Согут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Согут
Söğüt
Музеј во градот, посветен на Ертугрул
Музеј во градот, посветен на Ертугрул
Согут Söğüt се наоѓа во Турција
Согут
Söğüt
Координати: 40°01′07″ СГШ 30°10′53″ ИГД / 
земја  Турција
Провинција Билеџик
Површина[1]
 • реон 530,21 km2 (20,472 sq mi)
Население (2012)[2]
 • Градскo 13.891
 • реон 19.842
 • реон густина 0.37/km2 (0.97/sq mi)

Согут (турски: Söğüt) е град кој се наоѓа во Билеџик, Турција. Населението на градот е околу 20.000 жители.

Градот е познат по тоа што Отоманците својата империја ја основале во тој град. Во текот на 14 век, градот бил заземен од страна на племето Каји, кои претходно заедно со Селџуците воделе војни против Византија. Прв муслимански владетел на местото станал Ертугрул. Неговиот син, Осман бег успеал да ги покори соседните племиња и да го стави почетокот на Отоманската Империја, официјално од 1299 година. Во следните години Согут станал престолнина на Отоманците, од каде биле напаѓани позициите на Бурса. По заземањето на Бурса, престолнината се преместила во истоимениот град.

Наводи[уреди | уреди извор]