Реџи Милер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реџи Милер


Лични информации
Роден на 24 август 1965.(1965-08-24)(58 г.)
Роден во Риверсајд, Калифорнија
Националност САД САД
Висина 2,01 м
Тежина 88 кг
Позиција бек
Информации за кариерата
Колеџ ЈУКЛА Бруинс
Драфт 1987 / Рунда: 1 / Пик: 11
Избран од:
Индијана Индијана Пејсерс
Проф. кариера 1987—2005
Сениорски клубови
Години: Клубови:
1987–2005 Индијана Индијана Пејсерс
Репрезентација
1994–2002 САД САД


Реџиналд Вејн Милер (роден на 24 август 1965) е поранешен американски кошаркар, кој играл на позицијата бек. Одиграл 18 сезони во НБА лигата, носејќи го дресот на само една екипа, Индијана Пејсерс од 1987 до 2005 година. Тој имал посебно место во историјата на Индијана Пејсерс, а за тоа говори и фактот дека е лидер во најголемиот број статитички категории на клубот како: одиграни натпревари, постигнати бодови, погодени тројки, асистенции и украдени топки. По завршувањето на кариерата, Пејсерс во негова чест го повлекле од употреба дресот со број 31, со кој Милер играл.

По завршувањето на кариерата Милер бил рекордер по бројот на погодени тројки, но подоцна бил престигнат од Реј Ален и Стефен Кари, па моментално го зазема третото место во оваа категорија. Тој бил избран пет пати да учествува на НБА Ол-стар натпреварот во 1990, 1995, 1996, 1998 и 2000 година.

Исто така, тој бил дел од репрезентацијата на САД со која освоил златен медал на Олимпијадата 1996 во Атланта.

Титули и награди[уреди | уреди извор]

НБА[уреди | уреди извор]

1990, 1995, 1996, 1998 и 2000

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Статистика[уреди | уреди извор]

Статистика по сезони[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три бода  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларна сезона[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1987–1988 Индијана Индијана Пејсерс 82 1 22.4 .488 .355 .801 2.3 1.6 .6 .2 10.0
1988–1989 Индијана Индијана Пејсерс 74 70 34.3 .479 .402 .844 3.9 3.1 1.3 .4 16.0
1989–1990 Индијана Индијана Пејсерс 82 82 38.9 .514 .414 .868 3.6 3.8 1.3 .2 24.6
1990–1991 Индијана Индијана Пејсерс 82 82 36.2 .512 .348 .918* 3.4 4.0 1.3 .2 22.6
1991–1992 Индијана Индијана Пејсерс 82 82 38.0 .501 .378 .858 3.9 3.8 1.3 .3 20.7
1992–1993 Индијана Индијана Пејсерс 82 82 36.0 .479 .399 .880 3.1 3.2 1.5 .3 21.2
1993–1994 Индијана Индијана Пејсерс 79 79 33.4 .503 .421 .908 2.7 3.1 1.5 .3 19.9
1994–1995 Индијана Индијана Пејсерс 81 81 32.9 .462 .415 .897 2.6 3.0 1.2 .2 19.6
1995–1996 Индијана Индијана Пејсерс 76 76 34.5 .473 .410 .863 2.8 3.3 1.0 .2 21.1
1996–1997 Индијана Индијана Пејсерс 81 81 36.6 .444 .427 .880 3.5 3.4 .9 .3 21.6
1997–1998 Индијана Индијана Пејсерс 81 81 34.5 .477 .429 .868 2.9 2.1 1.0 .1 19.5
1998–1999 Индијана Индијана Пејсерс 50 50 35.7 .438 .385 .915* 2.7 2.2 .7 .2 18.4
1999–2000 Индијана Индијана Пејсерс 81 81 36.9 .448 .408 .919 3.0 2.3 1.0 .3 18.1
2000–2001 Индијана Индијана Пејсерс 81 81 39.3 .440 .366 .928* 3.5 3.2 1.0 .2 18.9
2001–2002 Индијана Индијана Пејсерс 79 79 36.6 .453 .406 .911* 2.8 3.2 1.1 .1 16.5
2002–2003 Индијана Индијана Пејсерс 70 70 30.2 .441 .355 .900 2.5 2.4 .9 .1 12.6
2003–2004 Индијана Индијана Пејсерс 80 80 28.2 .438 .401 .885 2.4 3.1 .8 .1 10.0
2004–2005 Индијана Индијана Пејсерс 66 66 31.9 .437 .322 .933* 2.4 2.2 .8 .1 14.8
Кариера 1389 1304 34.3 .471 .395 .888 3.0 3.0 1.1 .2 18.2
Ол-стар 5 1 19.2 .457 .263 .750 1.0 2.0 1.0 .2 8.0

Плејоф[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
1990 Индијана Индијана Пејсерс 3 3 41.7 .571 .429 .905 4.0 2.0 1.0 .0 20.7
1991 Индијана Индијана Пејсерс 5 5 38.6 .486 .421 .865 3.2 2.8 1.6 .4 21.6
1992 Индијана Индијана Пејсерс 3 3 43.3 .581 .636 .800 2.3 4.7 1.3 .0 27.0
1993 Индијана Индијана Пејсерс 4 4 43.8 .533 .526 .947 3.0 2.8 .8 .0 31.5
1994 Индијана Индијана Пејсерс 16 16 36.0 .448 .422 .839 3.0 2.9 1.3 .2 23.2
1995 Индијана Индијана Пејсерс 17 17 37.7 .476 .422 .860 3.6 2.1 .9 .2 25.5
1996 Индијана Индијана Пејсерс 1 1 31.0 .412 .333 .867 1.0 1.0 1.0 .0 29.0
1998 Индијана Индијана Пејсерс 16 16 39.3 .426 .400 .904 1.8 2.0 1.2 .2 19.9
1999 Индијана Индијана Пејсерс 13 13 37.0 .397 .333 .895 3.9 2.6 .7 .2 20.2
2000 Индијана Индијана Пејсерс 22 22 40.5 .452 .395 .938 2.4 2.7 1.0 .4 24.0
2001 Индијана Индијана Пејсерс 4 4 44.3 .456 .429 .933 5.0 2.5 .8 .5 31.3
2002 Индијана Индијана Пејсерс 5 5 39.6 .506 .419 .875 3.2 2.8 1.6 .2 23.6
2003 Индијана Индијана Пејсерс 6 6 29.3 .283 .160 .913 2.3 2.3 .2 .2 9.2
2004 Индијана Индијана Пејсерс 16 16 28.4 .402 .375 .922 2.3 2.8 1.1 .2 10.1
2005 Индијана Индијана Пејсерс 13 13 33.1 .434 .318 .941 3.1 1.5 .8 .1 14.8
Кариера 144 144 36.9 .449 .390 .893 2.9 2.5 1.0 .2 20.6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]