НБА плејоф 2012

Од Википедија — слободната енциклопедија

НБА Плејофот 2012 е постсезонско натпреварување во Националната Кошаркарска Асоцијација во сезоната 2011-12. Плејофот ќе започне на 28 април 2012.

Со исклучок на Лос Анџелес Клиперс и Јута Џез, во плејофот ќе настапат истите тимови од минатогодишниот плејоф; сите 8 тимови од Источната Конференција настапија во плејофот и минатата сезона. Клиперс се вратија во плејофот за првпат после 5 години пауза, додека Џез стигнаа до плејофот по петти пат во последните 6 сезони, и за првпат без Џери Слоун како тренер од 1988.

Како што беше случај и минатата сезона, и Чикаго Булс и Сан Антонио Спарс завршија на врвот на нивната конференција, со тоа што Булс повторно обезбедија најдобар учинок во сезоната на последниот дел од регуларната сезона. Индијана Пејсерс ќе го отвори плејофот на домашен терен за првпат од 2004, додека Мемфис Гризлис ќе имаат предност на домашен терен за првпат во нивната тимска историја. За четврти пат после 2006 дивизискиот победник (во овој случај шампионот од Атлантската Дивизија, Бостон Селтикс) ќе го отворат плејофот на гостински терен.

Формат[уреди | уреди извор]

3 победници од дивизиите и 5 други тимови со најмногу победи од секоја конференција се квалификуваат за плејофот. Носителите се одлучуваат според учинокот на секој тим во регуларниот дел од сезоната. Но како и да е, на победникот во дивизијата му е загарантирано најмалку четвртото место, без оглед на неговиот учинок.

Тај-брејк процедура[уреди | уреди извор]

Критериуми според кои се одлучуваат носителите се:

  1. Водачот во дивизијата победува против тим кој не води во дивизијата
  2. Меѓусебни двобои
  3. Учинок во дивизијата (ако тимовите се од иста дивизија)
  4. Учинок во конференцијата
  5. Учинок против плејоф тимовите, нивната конференција (најдобрите 8 од конференцијата исток/запад)
  6. Учинок против плејоф тимовите, другата конференција (најдобрите 8 од конференцијата исток/запад)
  7. Кош разлика, сите натпревари

Ако има повеќе од два тима кои се изедначени, тимот кој победува во тај-брејкот добива највисоко места, додека тај-брејкот за другите тимови започнува од првиот чекор, така сè додека да се одлучат сите носители. Бидејќи трите победници во дивизиите имаат гарантирано место во првите четири, првин мора да се реши тај-брејкот кој ќе го одлучи победникот во дивизијата, пред да започнат другите тај-брејкови.[1]

Плејоф квалификанти[уреди | уреди извор]

Источна Конференција[уреди | уреди извор]

Носител Тим Победи Осигурано
Плејоф место Дивизиска титула Најдобар учинок
во Конференцијата
Најдобар учинок
во НБА
1 Чикаго Булс 50-16 март 24 април 12 април 24 април 26
2 Мајами Хит 46-20 април 3 април 15
3 Индијана Пејсерс 42-24 април 13
4 Бостон Селтикс 39-27 април 14 април 18
5 Атланта Хокс 40-26 април 16
6 Орландо Меџик 37-29 април 15
7/8 Њујорк Никс 36-30 април 19
7/8 Филаделфија Сиксерс 35-31 април 23

— = Не е возможно

Западна Конференција[уреди | уреди извор]

Носител Тим Победи Осигурано
Плејоф место Дивизиска титула Најдобар учинок
во Конференцијата
Најдобар учинок
во НБА
1 Сан Антонио Спарс 50-16 април 8 април 14 април 23
2 Оклахома Сити Тандер 47-19 април 1 април 7
3 Лос Анџелес Лејкерс 41-25 април 13
4 Мемфис Гризлис 41-25 април 18
5 Лос Анџелес Клиперс 40-26 април 16
6 Денвер Нагетс 38-28 април 21
7 Далас Маверикс 36-30 април 19
8 Јута Џез 36-30 април 24

— = Не е возможно

НБА Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Тимови со задебелени букви продолжуваат во наредната рунда. Броевите лево од секој тим го означуваат местото на носител во неговата конференција, а броевите десно од секој тим го означуваат бројот на натпревари кои тимоти ги победил во таа рунда. Победниците во дивизиите се означени со ѕвездичка. Предноста на домашен терен во НБА Финалето не секогаш му припаѓа на тимот со повисок број на носител, туку на тимот со подобар учинок во регуларниот дел од сезоната (на пример, 4тиот ностиел во Западната Конференција може да има подобар учинок во регуларниот дел од сезоната од 3тиот носител во Источната Конференција и затоа доколку тие два тима се сретнат во Финалето, тој ќе добие предност на домашен терен); Тимовите со предност на домашен терен се напишани со закосени букви.


