НБА финале 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од 2011 НБА Финале)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2011 НБА Финале
Official 2011 NBA Finals Logo.PNG
Тим Тренер Победи
Далас Маверикс Рик Карсли 4
Мајами Хит Ерик Сполестра 2
Дата: Мај 31–Јуни 12
МВП: Дирк Новицки[1]
(Далас Маверикс)
Телевизии: САД АБЦ
Канада ТСН
Известувачи: Мајк Брин, Марк Џексон & Џеф ван Ганди
Радио мрежи: ЕСПН Радио
Известувачи: Мајк Тирико, Хјуби Браун, & Џек Ремзи
Судии:
Нат. 1: Стив Џејви, Мајк Калахан, Бил Кенеди
Нат. 2: Џо Крофорд, Ед Малој, Кем Мејер
Нат. 3: Дан Крофорд, Скот Фостер, Дерик Стафорд
Нат. 4: Монти МекКачин, Марк Дејвис, Грег Вилард
Нат. 5: Џо Крофорд, Мајк Калахан, Бил Кенеди
Нат. 6: Стив Џејви, Скот Фостер, Дерик Стафорд
Источно Финале: Булс ги победија Хит 1–4
Западно Финале: Маверикс ги победија Тандер 4–1
 < 2010 НБА Финале

НБА финале 2011 е шампионската серија од 2010–11 НБА сезоната и завршница на сезонскиот плејоф. Шампионот од Западна Конференција, Далас Маверикс го победи шампионот од Источната Конференција, Мајами Хит со 4-2, за да ја освои својата прва НБА титула. Далас е последниот тим од Тексас кој ја освил својата прва титула, после Хјустон Рокетс, кои освоија 2 титули со ред во 1994 и 1995, и Сан Антонио Спарс, кои победија во 1999, 2003, 2005, и 2007. Сега сите НБА тимови од Тексас имаат освоено НБА Титула.

Серијата започна на 31 мај и заврши на 12 јуни, 2011. Под 2-3-2 ротација, Маами Хит имаа предност на домашен терен; Хит беа домаќини на натпреварите 1, 2, 6, а доколку беше потребно и на Натпреварот 7. Германскиот играч Дирк Новицки беше назначена Највреден играч во Финалето. Новицки е вториот Европеец кој ја освоил оваа награда, после Тони Паркер (2007).[2]

Пред почетокот на серијата Хит беа големи фаворити [3][4] со нивните ново купени ѕвезди, ЛеБрон Џејмс и Крис Бош заедно со Двејн Вејд. Серијата беше реприза од Финалето во 2006, кое Хит го победија во 6 натпревари, откако претходно Далас поведе со 2-0 во серијата. [2]

Далас Маверикс станаа првиот тим во НБА историјата од употребувањето на 2-3-2 форматот, кој влегол во Натпреварот 3 со резултат 1-1, го изгубил Натпреваро 3, но сепка победил во Финалето. Во претходните 11 пати, победникот од Натпреварот 3 бил победник и во Финалето. [5]

Позадина[уреди | уреди извор]

За двете екипи и Маверикс и Хит ова им е второ појавување во НБА Финалето, првото за двата тима беше во 2006. Ова финале е реприаза на Финалето во 2006, во кое победи Мајами после шест натпревари.[6][7]

Ова ќе биде прв пат после 2006, Лос Анџелес Лејкерс или Сан Антонио Спарс да не ја претставуваат Западната Конференција и само 2ор пат во последните 12 години, исто така ова ќе биде 13тото последователно НБА Финале во кое шампионот од Западната Конференција е од Калифорнија или Тексас. Исто така за прв пат после 1998, Коби Брајант, Шекил Онил или Тим Данкан да не се појават во едно НБА Финале.

Бидејќи Хит имаа подобар учинок од Маверикс, тие ќе имаат предност на домашен терен и ова ќе биде втор пат Источната Конференција да има предност на домашен терен за време на Финалето после завршувањето на ерата на Мајкл Џордан во 1998 (Бостон имаа предност на домашен терен во Финалето во 2008). Ова е исто така прв пат после 1995, тимот од Источната Конференција да изгуби во Финалето и покра предноста на домашен терен.[се бара извор]

Учеството на Маверикс исто така значи дека три од четирите главни проесионални спортски шампионати се играа Далас во временски период од 8 месеци, со тоа што 2010 Светска Серија и Супер Бол XLV, двете се одржаа во близина на Арлингтон.[8]

2011 НБА Финалето бише обележано како прво Финале (Натпреварот 1) што се играло и во месецот Мај после 1986. Исто така за прв пат Шампионската серија започна во Вторник после 1990 (случајно и таа серија ја имаше истата Вторник-Четврток-Недела ротација како и оваа). Во последните години НБА Финалето започнуваше во четврток, но оваа година ќе започне во вторник, поради тоа што двете Конференциски Финалиња беа завршени после пет натпревари.

Покрај другите играчи од двата тима, само Дирк Новицки и Џејсон Тери од Далас, и Двејн Вејд и Јудонис Хаслем од Мајами, се појавија во Финлето 2006 во истиот тим. Центарот на Хит Ерик Дампиер играше за Далас во 2006. Џуван Хауард и Шон Мерион имаат играно за Маверикс и за Хит во нивната кошаркарска кариера. Еди Хаус, Жидринас Иглаускас, ЛеБрон Џејмс и Џејсон Кид се имаат појавено во Финале, но со други тимови, со тоа што само Хаус (како член на шампионскиот тим на Бостон во 2008), Вејд и Хаслем имаат освоено шампионски прстен. Тренерот на Маверикс Рик Карсли освои првентво како резерва во шампионскиот тим на Бостон во 1986.

Ова е второ појавување во НБА Финалето за Маверикс и Хит, и прва реприза на некое финале, кое не ги вклучува Лејкерс или Селтикс, откако Чикаго Булси Јута Џез се сретнаа во НБА Финалето во 1998.

2011 НБА Плејоф[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „НБА Плејоф 2011.
Далас Маверикс (Западен Конференциски Шампион) Мајами Хит (Источен Конференциски Шампион)
Југозападна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див.
c-Сан Антонио Спарс 61 21 .744 36–5 25–16 10–6
x-Далас Маверикс 57 25 .695 4 29–12 28–13 8–8
x-Њу Орлеанс Хорнетс 46 36 .561 15 28–13 18–23 9–7
x-Мемфис Гризлис 46 36 .561 15 30–11 16–25 8–8
Хјустон Рокетс 43 39 .524 18 25–16 18–23 5–11

3рт носител на Запад, 5ти најдобар лигашки учинок

Регуларна сезона
Југоисточна Дивизија Поб. Заг. Поб% НЗ Дом. Гос. Див.
y-Мајами Хит 58 24 .707 30–11 28–13 13–3
x-Орландо Меџик 52 30 .634 6 29–12 23–18 11–5
x-Атланта Хокс 44 38 .537 14 24–17 20–21 9–7
Шарлот Бобкетс 34 48 .415 24 21–20 13–28 4–12
Вашингтон Визардс 23 59 .280 35 20–21 3–38 3–13

2ор носител на Исток, 3rет најдобар лигашки учинок

Ги победија (6) Портланд Треилблејзерс, 4–2 Прва Рунда Ги победија (7) Филаделфија 76ерс, 4–1
Ги победија (2) Лос Анџелес Лејкерс, 4–0 Конференциско Полуфинале Ги победија (3) Бостон Селтикс, 4–1
Ги победија (4) Оклахома Сити Тандер, 4–1 Конференциско Финале Ги победија (1) Чикаго Булс, 4–1

Серија од регуларната сезона[уреди | уреди извор]

Ноември 27, 2010 Извештај Мајами Хит 95, Далас Маверикс 106    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Декември 20, 2010 Извештај Далас Маверикс 98, Мајами Хит 96    мерикан Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида

Натпревари[уреди | уреди извор]

Натпревар 1[уреди | уреди извор]

Мај 31
21:00
Извештај Далас Маверикс 82, Мајами Хит 96    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Стив Џејви, Мајк Калахан, Бил Кенеди
АБЦ
Четвртини: 17–16, 27–27, 17–22, 23–27
Пое: Дирк Новицки 27
Ско: Шон Мерион 10
Аси: Џејсон Кид 6
Пое: ЛеБрон Џејмс 24
Ско: Двејн Вејд 10
Аси: Двејн Вејд 6
Мајами води во серијата, 1–0

Процентот на погодени шутови од 28.6% на Хит за време на првата четвртина ги доведе Маверикс до 8 поени предност на почетокот во 3тата четвртина. Од тогаш Хит се променија и ги надиграа Маверикс постигнувајќи 22-10 и отидоа во 4тата четвртина со резултат од 65-61. Крилниот центар на Маверикс, Дирк Новицки се повреди на четири минути пред крајот на натпреварот, но остана да игра, носејќи завој за да ја држи скинатата тетива.[9] Покрај тоа што има процент на погодени шутови под нивниот просек, бекот Двејн Вејд и крилото ЛеБрон Џејмс од Мајами соработуваа на дефанзивен и на офанзивен план во четвртата четвртина и му ј донесоја првата победа на Мајами во ова НБА Финале, победувајќи со 92-84.[10]

Натпревар 2[уреди | уреди извор]

Јуни 2
20:00
Извештај Далас Маверикс 95, Мајами Хит 93    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Џо Крофорд, Ед Малој, Кен Мејер
АБЦ
Четвртини: 28–28, 23–23, 20–24, 24–18
Пое: Дирк Новицки 24
Ско: Дирк Новицки 11
Аси: Тери, Кид 5 секој
Пое: Двејн Вејд 36
Ско: Џејмс, Бош 8 секој
Аси: Двејн Вејд 6
Серијата е изедначена, 1-1

Пресвртот на Маверикс од 15 поени е најголемиот во 4тата четвритан во НБА Финалињата после пресвртот од 15 поени на Чикаго Булс против Портланд Треилблејзерс во 1992 во Натпреварот 6.[11] Со оваа победа Маверикс ја прекинаа серијата на Хит од 9 победи со ред на домашен терен, со што тие ја испуштија шансата да се изедначат со Булс кои победија 10 со ред во 1996. Ова е второ по ред финале во кое после два натпревари серијата е изедначена на 1-1, додека во претходните пет години домашниот тим водеше со 2-0 (2005-09). Дирк Новицки погоди за 3 поени и ги доведе Маверикс до водство од 3 поени, нешто подоцна Марио Чалмерс ја возврати тројката за да го изедначи резултатот. Новицки потоа ја положи топката во последните секунди, додека обидот за 3 поени на Двејн Вејд, кој беше доста оддалечен од линијата за 3 поени се одби од кошот со звукот на сирената.[12] Со ова Маверикс ја изедначија серијата и ја презедоја предноста на домашен терен.

Натпревар 3[уреди | уреди извор]

Јуни 5
21:00
Извештај Мајами Хит 88, Далас Маверикс 86    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Дан Крофорд, Скот Фостер, Дерик Стафорд
АБЦ
Четвртини: 29–22, 18–20, 20–22, 21–22
Пое: Двејн Вејд 29
Ско: Двејн Вејд 11
Аси: ЛеБрон Џејмс 9
Пое: Дирк Новицки 34
Ско: Чендлер, Новицки 11 секој
Аси: Џејсон Кид 10
Мајами води во серијата, 2–1

Хит водеја во поголем дел од натпреварот, но Маверикс успеаа да се вратат од 14 поен негатива. Но ЛеБрон Џејмс го пронајде Крис Бош за кош од околу 6 метри и во последна водеја 88-86. Шутот на Бош го постави конечниот резултат. Дирк Новицки имаше шанса да изедначи и да го однесе натпреварот во продолженија, но промаши само за малку со скок шут наназад, при кој беше добро бранет, со звукот на сирената. Хит им нанесија уште еден тежок пораз во НБА Финалињата за да поведат со 2-1 во серијата. [13] Ова е 6та победа за Мајами во нивните 7 последни дуели во НБА Финалето, од кои 4 беа решени со 3 или помалку поени разлика.

Натпревар 4[уреди | уреди извор]

Јуни 7
21:00
Извештај Мајами Хит 83, Далас Маверикс 86    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Монти МекКачин, Марк Дејвис, Грег Вилард
АБЦ
Четвртини: 21–21, 26–24, 22–20, 14–21
Пое: Двејн Вејд 32
Ско: Ентони, Џејмс 8 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 7
Пое: Дирк Новицки 21
Ско: Тајсон Чендлер 16
Аси: Хозе Хуан Бареа 4
Серијата е изедначена, 2-2

Натпреварот 4 беше многу неизвесен, со 12 промени на водството и 14 изедначувања. Мајами водеше со 74-65 на почетокот од четвртата четвртина со кошот на Јудонис Хаслем, што воедно беше најголемо водство во натпреварот. После тајмаутот, Далас одговори со 4 по ред поени на Џејсон Тери, слично како 6те по кои ги постигна кога Далас губеше со 15 поени во четвртата четвртина од Натпреварот 2. Далас прв пат водеа во четвртата четвртина со кошот од контра на Џејсон Тери и останати уште 5:15 за игра. Тие го задржаа водството до крајот на натпреварот, иако на два пати Мајами намали на 1 поен разлика во последната минута. Со 1 поен предност и петнаесет секунди за игра, Дирк Новицки постигна кош за да го зголми водството на 84-81. После забивањето на Двејн Вејд и двата поен ина Џејсон Тери од линијата за слободно фрлање Далас се врати на водство од 3 поени. Со шанса да изедначат со шут за 3 поени, Вејд се сплетка при забивањето од страна при останати пет секунди за игра, и се фрли за да спречи враќање на топката во нивната половина. Топката се најде во рацете на Мајк Милер, чиј очајнички шут за 3 поени, кој беше далеку исфрлен пред сирената не го погоди кошот, со што Далас ја зачува предноста од 86-83 и победи во Натпреварот 4. [14]

Натпревар 5[уреди | уреди извор]

Јуни 9
20:00
Извештај Мајами Хит 103, Далас Маверикс 112    Американ Еирлајнс Центар, Далас, Тексас
Гледачи: 20,340
Судии: Џои Крофорд, Мајк Калахан, Бил Кенеди
АБЦ
Четвртини: 31–30, 26–30, 22–24, 24–28
Пое: Двејн Вејд 23
Ско: Џејмс, Бош 10 секој
Аси: ЛеБрон Џејмс 10
Пое: Дирк Новицки 29
Ско: Тајсон Чендлер 7
Аси: Кид, Тери 6 секој
Далас води во серијата, 3–2

Далас успеа да постигне 13 шутови за 3 поени од 19 обиди. Џејсон Тери, Џејсон Кид и Хозе Хуан Бареа заедно комбинираа 10 од тие 13 постигнати шутови за 3 поени, погодувајќи 3,3 и 4 шута, соодветно. При крајот на четвртата четвртина, Двејн Вејд беше подтурнат од Брајан Кардинал и мораше да оди на клупата; тој подоцна се врати и постигна кош за 3 поени, кој беше последен во серијата на Хит од 6-0, со која го презедоја водството со 99-95. Маверикс се вратија повторно во водство со кошот за 3 поени на Тери и забивањето на Новицки. На ЛеБрон Џејмс му беше досуден фаул во напад, а подоцна Кид постигна кош за 3 поени за да им обезбеди победа на Маверикс со која поведија со 3-2 во Финалето. [15]

Натпревар 6[уреди | уреди извор]

Јуни 12
21:00
Извештај Далас Маверикс 105, Мајами Хит 95    Американ Еирлајнс Арена, Мајами, Флорида
Гледачи: 20,003
Судии: Стив Џејви, Скот Фостер, Дерик Стафорд
АБЦ
Четвртини: 32–27, 21–24, 28–21, 24–23
Пое: Џејсон Тери 27
Ско: Дирк Новицки 11
Аси: Џејсон Кид 8
Пое: ЛеБрон Џејмс 21
Ско: Јудонис Хаслем 9
Аси: Марио Чалмерс 7
Далас победи во серијата, 4–2

ЛеБрон Џејмс ги постигна своите први четири шута за да ги доведе Мајами до водство од 20-11. Маверикс се префлија на зонска одбрана и забележаа серија од 21-4 во период од 5 ½ минути. Ти постингаа 9 од 12те упатени шута за време на таа серија. ДеШон Стивнесон постигна 2 шута за 3 поени за време од 24 секунди за да ги довде Далас во водство од 40-28 со останати 9:42 за игра во првото полувреме. Далас ги искористи првите шест изгубени топки на Мајами и постигна 14 поени. Мајами ги постигна наредните 14 поени за да направи пресврт и да поведе со 42-40. Со 6:25 за игра во првото полувреме, Стивенсон заедно со Јудонис Хаслем и Марио Чалмерс добија технички грешки заради мешаницата на теренот. Во второто полувреме, Џејмс не постигна кош се до положувањето при 1:49 за игра во третата четвртина. Џејсон Кид погоди шут за 3 поени за преднос на Далс од 79-71. Четвртата четвртина започна со предност на Далас од 81-72. Маверикс имаше 12 поени предност со останати 8:12 за игра. Со уште 2:27 останати за игра, Новицки постигна скок шут за недостижно водство на Маверикс од 99-89. Маверикс кои водеа во последните 22 минути во натпреварот, ј освоија нивната прва НБА титула во нивната клубската историја. [16] Новицк ибеше назначен за НБА МВП на Финалето.[17][18] Тој имаше слаб шутирачки перформанс во првото полувреме, но во второто постигна 18 поени.[19][20]

Награди[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Категорија Најмногу Просек
Играч Тим Вкупно Играч Тим Про. Изиграни натпревари
Поени Двејн Вејд Мајами Хит 36 Двејн Вејд Мајами Хит 26.5 6
Скокови Тајсон Чендлер Далас Маверикс 16 Дирк Новицки Далас Маверикс 9.7 6
Асистенции Џејсон Кид
ЛеБрон Џејмс
Далас Маверикс
Мајами Хит
10 ЛеБрон Џејмс Мајами Хит 6.8 6
Украдени топки Мајк Биби
ЛеБрон Џејмс
Мајами Хит
Мајами Хит
4 ЛеБрон Џејмс Мајами Хит 1.67 6
Блокови Џоел Ентони
Брендон Хејвуд
Тајсон Чендлер
Дирк Новицки
Мајами Хит
Далас Маверикс
Далас Маверикс
Далас Маверикс
3 Двејн Вејд Мајами Хит 1.5 6

Состави[уреди | уреди извор]

