НБА плејоф 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од НБА Плејоф 2004)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: НБА сезона 2003-2004.

НБА Плејоф 2004
Детали за натпреварувањето
Спорт Basketball pictogram.svg Кошарка
Организатор НБА
Период од: 17 април 2004
до: 15 јуни 2004
Екипи 16 
Титули
Титула Исток Детроит Детроит Пистонс
Титула Запад Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Шампион Детроит Детроит Пистонс
(3º титула)
МВП на финалето Чонси Билапс
следна →     ← претходна

НБА плејофот 2004 е завршен со победа на Детроит Пистонс кој како шампиони на истокот во НБА финалето го совладале шампионот на Западната конференција, Лос Анџелес Лејкерс.

Екипи кој се квалификувале за НБА плејофот[уреди | уреди извор]

Источна конференција[уреди | уреди извор]

 1. Индијана Индијана Пејсерс
 2. Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс
 3. Детроит Детроит Пистонс
 4. Мајами Мајами Хит
 5. Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс
 6. Милвоки Милвоки Бакс
 7. Њујорк Никс Њујорк Никс
 8. Бостон Бостон Селтикс

Западна конференција[уреди | уреди извор]

 1. Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
 2. Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
 3. Сан Антонио Сан Антонио Спарс
 4. Сакраменто Сакраменто Кингс
 5. Далас Далас Маверикс
 6. Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис
 7. Хјустон Хјустон Рокетс
 8. Денвер Денвер Нагетс

Жреб[уреди | уреди извор]

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 4  
8  Денвер Денвер Нагетс 1  
  1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 4  
  4  Сакраменто Сакраменто Кингс 3  
4  Сакраменто Сакраменто Кингс 4
5  Далас Далас Маверикс 1  
  1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 2  
Западна конференција
  2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4  
3  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 4  
6  Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 0  
  3  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 2
  2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4  
2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4
7  Хјустон Хјустон Рокетс 1  
  W2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 1
  E3  Детроит Детроит Пистонс 4
1  Индијана Индијана Пејсерс 4  
8  Бостон Бостон Селтикс 0  
  1  Индијана Индијана Пејсерс 4
  4  Мајами Мајами Хит 2  
4  Мајами Мајами Хит 4
5  Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс 3  
  1  Индијана Индијана Пејсерс 2
Источна конференција
  3  Детроит Детроит Пистонс 4  
3  Детроит Детроит Пистонс 4  
6  Милвоки Милвоки Бакс 1  
  3  Детроит Детроит Пистонс 4
  2  Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс 3  
2  Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс 4
7  Њујорк Никс Њујорк Никс 0  

НБА финале 2004[уреди | уреди извор]

Натпревар 1

6 јуни 2004 Детроит Пистонс Bianco e Blu (Bordato) con pallone.png 87 – 75 600px colori lakers.svg Лос Анџелес Лејкерс
Билапс0 22 Поени 34 0О’Нил
Б. Валас, Р. Валас 0 8 Скокови 11 0О’Нил, Малоун
Хамилтон0 5 Асистенции 04 0Брајант

Детроит Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Тејшон Принс
K
35:00
11
6
4
2
0
0
5/10
1/4
0/0
3
САД Рашид Валас
29:00
14
8
1
0
1
0
3/4
2/2
6/6
3
САД Бен Валас
Ц
41:00
9
8
0
1
1
0
4/8
0/0
1/2
1
САД Ричард Хамилтон
Б
43:00
12
7
5
1
0
0
5/16
0/0
2/4
0
САД Чонси Билапс
П
39:00
22
3
4
3
0
0
8/14
2/4
4/4
1
Резерви
САД Елден Кемпбел
Ц
18:00
6
1
4
2
2
0
2/5
0/0
2/6
1
САД Линдзи Хантер
П
13:00
5
1
0
0
0
0
1/5
1/2
2/2
2
САД Корлис Вилијамсон
К
11:00
7
2
1
0
0
0
2/3
0/0
3/4
3
Турција Мехмет Окур
КЦ
06:00
1
0
0
0
0
0
0/0
0/0
1/2
1
САД Дарвин Хем
К
04:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
2
САД Мајк Џејмс
П
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Дивиан Џорџ
K
27:00
5
3
0
1
0
0
2/5
1/2
0/0
2
САД Карл Мелоун
44:00
4
11
3
0
1
0
2/9
0/0
0/0
1
САД Шекил О’Нил
Ц
45:00
34
11
1
0
1
0
13/16
0/0
8/12
4
САД Коби Брајант
Б
47:00
25
4
4
4
2
0
10/27
1/6
4/4
2
САД Гари Пејтон
П
31:00
3
2
3
2
0
0
1/4
1/1
0/0
5
Резерви
САД Дерек Фишер
П
20:00
2
3
3
1
0
0
1/9
0/2
0/0
2
САД Карим Раш
Б
16:00
0
2
0
0
0
0
0/3
0/2
0/0
4
Украина Слава Медведенко
КЦ
06:00
2
1
0
0
0
0
0/0
0/0
2/2
3
САД Рик Фокс
К
04:00
0
0
1
0
0
0
0/0
0/0
0/0
2

Натпревар 2

8 јуни 2004 Детроит Пистонс Bianco e Blu (Bordato) con pallone.png 91 – 99
(прод.1)
600px colori lakers.svg Лос Анџелес Лејкерс
Билапс0 27 Поени 33 0Брајант
Б. Валас0 14 Скокови 09 0Малоун
Билапс00 9 Асистенции 08 0Волтон

Детроит Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Тејшон Принс
K
47:00
5
5
0
3
2
0
2/6
1/2
0/0
2
САД Рашид Валас
34:00
11
7
3
0
2
0
5/14
0/3
1/2
4
САД Бен Валас
Ц
43:00
12
14
1
2
2
0
5/11
0/0
2/8
5
САД Ричард Хамилтон
Б
47:00
26
8
2
0
0
0
10/25
2/2
4/5
2
САД Чонси Билапс
П
47:00
27
4
9
0
0
0
6/15
2/2
13/14
1
Резерви
Турција Мехмет Окур
КЦ
18:00
1
2
1
0
0
0
0/2
0/0
1/2
2
САД Линдзи Хантер
П
12:00
5
0
2
1
0
0
2/4
1/3
0/0
1
САД Елден Кемпбел
В
09:00
2
4
1
0
0
0
1/2
0/0
0/0
4
САД Корлис Вилјамсон
К
07:00
2
2
0
0
0
0
1/2
0/0
0/0
2
САД Мајк Џејмс
П
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Дивиан Џорџ
K
21:00
7
2
1
1
0
0
3/7
1/3
0/0
2
САД Карл Мелоун
39:00
9
9
2
1
0
0
3/9
0/1
3/4
3
САД Шекил О’Нил
Ц
48:00
29
7
3
0
1
0
10/20
0/0
9/14
5
САД Коби Брајант
Б
49:00
33
4
7
2
0
0
14/27
1/5
4/5
5
САД Гари Пејтон
П
28:00
2
3
3
1
0
0
1/3
0/1
0/0
2
Резерви
САД Лук Волтон
К
27:00
7
5
8
0
2
0
3/3
1/1
0/0
3
САД Дерек Фишер
П
25:00
7
3
2
2
0
0
2/6
2/4
1/2
4
САД Карим Раш
Б
18:00
5
2
2
0
0
0
2/4
1/2
0/0
0
Украина Слава Медведенко
КЦ
09:00
0
3
1
0
0
0
0/1
0/0
0/0
1
САД Брајан Кук
КЦ
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 3

10 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс 600px colori lakers.svg 68 – 88 Bianco e Blu (Bordato) con pallone.png Детроит Пистонс
О’Нил0 14 Поени 31 0Хамилтон
О’Нил, Медведенко0 08 Скокови 11 0Б. Валас
Пејтон00 7 Асистенции 03 0Хамилтон, Б. Валас, Билапс

Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Дивиан Џорџ
K
21:00
8
3
0
2
1
0
3/8
2/6
0/0
3
САД Карл Мелоун
18:00
5
4
2
0
0
0
2/4
0/0
1/2
2
САД Шекил О’Нил
Ц
38:00
14
8
1
1
0
0
7/14
0/0
0/2
5
САД Коби Брајант
Б
45:00
11
3
5
1
1
0
4/13
0/4
3/3
3
САД Гари Пејтон
П
35:00
6
4
7
1
1
0
2/7
1/5
1/2
2
Резерви
Украина Слава Медведенко
КЦ
21:00
3
8
1
0
1
0
1/3
0/0
1/2
4
САД Лук Волтон
К
19:00
4
3
1
0
0
0
1/5
0/2
2/2
4
САД Карим Раш
Б
18:00
8
1
0
1
0
0
3/8
2/7
0/0
2
САД Дерек Фишер
П
16:00
9
2
1
0
0
0
4/9
1/3
0/0
1
САД Брајан Кук
КЦ
08:00
0
3
0
0
0
0
0/3
0/0
0/0
2
САД Брион Расел
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Детроит Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Тејшон Принс
K
36:00
11
6
2
3
0
0
5/13
1/5
0/2
1
САД Рашид Валас
26:00
3
10
1
0
2
0
1/4
0/0
1/4
3
САД Бен Валас
Ц
38:00
7
11
3
2
0
0
3/9
0/1
1/4
5
САД Ричард Хамилтон
Б
43:00
31
6
3
2
0
0
11/22
2/4
7/7
1
САД Чонси Билапс
П
36:00
19
2
3
1
0
0
5/11
2/5
7/7
1
Резерви
САД Линдзи Хантер
П
16:00
2
5
2
0
2
0
1/3
0/0
0/0
4
САД Корлис Вилјамсон
К
15:00
6
3
0
0
0
0
2/4
0/0
2/2
0
САД Елден Кемпбел
Ц
13:00
5
2
1
3
0
0
1/4
0/0
3/4
3
Турција Мехмет Окур
КЦ
08:00
2
4
1
0
0
0
1/4
0/0
0/0
0
САД Мајк Џејмс
П
04:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0
САД Дарвин Хем
К
03:00
2
0
0
0
0
0
1/1
0/0
0/0
0
Србија и Црна Гора Дарко Миличиќ
Ц
02:00
0
1
0
0
0
0
0/1
0/0
0/0
0