  Прва Рунда Конференциско Полуфинале Конференциско Финале НБА Финале
                                     
1  Чикаго* 2  
8  Филаделфија 4  
  8  Филаделфија 3  
 
  4  Бостон 4  
4  Бостон* 4
5  Атланта 2  
  4  Бостон 3  
Источна Конференција
  2  Мајами 4  
3  Индијана 4  
6  Орландо 1  
  3  Индијана 2
 
  2  Мајами 4  
2  Мајами* 4
7  Њујорк 1  
  И(2)  Мајами 4
  З(2)  Оклахома Сити 1
1  Сан Антонио* 4  
8  Јута 0  
  1  Сан Антонио 4
 
  5  Л.А Клиперс 0  
4  Мемфис 3
5  Л.А Клиперс 4  
  1  Сан Антонио 2
Западна Конференција
  2  Оклахома Сити 4  
3  Л.А. Лејкерс* 4  
6  Денвер 3  
  3  Л.А. Лејкерс 1
 
  2  Оклахома Сити 4  
2  Оклахома Сити* 4
7  Далас 0  

Источна Конференција[уреди | уреди извор]

Сите времиња се во Источниот часовен појас (UTC−4)

Прва Рунда[уреди | уреди извор]

(1) Чикаго Булс vs. (8) Филаделдија 76ерс[уреди | уреди извор]

април 28
13:00
Извештај Филаделфија 76ерс 91, Чикаго Булс 103    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 21,943
Судии: Дерик Стафорд, Џејсон Филипс, Мајкл Смит, Лирој Ричардсон
ТНТ
Четвртини: 24–28, 18–25, 24–26, 25–24
Пое: Елтон Бранд 19
Ско: Бранд, Холидеј 7 секој
Дод: Тарнер, Игуодала 5 секој
Пое: Дерик Роуз 23
Ско: Џоаким Ноа 13
Дод: Дерик Роуз 9
мај 1
20:00
Извештај Филаделфија 76ерс 109, Чикаго Булс 92    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис
Гледачи: 22,067
Судии: Грег Вилардd, Кортни Киркланд, Родни Мот, Кејн Фицџералд
ТНТ
Четвртини: 25–28, 22–27, 36–14, 26–23
Пое: Џру Холидеј 26
Ско: Лавој Ален 9
Дод: Холидеј, Тарнер, Вилијамс 6 секој
Пое: Џоаким Ноаh 21
Ско: Џоаким Ноа 8
Дод: Ноа, Хамилтон 5 секој
Мај 4
20:00
Извештај Чикаго Булс 74, Филаделфија 76ерс 79    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
Гледачи: 20,381
Судии: Џо Крофордrd]], Тони Брадерс, Ерик Луис, Дерик Колинс
ЕСПН
Четвртини: 20–19, 19–21, 21–11, 14–28
Пое: Карлос Бузер 18
Ско: Карлос Бузер 10
Дод: Ричрд Хамилтон 7
Пое: Спенсер Хјуз 21
Ско: Тадеус Јанг 11
Дод: Џру Холидеј 6
Филаделфија води во серијата, 2-1
Мај 6
13:00
Чикаго Булс vs. Филаделфија 76ерс    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија АБЦ
Мај 8
ДСО
Филаделфија 76ерс vs. Чикаго Булс*    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис TBD
мај 10
ДСО
Чикаго Булс vs. Филаделфија 76ерс    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија TBD
мај 12
ДСО
Филаделфија 76ерс vs. Чикаго Булс*    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис ТНТ
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Чикаго победи со 2–1 во регуларната сезона:

февруари 1, 2012 Извештај Чикаго Булс 82, Филаделфија 76ерс 98    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
Март 4, 2012 Извештај Чикаго Булс 96, Филаделфија 76ерс 91    Велс Фарго Центар, Филаделфија, Пенсилванија
март 17, 2012 Извештај Филаделфија 76ерс 80, Чикаго Булс 89    Јунајтед Центар, Чикаго, Илиноис

Последно плејоф среќавање: 1991 Полуфинале на Источната Конференција (Чикаго победи со 4-1)

(2) Мајами Хит vs. (7) Њујорк Никс[уреди | уреди извор]

април 28
15:30
Извештај Њујорк Никс 67, Мајами Хит 100    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 19,621
Судии: Ден Крофорд, Ед Малој, Гери Зелински, Марк Линдсеј
АБЦ
Четвртини: 18–24, 13–30, 16–27, 20–19
Пое: Џ. Р. Смит 17
Ско: Кармело Ентони 10
Дод: Кармело Ентони 3
Пое: ЛеБрон Џејмс 32
Ско: Јудонис Хаслем 8
Дод: Марио Чалмерс 9
април 30
19:00
Извештај Њујорк Никс 94, Мајами Хит 104    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 19,684
Судии: Џо Крофорд, Бени Адамс, Бил Спунер, Леон Вуд
ТНТ
Четвртини: 24-27, 23-26, 22-25, 25-26
Пое: Кармело Ентони 30
Ско: Кармело Ентони 9
Дод: Барон Дејвис 6
Пое: Двејн Вејд 25
Ско: Јудонис Халсем 8
Дод: ЛеБрон Џејмс 9
Мај 3
19:00
Извештај Мајами Хит 87, Њујорк Никс 70    Медисон Сквер Гарден, Њујорк
Гледачи: 19,763
Судии: Мајк Калахан, Дејвид Гатри, Еди Раш, Џон Гобл
АБЦ
Четвртини: 19–19, 17–21, 22–16, 29–14
Пое: ЛеБрон Џејмс 32
Ско: Крис Бош 10
Дод: ЛеБрон Џејмс 5
Пое: Кармело Ентони 22
Ско: Тајсон Чендлер 15
Дод: Барон Дејвис 3
Мајами води во серијата, 3–0
Мај 6
15:30
Мајами Хит vs. Њујорк Никс    Медисон Сквер Гарден, Њујорк ТНТ
Мај 9
ДСО
Њујорк Никс vs. Мајами Хит*    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида ДСО
мај 11
ДСО
Мајами Хит vs. Њујорк Никс*    Медисон Сквер Гарден, Њујорк ДСО
мај 13
ДСО
Њујорк Никс vs. Мајами Хит*    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида ДСО
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Мајами победи со 3–0 во регуларната сезона:

јануари 27, 2012 Извештај Њујорк Никс 89, Мајами Хит 99    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
февруари 23, 2012 Извештај Њујорк Никс 88, Мајами Хит 102    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
април 15, 2012 Извештај Мајами Хит 93, Њујорк Никс 85    Медисон Сквер Гарден, Њујорк

Последно плејоф среќавање: 2000 Полуфинале на Источната Конференција (Њујорк победи со 4-3)

(3) Индијана Пејсерс vs. (6) Орландо Меџик[уреди | уреди извор]

април 28
19:00
Извештај Орландо Меџик 81, Индијана Пејсерс 77    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
Гледачи: 18,165
Судии: Кен Мејер, Дејвид Џонс, Леон Вуд, Скот Вол
ЕСПН
Четвртини: 21–22, 30–22, 13–19, 17–14
Пое: Нелсон, Ричардсон 17 секој
Ско: Глен Дејвис 13
Дод: Џамиер Нелсон 9
Пое: Дејвид Вест 19
Ско: Рој Хиберт 13
Дод: Дарен Колисон 5
април 30
19:30
Извештај Орландо Меџик 78, Индијана Пејсерс 93    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
Гледачи: 18,165
Судии: Дерик Стафорд, Бил Кенедел, Гери Зелински, Брајан Форте
НБА ТВ
Четвртини: 21-24, 23-18, 13-30, 21-21
Пое: Глен Дејвис 18
Ско: Глен Дејвис 10
Дод: Ричардсон, Нелсон, Редик 3 секој
Пое: Вест, Грејнџер, Хил 18 секој
Ско: Рој Хиберт 13
Дод: Дејвид Вест 4
мај 2
19:30
Извештај Индијана Пејсерс 97, Орландо Меџик 74    Емвеј Центар, Орландо, Флорида
Гледачи: 18,846
Судии: Ден Крофорд, Бени Адамс, Бил Спунер, Марк Линдсеј
НБА ТВ
Четвртини: 23–14, 21–24, 32–17, 21–19
Пое: Дени Грејнџер 26
Ско: Рој Хиберт 10
Дод: Пол Џорџ 4
Пое: Глен Дејвис 22
Ско: Квентин Ричардсон 10
Дод: Џамиер Нелсон 5
Индијана води во серијата, 2–1
Мај 5
20:00
Индијана Пејсерс vs. Орландо Меџик    Емвеј Центар, Орландо, Флорида ЕСПН
Мај 8
ДСО
Орландо Меџик vs. Индијана Пејсерс    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана ДСО
мај 11
ДСО
Индијана Пејсерс vs. Орландо Меџик*    Емвеј Центар, Орландо, Флорида ДСО
мај 13
ДСО
Орландо Меџик vs. Индијана Пејсерс*    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана ДСО
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Орландо победи со 3–1 во регуларната сезона:

јануари 24, 2012 Извештај Орландо Меџик 102, Индијана Пејсерс 83    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
јануари 29, 2012 Извештај Индијана Пејсерс 106, Орландо Меџик 85    Емвеј Центар, Орландо, Флорида
февруари 4, 2012 Извештај Орландо Меџик 85, Индијана Пејсерс 81    Банкер Лајф Филдхаус, Индијанаполис, Индијана
март 11, 2012 Извештај Индијана Пејсерс 94, Орландо Меџик 107    Емвеј Центар, Орландо, Флорида

Последно плејоф среќавање: 1995 Финале на Источната Конференција (Орландо победи со 4-3)

(4) Бостон Селтикс vs. (5) Атланта Хокс[уреди | уреди извор]

април 29
19:00
Извештај Бостон Селтикс 74, Атланта Хокс 83    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,292
Судии: Мајк Калахан, Марк Дејвис, Џон Гобл, Кејн Фицџералд
ТНТ
Четвртини: 18-31, 17-18, 18-16, 21-18
Пое: Рондо, Гарнет 20 секој
Ско: Кевин Гарнет 12
Дод: Ражон Рондо 11
Пое: Џош Смит 22
Ско: Џош Смит 18
Дод: Џо Џонсон 5
мај 1
19:30
Извештај Бостон Селтикс vs. Атланта Хокс 80    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
Гледачи: 19,308
Судии: Скот Фостер, Ед Малој, Скот Вол, Лирој Ричардсон
НБА ТВ
Четвртини: 24–24, 17–20, 20–22, 26–14
Пое: Пол Пирс 36
Ско: Пол Пирс 14
Дод: Кевин Гарнет 5
Пое: Џо Џонсон 22
Ско: Џош Смит 12
Дод: Џонсон, Смит 5 секој
Мај 4
19:30
Извештај Атланта Хокс 84, Бостон Селтикс 90 Пдж  ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
Гледачи: 18,624
Судии: Монти МекКачин, Рон Геретсон, Зек Зарба, Тони Браун
ЕСПН2
Четвртини: 19–17, 19–23, 20–20, 22–20, Пдж: 4–10
Пое: Џо Џонсон 29
Ско: Марвин Вилијамс 11
Дод: Џеф Тиг 6
Пое: Пол Пирс 21
Ско: Раџон Родсо 14
Дод: Ражон Рондо 12
Бостон води во серијата, 2–1
Мај 6
19:00
Атланта Хокс vs. Бостон Селтикс    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс ТНТ
Мај 8
ДСО
Бостон Селтикс vs. Атланта Хокс    Филипс Арена, Атланта, Џорџија ДСО
мај 10
ДСО
Атланта Хокс vs. Бостон Селтикс*    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс ДСО
мај 12
ДСО
Бостон Селтикс vs. Атланта Хокс*    Филипс Арена, Атланта, Џорџија ТНТ
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Бостон победи со 2–1 во меѓусебни натпревари во регуларната сезона:

март 19, 2012 Извештај Бостон Селтикс 79, Атланта Хокс 76    Филипс Арена, Атланта, Џорџија
април 11, 2012 Извештај Атланта Хокс 86, Бостон Селтикс 88    ТД Гарден, Бостон, Масачусетс
април 20, 2012 Извештај Бостон Селтикс 92, Атланта Хокс 97    Филипс Арена, Атланта, Џорџија

Последно плејоф среќавање: 2008 Прва Рунда во Источната Конференција (Бостон победи со 4–3)

Западна конференција[уреди | уреди извор]

Прва Рунда[уреди | уреди извор]

(1) Сан Антонио Спарс vs. (8) Јута Џез[уреди | уреди извор]

април 29
13:00
Извештај Јута Џез 91, Сан Антонио Спарс 106    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
Гледачи: 18,581
Судии: Монти МекКачин, Дик Бавета, Родни Мот, Пет Фрахер
ЕСПН
Четвртини: 22–28, 25–26, 23–31, 21–21
Пое: Пол Милсап 20
Ско: Џеферсон, Милсап 9 секој
Дод: Џамал Тинсли 5
Пое: Тони Паркер 28
Ско: Тим Данкан 11
Дод: Тони Паркер 8
Сан Антонио води во серијата, 1–0
мај 2
19:00
Извештај Јута Џез 83, Сан Антонио Спарс 114    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
Гледачи: 18,581
Судии: Дерик Стафорд, Тони Браун, Бил Кенеди, Брајан Форте
ТНТ
Четвртини: 17–28, 11–25, 25–34, 30–27
Пое: Џеферсон, Хауард 10 секој
Ско: Енес Кантер 10
Дод: Гордон Хајвард 4
Пое: Тони Паркер 18
Ско: Тим Данкан 13
Дод: Тони Паркер 9
Сан Антонио води во серијата, 2–0
Мај 5
22:00
Сан Антонио Спарс vs. Јута Џез    ЕнерџиСолушнс Арена, Солт Лејк Сити, Јута ТНТ
Мај 7
ДСО
Сан Антонио Спарс vs. Јута Џез    ЕнерџиСолушнс Арена, Солт Лејк Сити, Јута ДСО
Мај 9
ДСО
Јута Џез vs. Сан Антонио Спарс*    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас ДСО
мај 11
ДСО
Сан Антонио Спарс vs. Јута Џез*    ЕнерџиСолушнс Арена, Солт Лејк Сити, Јута ДСО
мај 13
ДСО
Јута Џез vs. Сан Антонио Спарс*    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас ДСО
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Сан Антонио победи со 3–1 во регуларната сезона:

декември 31, 2011 Извештај Јута Џез 89, Сан Антонио Спарс 104    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
февруари 20, 2012 Извештај Сан Антонио Спарс 106, Јута Џез 102    ЕнерџиСолушнс Арена, Солт Лејк Сити, Јута
април 8, 2012 Извештај Јута Џез 104, Сан Антонио Спарс 114    АТ&Т Центар, Сан Антонио, Тексас
април 9, 2012 Извештај Сан Антонио Спарс 84, Јута Џез 91    ЕнерџиСолушнс Арена, Солт Лејк Сити, Јута

Последно плејоф среќавање 2007 Финале на Западната Конференција (Сан Антонио победи со 4–1):

(2) Оклахома Сити Тандер vs. (7) Далас Маверикс[уреди | уреди извор]

