Трејси МекГрејди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трејси МекГрејди

МекГрејди во 2006
МекГрејди во 2006

Лични информации
Роден на 24 мај 1979(1979-05-24)(44 г.)
Роден во Бартоу, Флорида
Националност САД САД
Висина 2,03 м
Тежина 95 кг
Позиција крилен центар, бек
Информации за кариерата
Драфт 1997 / Рунда: 1 / Пик: 9
Избран од:
Торонто Торонто Репторс
Проф. кариера 1997-2013
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1997–2000
2000–2004
2004–2010
2010
2010–2011
2011–2012
2012–2013
2013
Торонто Торонто Репторс
Орландо Орландо Меџик
Хјустон Хјустон Рокетс
Њујорк Никс Њујорк Никс
Детроит Детроит Пистонс
Атланта Атланта Хокс
Кингдао Иглс Кингдао Иглс
Сан Антонио Сан Антонио Спарс


Трејси Ламар МекГрејди џуниор(роден на 24 мај 1979) е поранешен американски кошаркар, кој играл 17 сезони во НБА. МекГрејди е седумкратен НБА Ол стар учесник, седумпати избран во Ол-НБА тимовите, двапати бил најдобар стрелец во НБА, и еднаш добитник на наградата за играч кој најмногу напредувал.