Натпревар 4

13 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс 600px colori lakers.svg 80 – 88 Bianco e Blu (Bordato) con pallone.png Детроит Пистонс
О’Нил0 36 Поени 26 0Р. Валас
О’Нил0 17 Скокови 13 0Б. Валас, Р. Валас
Фокс00 6 Асистенции 06 0Хамилтон

Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Дивиан Џорџ
K
15:00
5
3
0
1
0
0
1/2
1/2
2/4
5
САД Карл Мелоун
21:00
2
5
2
0
0
0
1/2
0/0
0/0
2
САД Шекил О’Нил
Ц
47:00
36
20
2
0
1
0
16/21
0/0
4/11
4
САД Коби Брајант
Б
45:00
20
0
2
1
0
0
8/25
2/6
2/2
3
САД Гари Пејтон
П
43:00
8
2
5
0
0
0
4/11
0/2
0/0
4
Резерви
САД Дерек Фишер
П
21:00
4
5
2
0
0
0
1/6
0/3
2/3
4
САД Рик Фокс
К
16:00
2
1
6
0
0
0
1/4
0/1
0/0
3
Украина Слава Медведенко
КЦ
13:00
3
1
1
0
0
0
1/5
0/0
1/2
3
САД Лук Волтон
К
12:00
0
1
3
2
0
0
0/1
0/1
0/0
6
САД Карим Раш
КЦ
06:00
0
0
0
0
0
0
0/1
0/1
0/0
1
САД Брион Расел
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Детроит Детроит Пистонс

Играч ПОЗ МИН ПОЕ СКО АСИ УКР БЛО БЛН Ш од И Ш за 3 СФ ЛИЧ
Стартери
САД Тејшон Принс
K
40:00
6
7
2
0
0
0
3/10
0/3
0/1
1
САД Рашид Валас
41:00
26
13
2
2
2
0
10/23
0/5
6/6
4
САД Бен Валас
Ц
39:00
8
13
2
1
1
0
2/5
0/0
4/14
3
САД Ричард Хамилтон
Б
44:00
17
2
6
0
0
0
5/11
0/0
7/7
5
САД Чонси Билапс
П
37:00
23
4
4
2
0
0
7/12
2/5
7/9
3
Резерви
САД Елден Кемпбел
Ц
14:00
0
2
0
0
1
0
0/3
0/0
0/0
2
САД Линдзи Хантер
П
11:00
4
0
0
0
0
0
0/1
0/0
4/4
1
САД Мајк Џејмс
П
06:00
4
2
0
0
0
0
2/2
0/0
3/4
3
САД Корлис Вилијамсон
К
05:00
0
2
0
0
0
0
0/1
0/0
0/0
0
САД Дарвин Хем
К
02:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
1
Србија и Црна Гора Дарко Миличиќ
К
01:00
0
0
0
0
0
0
0/0
0/0
0/0
0

Натпревар 5

15 јуни 2004 Лос Анџелес Лејкерс 600px colori lakers.svg 87 – 100 Bianco e Blu (Bordato) con pallone.png Детроит Пистонс
Брајант0 24 Поени 21 0Хамилтон
О’Нил0 08 Скокови 22 0Б. Валас
Волтон00 5 Асистенции 06 0 Билапс

Состав на екипата победник[уреди | уреди извор]

Детроит Пистонс
П 1 САД Чонси Билапс (МВП)
Ц 3 САД Бен Валас
Б 7 САД Мајк Џејмс
К 8 САД Дарвин Хем
П 10 САД Линдзи Хантер
КЦ 13 Турција Мехмет Окур
Б/К 22 САД Тејшон Принс
КЦ 30 САД Рашид Валас
КЦ/Ц 31 Србија и Црна Гора Дарко Миличиќ
Б 32 САД Ричард Хамилтон
К 34 САД Корлис Вилијамсон
К 41 САД Елден Кемпбел
Главен Тренер: САД Лери Браун
(К.) - Капитен
Ц - Центар / КЦ - Крилен центар / К - Крило /
Б - Бек / П - Плејмејкер

Поврзано[уреди | уреди извор]