април 28
21:30
Извештај Далас Маверикс 98, Окалхома Сити Тандер 99    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Џо Крофорд, Тони Брадерс, Дејвид Гатри, Бени Адамс
ЕСПН
Четвртини: 26–22, 25–26, 22–21, 25–30
Пое: Дирк Новицки 25
Ско: Шон Мерион 8
Дод: Кид, Тери 5 секој
Пое: Расел Вестбрук 28
Ско: Кендрик Перкинс 8
Дод: Расел Вестбрук 5
април 30
21:30
Извештај Далас Маверикс 99, Оклахома Сити Тандер 102    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома
Гледачи: 18,203
Судии: Кен Мејер, Џејмс Кајперс, Зек Зарба, Марк Линдсеј
ТНТ
Четвртини: 24–32, 26–25, 27–22, 22–23
Пое: Дирк Новицки 31
Ско: Шон Мерион 8
Дод: Џејсон Кид 7
Пое: Расел Вестбрук 29
Ско: Кевин Дурант 10
Дод: Џејмс Харден 5
Мај 3
21:30
Извештај Оклахома Сити Тандер 95, Далас Маверикс 79    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,640
Судии: Грег Вилард, Марк Дејвис, Дејвид Џонс, Кејн Фицџералд
ТНТ
Четвртини: 32–26, 18–15, 25–16, 20–22
Пое: Кевин Дурант 31
Ско: Серџе Ибака 11
Дод: Кевин Дурант 6
Пое: Дирк Новицки 17
Ско: Шон Мерион 10
Дод: Џејсон Тери 6
Оклахома Сити води во серијата, 3–0
Мај 5
19:30
Оклахома Сити Тандер vs. Далас Маверикс    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас ТНТ
Мај 7
ДСО
Далас Маверикс vs. Оклахома Сити Тандер*    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома ДСО
мај 10
ДСО
Оклахома Сити Тандер vs. Далас Маверикс*    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас ДСО
мај 12
ДСО
Далас Маверикс vs. Оклахома Сити Тандер*    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома ТНТ
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Оклахома победи со 3–1 во регуларната сезона:

декември 29, 2011 Извештај Далас Маверикс 102, Оклахома Сити Тандер 104    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома
јануари 2, 2012 Извештај Оклахома Сити Тандер 87, Далас Маверикс 100    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
февруари 1, 2012 Извештај Оклахома Сити Тандер 95, Далас Маверикс 86    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Март 5, 2012 Извештај Далас Маверикс 91, Оклахома Сити Тандер 95    Чисапик Енерџи Арена, Оклахома Сити, Оклахома

Последно плејоф среќавање: 2011 Финале на Западната Конеренција (Далас победи со 4-1)

(3) Лос Анџелес Лејкерс vs. (6) Денвер Нагетс[уреди | уреди извор]

април 29
15:30
Recap Денвер Нагетс 88, Лос Анџелес Лејкерс 103    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Скот Фостер, Дерик Колинс, Рон Геретсон, Тони Браун
АБЦ
Четвртини: 14–27, 26–23, 24–27, 24–26
Пое: Данило Галинари 19
Ско: Милер, Фарид 8 секој
Дод: Андре Милер 7
Пое: Коби Брајант 31
Ско: Ендрју Бајнам 13
Дод: Пау Гасол 8
мај 1
22:30
Извештај Денвер Нагетс 100, Лос Анџелес Лејкерс 104    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
Гледачи: 18,997
Судии: Монти МекКачин, Пет Фрахер, Том Вашингтон, Вајолет Палмер
ТНТ
Четвртини: 25–32, 23–23, 26–26, 26–23
Пое: Тај Лосон 25
Ско: Кенет Фарид 10
Дод: Андре Милер 8
Пое: Коби Брајант 38
Ско: Хил, Гасол 10 секој
Дод: Пау Гасол 5
Мај 4
22:30
Извештај Лос Анџелес Лејкерс 84, Денвер Нагетс 99    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
Гледачи: 19,155
Судии: Ден Крофорд, Џејсон Филипс, Мајкл Смит, Брајан Форте
ЕСПН
Четвртини: 14–30, 25–25, 26–17, 19–27
Пое: Коби Брајант 22
Ско: Ендрју Бајнам 12
Дод: Брајант, Сешнс 6 секој
Пое: Тај Лосон 25
Ско: Фарид, МекГи 15 секој
Дод: Тај Лосон 7
Л. А. Лејкерс води во серијата, 2–1
Мај 6
21:30
Лос Анџелес Лејкерс vs. Денвер Нагетс    Пепси Центар, Денвер, Колорадо ТНТ
Мај 8
ДСО
Денвер Нагетс vs. Лос Анџелес Лејкерс    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија ДСО
мај 10
ДСО
Лос Анџелес Лејкерс vs. Денвер Нагетс*    Пепси Центар, Денвер, Колорадо ДСО
мај 12
ДСО
Денвер Нагетс vs. Лос Анџелес Лејкерс*    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија ТНТ
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Лос Анџелес Лејкерс победи со 3–1 во регуларната сезона:

декември 31, 2011 Извештај Денвер Нагетс 89, Лос Анџелес Лејкерс 92    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
1 јануари 2012 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 90, Денвер Нагетс 99    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
февруари 3, 2012 Извештај Лос Анџелес Лејкерс 93, Денвер Нагетс 89    Пепси Центар, Денвер, Колорадо
април 13, 2012 Извештај Денвер Нагетс 97, Лос Анџелес Лејкерс 103    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија

Последно плејоф среќавање: 2009 Финале на Западната Конференција (Лос Анџелес Лејкерс победи со 4-2)

(4) Мемфис Гризлис vs. (5) Лос Анџелес Клиперс[уреди | уреди извор]

април 29
21:30
Извештај Лос Анџелес Клиперс 99, Мемфис Гризлис 98    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,199
Судии: Грег Вилард, Ерик Луис, Том Вашингтон, Кортни Киркланд
ТНТ
Четвртини: 16-34, 23-22, 25-27, 35-13
Пое: Ник Јанг 19
Ско: Реџи Еванс 13
Дод: Крис Пол 11
Пое: Руди Геј 19
Ско: Марис Спајтс 9
Дод: Мајк Конли 8
Л. А. Клиперс води во серијата, 1-0
мај 2
21:30
Извештај Лос Анџелес Клиперс 98, Мемфис Гризлис 105    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси
Гледачи: 18,119
Судии: Кен Мејер, Рон Геретсон, Шон Рајт, Мајкл Смит
ТНТ
Четвртини: 26–23, 21–28, 22–24, 29–30
Пое: Крис Пол 29
Ско: Блејк Грифин 9
Дод: Крс Пол 6
Пое: Руди Геј 21
Ско: Зек Рендолф 8
Дод: Мајк Конли 6
Серијата е изедначена, 1–1
Мај 5
16:30
Мемфис Гризлис vs. Лос Анџелес Клиперс    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија ЕСПН
Мај 7
ДСО
Мемфис Гризлис vs. Лос Анџелес Клиперс    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија ДСО
Мај 9
ДСО
Лос Анџелес Клиперс vs. Мемфис Гризлис    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси ДСО
мај 11
ДСО
Мемфис Гризлис vs. Лос Анџелес Клиперс*    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија ДСО
мај 13
ДСО
Лос Анџелес Клиперс vs. Мемфис Гризлис*    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси ДСО
Меѓусебни натпревари во регуларната сезона

Клиперс победија со 2-1 во рефуларната серија:

јануари 26, 2012 Извештај Мемфис Гризлис 91, Лос Анџелес Клиперс 98    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
март 24, 2012 Извештај Мемфис Гризлис 85, Лос Анџелес Гризлис 101    Стејплс Центар, Лос Анџелес, Калифорнија
април 9, 2012 Извештај Лос Анџелес Клиперс 85, Мемфис Гризлис 94    ФедЕкс Форум, Мемфис, Тенеси

Последно плејоф среќавање: Ова е првпат Клиперс и Гризлис да се сретнат во НБА Плејофот.

Статистички водачи[уреди | уреди извор]

Категорија Најмногу Просек
Играч Тим Вкупно Играч Тим Просек Натпревари
Бодови Коби Брајант Лос Анџелес Лејкерс 38 Коби Брајант Лос Анџелес Лејкерс 30.3 3
Скокови Џош Смит Атланта Хокс 18 Џош Смит Атланта Хокс 15 2
Асистенции Ражон Рондо Бостон Селтикс 12 Ражон Рондо Бостон Селтикс 11.5 2
Украдени Топки Џејсон Кид Далас Маверикс 7 Ражон Рондо Бостон Селтикс 4 2
Блокади Ендрју Бајнам Лос Анџелес Лејкерс 10* Ендрју Бајнам
Рој Хиберт
Лос Анџелес Лејкерс
Индијана Пејсерс
4.67 3

Изедначен НБА рекорд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2011–2012 Распоред во регуларната сезона“. NBA.com. Тарнер Спортс. април 15, 2012. Посетено на април 15, 2012.