Несебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изглед на Несебар

Грб на град Несебар Несебар

Бугарија Бугарија

Население 22 311
(01. 03. 2007)
Површина Километар квадратен
Административна поделба Бургаска област
Регистарска ознака А (BG)
Веб страна nessebarinfo.com/
Градоначалник Николаj Димитров
Надморска висина 0 m
Координати: 42° 39′ С, 27° 44′ И

Nesebur location in Bulgaria.png

Несебар (бугарски: Несебър) е град на Црно Море, претставува административен центар на општина Несебар. Тоj е еден од наjстарите градови во Европа. Пристанишен град со 22 311 жители, со развиен морски туризам и голем број хотели. Градот е непосредно сраснат со вториот наjголем туристички центар на Црно Море - Сончев Брег.

Несебар е под заштита на УНЕСКО со неговите културни, историски и природни реткости. Античкиот град е сместен на полуостров. Денес на полуостровот се наоѓа само помал дел од градот.

Историja[уреди | уреди извор]

Изграден е од колонисти од Мегара. Античкото име му е Месeмвриja.

Галериja[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]