Состав за 2011 Финалето на Далас Маверикс
Играчи Тренери
Поз. # Нац. Име Вис. Теж. Од
G 11 Порторико Бареа, Хозе Хуан 6 ft 0 in (1.83 m) 175 lb (79 kg)
G 3 Франција Бибоиз, Родриге (IN) 6 ft 2 in (1.88 m) 185 lb (84 kg) Франција
F 13 САД Бруер, Кори 6 ft 9 in (2.06 m) 188 lb (85 kg)
F 4 САД Батлер, Карон Injured (IN) 6 ft 7 in (2.01 m) 228 lb (103 kg)
F 35 САД Кардинал, Брајан 6 ft 8 in (2.03 m) 240 lb (109 kg)
C 6 САД Чендлер, Тајсон 7 ft 1 in (2.16 m) 235 lb (107 kg)
C 33 САД Хејвуд, Брендан 7 ft 0 in (2.13 m) 263 lb (119 kg)
G 20 САД Џонс, Доминик Injured (IN) 6 ft 5 in (1.96 m) 215 lb (98 kg)
G 2 САД Кид, Џејсон (C) 6 ft 4 in (1.93 m) 210 lb (95 kg)
C 28 Франција Махинми, Јан 6 ft 11 in (2.11 m) 230 lb (104 kg) Франција
F 0 САД Мерион, Шон 6 ft 7 in (2.01 m) 228 lb (103 kg)
F 41 Германија Новицки, Дирк (C) 7 ft 0 in (2.13 m) 245 lb (111 kg) Германија
G 92 САД Стивнесон, ДеШон 6 ft 5 in (1.96 m) 218 lb (99 kg)
F 16 Србија Стојаковиќ, Пеџа 6 ft 10 in (2.08 m) 229 lb (104 kg) Србија
G 31 САД Тери, Џејсон 6 ft 2 in (1.88 m) 180 lb (82 kg)
Главен Тренер
Асистент(и)
Атлетски Тренер(и)
Кондиционен тренер(и)

Легенда
 • (C) Капитен
 • (DP) Непотпишан пик од драфтот
 • (FA) Слободен агент
 • (IN) Неактивен
 • (S) Суспендиран
 • Injured Повреден

ТимТрансфери
Последнен транфер: 2011-05-03

Состав за 2011 Финалето на Мајами Хит
Играчи Тренери
Поз. # Нац. Име Вис. Теж. Од
C 50 Канада Ентони, Џоел 6 ft 9 in (2.06 m) 245 lb (111 kg)
G 0 САД Биби, Мајк 6 ft 2 in (1.88 m) 195 lb (88 kg)
F 1 САД Бош, Крис 6 ft 11 in (2.11 m) 230 lb (104 kg)
G 15 САД Чалмерс, Марио 6 ft 1 in (1.85 m) 195 lb (88 kg)
C 25 САД Дампиер, Ерик (IN) 6 ft 11 in (2.11 m) 265 lb (120 kg)
F 40 САД Хаслем, Јудонис (C) 6 ft 8 in (2.03 m) 235 lb (107 kg)
G 55 САД Хаус, Еди 6 ft 1 in (1.85 m) 178 lb (81 kg)
F 5 САД Хауард, Џуван 6 ft 9 in (2.06 m) 253 lb (115 kg)
C 11 Литванија Иглаускас, Жидринас 7 ft 3 in (2.21 m) 260 lb (118 kg) Литванија
F 6 САД Џејмс, ЛеБрон 6 ft 8 in (2.03 m) 250 lb (113 kg)
F 22 САД Џонс, Џејмс 6 ft 8 in (2.03 m) 215 lb (98 kg)
C 21 Канада меглур, Џамал (IN) 6 ft 11 in (2.11 m) 255 lb (116 kg)
F 13 САД Милер, Мајк 6 ft 8 in (2.03 m) 218 lb (99 kg)
C 45 САД Питман, Декстер (IN) 6 ft 10 in (2.08 m) 290 lb (132 kg)
G 3 САД Вејд, Двејн (C) 6 ft 4 in (1.93 m) 220 lb (100 kg)
Главен Тренер
Асистент(и)
Атлетски Тренер(и)
 • САД Џеј Сабол (Флорида Интернешнл)
Кондиционен тренер(и)

Легенда
 • (C) Капитен
 • (DP) Непотпишан пик од драфтот
 • (FA) Слободен агент
 • (IN) Неактивен
 • (S) Суспендиран
 • Injured Повреден

ТимТрансфери
Последнен транфер: 2011-03-01

 • Џејсон Тери од Далас и Мајк Милер од Мајами беа соиграчи од колеџ во 1997 во тимот на Аризона.
 • Марио Чалмерс од Мајами и Кори Бруер од Далас ги имаат освоено националните првенства во колеџ. Чалмерс победи со Канзас со 2008, додека Бруер победи во две првенства со Флорида во 2006 и 2007 (Јудонис Хаслем и Мајк Милер од Мајами и помогна на Флорида да стигне до Надобрите Четири во 2000). Неактивниот центар на Мајами, Џамал Меглур исто така освои национално првенство во колеџ со Кентаки во 1998.
 • Мајк Биби од Мајами и Пеџа Стојаковиќ од Далас беа соиграчи во Сакраменто Кингс од 2001-06, стигнувајќи до Западното Конференциско Финале во 2002.
 • Шон Мерион од Далас и Еди Хаус и Џејмс Џонс од Мајами веа соиграчи во 2005-06 во тимот на Феникс Санс, кој стигна до Западното Конференциско Финале.
 • Мајк Милер од Мајами и ДеШон Стивенсон, Брендон Хејвуд и Керон Батлер од Далас беа соиграчи во Вашингтон Визардс во 2009-10.

Забелешки за преносот[уреди | уреди извор]

Финалето првобитно беше планирано да започн во Четврток, 9 јуни, но беше преместено една недела понапред, поради преговорите околу заклучувањето на лигата. [21] Подоцна распоредот беше повторно преместен на 31 мај, заради тоа што двете конференциски финалиња завршија во пет натпревари.

Ова е прво НБА Финале после 2002 кое завршило пред хокејарскиот Стенли Купот.

Натпревар Рејтинг
(предаватели)
Застапеност
(предаватели)
Американска публика
(во милиони)
1[22] 9.0 15 15.171
2[22] 9.3 16 15.522
3[22] 9.1 15 15.338
4[23] 9.6 16 16.126
5[23] 10.8 19 18.318
6[23] 13.1 22 23.880

Финалето во САД беше пренесувано преку АБЦ, додека репортери беа Мајк Брин, Марк Џексон и Џеф ван Ганди. Дорис Бурк беше репортер од теренот, додека Стјуарт Скот ја водеше презентацијата на шампионот. Скот исто така беше домаќин на магазините пред натперварите и за време на полувремето заедно со Џон Бери, Мајкл Вилбон и Меџик Џонсон. ЕСПН Радио го пренесуваше НБА Финалето преку радио, со репортерите Мајк Тирико, Хјуби Браун и Џек Рамсеј.

Референци[уреди | уреди извор]

