29 февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< февруари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

29 февруари — 60. ден во годината според григоријанскиот календар, само во престапна година. Остануваат 306 денови до крајот на годината.

Настани:

2012  Завршена радиодифузната кула „Токиско небесно дрво“ — втора највисока градба во светот.

Родени:

1468  Павле III — последниот папа од ренесансниот период.
1792  Џоакино Росини — истакнат италијански оперски композитор.
1784  Лео фон Кленце — прочуен германски неокласичен архитект.
1820  Луис Свифт — американски астроном, откривач на многу комети и маглини.
1940  Вартоломеј IЦариградски патријарх.
1920  Благој Страчковски — македонски народен херој, учесник во НОБ.
1980  Рубен Плаза — шпански велосипедист.

Починале:

1868  Лудвиг I — крал на Баварија.
2008  Ерик Ортвад — дански сликар.
2012  Дејви Џонс — англиски пејач, текстописец и глумец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември