Прејди на содржината

НБА сезона 2003-2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
НБА 2003-2004
Детали за натпреварувањето
Спорт Кошарка
Организатор НБА
Период од: 28 октомври 2003
до: 15 јуни 2004
Екипи 29 (во 4 групи)
Титули
МВП Кевин Гарнет
Најдобар тренер Хуби Браун
Најдобар стрелец Трејси МекГрејди
МВП на финалето Чонси Билапс
следна →     ← претходна

Сезоната 2003-2004 во НБА лигата била 58-мото издание на НБА првенството. Сезоната завршила со победа на Детроит Пистонс, кој во НБА финалето ги поразиле Лос Анџелес Лејкерс со 4-1.

Екипи учеснички

[уреди | уреди извор]

НБА Драфт

[уреди | уреди извор]

НБА Драфотот 2003 се одржал на 26 јуни 2003 во театарот на Медисон Сквер Гарден во Њујорк. Прв пик на драфтот бил Леброн Џејмс избран од Кливленд Кавалирс. Инаку драфтот од 2003 година е познат како еден од најсилните драфтови во НБА лигата бидејќи понудил голем број на талентирани играчи кој подоцна доминирале во лигата и во американската репрезентација како: Џејмс, Двејн Вејд, Кармело Ентони и Крис Бош. Дури четири од првите пет пика на драфтот подоцна успеале да го освојат НБА првенството (освен Кармело Ентони).

Првите 10 пикови на драфтот 2003 во првата рунда

= Ол-Стар
Пик Играч Нац. Екипа НБА Колеџ/екс екипа
1 Леброн Џејмс (К) САД САД Кливленд Кавалирс Сент Винсент Сент Мери
2 Дарко Миличиќ (КЦ/Ц) Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора Детроит Пистонс (преку Мемфис) Хемофарм (Србија и Црна Гора)
3 Кармело Ентони (К) САД САД Денвер Нагетс Сиракјуз
4 Крис Бош (КЦ/Ц) САД САД Торонто Репторс Џорџија Тех
5 Двејн Вејд (Б) САД САД Мајами Хит Маркет
6 Крис Каман (Ц) САД САД
Германија Германија
Лос Анџелес Клиперс Централ Мичиген
7 Кирк Хајнрих (П) САД САД Чикаго Булс Канзас
8 Ти Џеј Форд (П) САД САД Милвоки Бакс (преку Атланта) Тексас
9 Мајкл Свитни (КЦ) САД САД Њујорк Никс Џорџтаун
10 Џарвис Хејес (К/Б) САД САД Вашингтон Визардс Џорџија

Завршна табела во регуларниот дел од сезоната

[уреди | уреди извор]

Атлантска дивизија

G V P % GB
1. Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс (3) 82 47 35 57,3 -
2. Мајами Мајами Хит (4) 82 42 40 51,2 5
3. Њујорк Никс Њујорк Никс (7) 82 39 43 47,6 8
4. Бостон Бостон Селтикс (8) 82 36 46 43,9 11
5. Филаделфија Филаделфија 76ерс 82 33 49 40,2 14
6. Вашингтон Вашингтон Визардс 82 25 57 30,5 22
7. Орландо Орландо Меџик 82 21 61 25,6 26

Централна дивизија

G V P % GB
1. Индијана Индијана Пејсерс (1) 82 61 21 74,4 -
2. Детроит Детроит Пистонс (2) 82 54 28 65,9 7
3. Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс (5) 82 41 41 50,0 20
4. Милвоки Милвоки Бакс (6) 82 41 41 50,0 20
5. Кливленд Кливленд Кавалирс 82 35 47 42,7 26
6. Торонто Торонто Репторс 82 33 49 40,2 28
7. Атланта Атланта Хокс 82 28 54 34,1 33
8. Чикаго Чикаго Булс 82 23 59 28,0 38

Среднозападна дивизија

G V P % GB
1. Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс (1) 82 58 24 70,7 -
2. Сан Антонио Сан Антонио Спарс (3) 82 57 25 69,5 1
3. Далас Далас Маверикс (5) 82 52 30 63,4 6
4. Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис (6) 82 50 32 61,0 8
5. Хјустон Хјустон Рокетс (7) 82 45 37 54,9 13
6. Денвер Денвер Нагетс (8) 82 43 39 52,4 15
7. Јута Јута Џез 82 42 40 51,2 16

Тихоокеанска дивизија

Н П % GB
1. Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс (2) 82 56 26 68,3 -
2. Сакраменто Сакраменто Кингс (4) 82 55 27 67,1 1
3. Портланд Портланд Т. Блејзерс 82 41 41 50,0 15
4. Сиетл Суперсоникс Сиетл Суперсоникс 82 37 45 45,1 19
5. Голден Стејт Голден Ст. Вориорс 82 37 45 45,1 19
6. Финикс Финикс Санс 82 29 53 35,4 27
7. Л.А. Клиперс Л.А. Клиперс 82 28 54 34,1 28

  Прво коло Полуфинале на конференција Финале на конференција НБА финале
                                     
1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 4  
8  Денвер Денвер Нагетс 1  
  1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 4  
  4  Сакраменто Сакраменто Кингс 3  
4  Сакраменто Сакраменто Кингс 4
5  Далас Далас Маверикс 1  
  1  Минесота Тимбервулфс Мин. Тимбервулфс 2  
Западна конференција
  2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4  
3  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 4  
6  Мемфис Гризлис Мемфис Гризлис 0  
  3  Сан Антонио Сан Антонио Спарс 2
  2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4  
2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 4
7  Хјустон Хјустон Рокетс 1  
  З2  Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс 1
  И3  Детроит Детроит Пистонс 4
1  Индијана Индијана Пејсерс 4  
8  Бостон Бостон Селтикс 0  
  1  Индијана Индијана Пејсерс 4
  4  Мајами Мајами Хит 2  
4  Мајами Мајами Хит 4
5  Њу Орлеанс Хорнетс Њу Орлеанс Хорнетс 3  
  1  Индијана Индијана Пејсерс 2
Источна конференција
  3  Детроит Детроит Пистонс 4  
3  Детроит Детроит Пистонс 4  
6  Милвоки Милвоки Бакс 1  
  3  Детроит Детроит Пистонс 4
  2  Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс 3  
2  Њу Џерси нетс Њу Џерси Нетс 4
7  Њујорк Никс Њујорк Никс 0  

Екипа победник

[уреди | уреди извор]
Првак на НБА 2003-2004Детроит Пистонс
(3º титула)

Статистика

[уреди | уреди извор]
Категорија Играч Екипа Стат
Бодови по натпревар Трејси МекГрејди Орландо Меџик 28,0
Скокови по натпревар Кеви Гарнет Минесота Тимбервулвс 13,9
Асистенции по натпревар Џејсон Кид Њу Џерси Нетс 9,2
Украдени топки по натпревар Бајрон Дејвис Њу Орлеанс Хорнетс 2,4
Блокади по натпревар Тио Ретлиф Протланд Трејлблејзерс 3,6
FG% Шекил О’Нил Лос Анџелес Лејкерс 58,4
FT% Предраг Стојаковиќ Сакраменто Кингс 92,7
3FG% Антони Пилер Сакраменто Кингс 48,2

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]