Кид 5 секој
Пое: Двејн Вејд 36
Ско: Џејмс, Бош 8 секој
Аси: Двејн Вејд 6
Јуни 5
21:00
Извештај Мајами Хит 88, Далас Маверикс 86    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Дан Крофорд, Скот Фостер, Дерик Стафорд
АБЦ
Четвртини: 29–22, 18–20, 20–22, 21–22
Пое: Двејн Вејд 29
Ско: Двејн Вејд 11
Аси: ЛеБрон Џејмс 9
Пое: Дирк Новицки 34
Ско: Чендлер, Новицки 11 секој
Аси: Џејсон Кид 10
Јуни 7
21:00
Извештај Мајами Хит 83, Далас Маверикс 86    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Монти МекКачин, Марк Дејвис, Грег Вилард
АБЦ
Четвртини: 21–21, 26–24, 22–20, 14–21
Пое: Двејн Вејд 32
Ско: Ентони, Џејмс 8 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 7
Пое: Дирк Новицки 21
Ско: Тајсон Чендлер 16
Аси: Хозе Хуан Бареа 4
Јуни 9
20:00
Извештај Мајами Хит 103, Далас Маверикс 112    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Џои Крофорд, Мајк Калахан, Бил Кенеди
АБЦ
Четвртини: 31–30, 26–30, 22–24, 24–28
Пое: Двејн Вејд 23
Ско: Џејмс, Бош 10 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 10
Пое: Дирк Новицки 29
Ско: Тајсон Чендлер 7
Аси: Кид, Тери 6 секој
јуни 12
21:00
Извештај Далас Маверикс 105, Мајами Хит 95    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Стив Џејви, Скот Фостер, Дерик Стафорд
АБЦ
Четвртини: 32–27, 21–24, 28–21, 24–23
Пое: Џејсон Тери 27
Ско: Дирк Новицки 11
Аси: Џејсон Кид 8
Пое: ЛеБрон Џејмс 21
Ско: Јудонис Хаслем 9
Аси: Марио Чалмерс 7
Далас победи во серијата, 4–2
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Далас победи со 2-0 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

ноември 27, 2010 Извештај Мајами Хит 95, Далас Маверикс 106    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
декември 20, 2010 Извештај Далас Маверикс 98, Мајами Хит 96    мерикан Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Последно плејоф среќавање: 2006 НБА Финале (Мајами победи со 4–2)

Статистички водачи[уреди | уреди извор]

Категорија Најмногу Просек
Играч Тим Вкупно Играч Тим Просек Изиграни натпрвари
Поени Дирк Новицки Далас Маверикс 48 Кевин Дјурант Оклахома Сити Тандер 28.6 17
Скокови Зек Рандолф (ОТ)
Марк Гасол (3ОТ)
Тајсон Чендлер
Мемфис Гризлис
Мемфис Гризлис
Далас Маверикс
21
20
Двајт Хауард Орландо Меџик 15.5 6
Асистенции Ражон Рондо Бостон Селтикс 20 Крис Пол Њу Орлеанс Хорнетс 11.5 6
Украдени топки Коби Брајант
Луол Денг
Џо Џонсон
Џејсон Кид
Лос Анџелес Лејкерс
Чикаго Булс
Атланта Хокс
Далас Маверикс
5 Ману Џинобили Сан Антонио Спарс 2.6 5
Блокови Серхе Ибака Оклахома Сити Тандер 9 Серхе Ибака Оклахома Сити Тандер 3.1 17

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2010–2011 Состојба на Конференциската табелата од регуларниот дел од сезоната“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. Посетено на 1 март 9, 2011. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 Селтикс против Хит | Полуфинале на Источната Конференција | 2011 Плејоф. NBA.com. Проверено 19 јуни 2011
 3. 3,0 3,1 Хит против Булс | Финале на Источанат Конференција | 2011 НАБ Финале. NBA.com. Проверено 19 јуни 2011
 4. Џоаким Ноа казнет со $50K. ЕСПН. 24 мај 2011. Проверено 19 јуни 2011
 5. Гризлис против Спарс. NBA.com. Проверено 14 јуни 2011
 6. Треилблејзерс против Маверикс. NBA.com. Проверено 14 јуни 2011
 7. 7,0 7,1 Маверикс против Лејкерс. NBA.com. Проверено 14 јуни 2011
 8. Ендрју Бајнам казнет и суспендиран. ЕСПН. Проверено 14 јуни 2011
 9. Гризлис против Тандер. NBA.com. Проверено 14 јуни , 2011
 10. Тандер против Маверикс. NBA.com. Проверено 14 јуни 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]