Отоманско-византиски војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Отоманско-византиските војни претставуваат серија од воени конфликти помеѓу Отоманците и Византија. Војните помеѓу двете страни траеле околу два века. Заземањето на Константинопол во 1453 година од страна на отоманскиот султан Мехмед II го дал крајот на византиското постоење.