 1. „Новицки ги заслужи МВП наградите со добриот перформанс“. Национална Кошаркарска Асоцијација. 12 јуни 2011. http://www.nba.com/2011/news/06/12/nowitzki-finals-mvp.ap/index.html. посет. 13 јуни 2011 г. 
 2. 2,0 2,1 НБА Финале: Далас Маверикс и Дирк Новицки го завршија нивниот пат до титулата“ (посет. 13 јуни 2011 г).
 3. Том Цилер. „НБА Финале 2011 Шанси: Хит големи фаворити против Маверикс“, „СБ Нејшн“, 31 мај 2011 (посет. 13 јуни 2011 г).
 4. Дру Шарпер. „НБА Финале 2011 Коефциенти: Хит фаворити против Маверикс“, „Спред“, 27 мај 2011 (посет. 13 јуни 2011 г).
 5. Смит, Секоу (јуни 5, 2011). „Натпревар 3? Хит се шампиони!“. NBA.com. http://hangtime.blogs.nba.com/2011/06/05/game-3-the-heat-is-on/. посет. јуни 13, 2011 г. 
 6. http://aviationblog.dallasnews.com/archives/2011/05/american-airlines-wins-nba-cha.html
 7. http://thescoopblog.dallasnews.com/archives/2011/05/one-winner-already-in-nba-fina.html
 8. МекМахон, Тим. „Добредојдовте во светскитот спотски центар“, „ЕСПН Далас“, јуни 3, 2011 (посет. јуни 13, 2011 г).
 9. MacMahon, Tim. „Дирк Новицки: Прстот 'не е толку повреден'“, 2 јуни 2011 (посет. 7 јуни 2011 г).
 10. Томпсен, Јан. „Опортунистите Хит победја во Натпреварот 1, додека Маверикс се мачеа да го најдат својот ритам“, 1 јуни 2011 (посет. 7 јуни 2011 г).
 11. МекМахон, Тим (јуни 3, 2011). „Дуото на Маверикс неверојатно се извлече“. ESPNDallas.com. http://sports.espn.go.com/dallas/nba/columns/story?columnist=macmahon_tim&id=6621293. посет. јуни 5, 2011 г. 
 12. „Дирк Новицки, Маверикс се вратија во четвртата четвртина за да ја изедначат серијата на 1-1“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 6, 2011. http://espn.go.com/nba/recap?gameId=310602014. посет. јуни 13, 2011 г. 
 13. „Шутот на Дирк Новицки беше непрецизен со што Хит поведија со 2-1 во Финалето“. ESPN.com. ЕСПН. јуни 5, 2011. http://espn.go.com/nba/recap?gameId=310605006. посет. јуни 13, 2011 г. 
 14. „Дирк Новицки го надмина грипот за да ја изедначи серијата на 2-2“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 7, 2011. http://espn.go.com/nba/recap?gameId=310607006. посет. јуни 13, 2011 г. 
 15. „Далас се изваде во 4тата четвртина, поведувајќи со 3-2 во Финалето“. Асосиејтед Прес. ЕСПН. јуни 9, 2011. http://espn.go.com/nba/recap?gameId=310609006. посет. јуни 13, 2011 г. 
 16. „Маверикс ги завшрија Хит со 4-2, за прва НБА титула во клубската историја“. САД Денес. 13 јууни 2011. http://www.usatoday.com/sports/basketball/nba/2011-06-12-mavericks-heat-game-6_N.htm?csp=ipmps. посет. 13 јуни 2011 г. 
 17. Associated Press (13 јуни 2011). „Далас Маверикс го покажа својот талент во Саут Бич, заминувајќи си дома со шампионска титула и победа над Мајами, 105-95.“. Плеин Дилер. http://www.cleveland.com/cavs/index.ssf/2011/06/heat-mavericks_game_6.html. посет. 13 јуни 2011 г. 
 18. Бек, Хауард (12 јуни 2011). „Маверикс ги победија Хит за нивната пва НБА Титула“. Њу Јорк Тајмс. http://www.nytimes.com/2011/06/13/sports/basketball/nba-finals-mavericks-defeats-heat-for-first-championship.html?_r=1&hp=&pagewanted=all. посет. 13 јуни 2011 г. 
 19. Рапидна реакција: Маверикс освоија НБА Титула“ (посет. 13 јуни 2011 г).
 20. НБА Финале: Дирк Новицки и Далас Маверикс ја завршиај одличната серија со титула.“ (посет. 13 јуни 2011 г).
 21. „Ќе има ли заклучување во 2011?“. Newsburglar. 3 јуни 2009. http://newsburglar.com/2009/06/03/nba-lockout-2011/. посет. 11 август 2010 г. 
 22. 22,0 22,1 22,2 „Рејтинг на ТВ Преносто Топ 25: НБА Финалето е на врвот на прават полна недела во летото.“. ТВпрекуБројки. 7 јуни 2011. http://tvbythenumbers.zap2it.com/2011/06/07/tv-ratings-broadcast-top-25-nba-finals-reality-top-summers-first-full-week/94861/. посет. 12 јуни 2011 г. 
 23. 23,0 23,1 23,2 „НБА Финале: Највисока гледаност во серијата на Натпеварот 4, но сепак малку помалку од 2010.“. Спортс Медиа Воч. 8 јуни 2011. http://www.sportsmediawatch.com/2011/06/nba-finals-series-high-for-game-4-but-still-down-slightly-from-2010/. посет. 12 јуни 2011 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]