Реј Ален

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реј Ален во дресот на Селтикс

Реј Ален (англиски: Ray Allen) (роден на 20 јули 1975 во Калифорнија) е професионален кошаркар кој моментално настапува за НБА екипата на Мајами Хит.[1] Пред да пристигне во клубот од Флорида, бил член на екипите на Милвоки Бакс (1996-2003) Сиетл Суперсоникс (2003-2007) и Бостон Селтикс (2007-2012).

Тој игра на позицијата бек-шутер, а важи за играч со најголем број на погодени тројки во историјата на НБА.[2][3] Во својата кариера има освоено еден шампионски прстен (2008) како член на Селтикси.[4] Инаку има забележано настапи на 10 Ол-Стар натпревари, а со репрезентацијата на САД има освоено златен медал на Олимписките Игри 2000 година одржани во Сиднеј.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Реј Ален потпиша за Мајами Хит“ (на македонски). Kајгана/Макфакс. 07 јули 2012. http://kajgana.com/rej-alen-potpisha-za-majami-hit. посет. 1 јуни 2013 г. 
  2. „Реј Ален собори уште еден рекорд“ (на македонски). Точка.мк. 26 април 2013. http://tocka.com.mk/2/93587/rej-alen-sobori-uste-eden-rekord. посет. 1 јуни 2013 г. 
  3. „НБА лига: Реј Ален најдобар „тројкаш“ во плеј офот“ (на македонски). Сител. 26 април 2013. http://www.sitel.com.mk/nba-liga-rej-alen-najdobar-trojkash-vo-plej-ofot. посет. 1 јуни 2013 г. 
  4. „Бостон шампион по цели 22 години!“ (на македонски). Утрински Весник. 18 јуни 2008. http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8C63374F724A8045A8D6C6C76E4D1419. посет. 1 јуни 2013 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]