Согут

Координати: 40°1′7″N 30°10′53″E / 40.01861° СГШ; 30.18139° ИГД / 40.01861; 30.18139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Согут
Söğüt
Музеј во градот, посветен на Ертугрул
Музеј во градот, посветен на Ертугрул
Согут Söğüt is located in Турција
Согут Söğüt
Согут
Söğüt
Координати: 40°1′7″N 30°10′53″E / 40.01861° СГШ; 30.18139° ИГД / 40.01861; 30.18139
земја Турција
ПровинцијаБилеџик
Површина[1]
 • реон530,21 км2 (20,472 ми2)
Население (2012)[2]
 • Градскo13.891
 • реон19.842
 • реон густина0,37/км2 (0,97/ми2)

Согут (турски: Söğüt) е град кој се наоѓа во Билеџик, Турција. Населението на градот е околу 20.000 жители.

Градот е познат по тоа што Отоманците својата империја ја основале во тој град. Во текот на 14 век, градот бил заземен од страна на племето Каји, кои претходно заедно со Селџуците воделе војни против Византија. Прв муслимански владетел на местото станал Ертугрул. Неговиот син, Осман бег успеал да ги покори соседните племиња и да го стави почетокот на Отоманското Царство, официјално од 1299 година. Во следните години Согут станал престолнина на Отоманците, од каде биле напаѓани позициите на Бурса. По заземањето на Бурса, престолнината се преместила во истоимениот град.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Површина на областите (со езера) во км²“. База на обласна статистика. Статистички завод на Турција. 2002. Посетено на 2013-03-05. (турски)
  2. „Население на покраинските/окружните центри и паланки/села во 2012 г.“. База на податоци за населението по системот ABPRS. Статистички завод на Турција. Посетено на 2013-02-27.