Несебар

Координати: 42°39′34.22″N 27°43′29″E / 42.6595056° СГШ; 27.72472° ИГД / 42.6595056; 27.72472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Несебар
Несебър
град
Изглед кон градот
Изглед кон градот
Несебар is located in Бугарија
Несебар
Несебар
Местоположба на Несебар во Бугарија
Координати: 42°39′34.22″N 27°43′29″E / 42.6595056° СГШ; 27.72472° ИГД / 42.6595056; 27.72472
ЗемјаБугарија
ОбластБургас
ОпштинаНесебар
Управа
 • ГрадоначалникНиколај Димитров (независен)
Површина
 • Вкупна31,85 км2 (12,30 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003000000030 м
Население (2022)
 • Вкупно14.951
 • Густина470/км2 (1,200/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код8230
Повик. бр.+359 0554
Мреж. местоnesebar.bg

Несебар (бугарски: Несебър) е град на Црно Море, претставува административен центар на општина Несебар. Тој е еден од наjстарите градови во Европа. Пристаништен град со 14.951 жители, со развиен морски туризам и голем број хотели. Градот е непосредно сраснат со вториот наjголем туристички центар на Црно Море - Сончев Брег.

Несебар е под заштита на УНЕСКО со неговите културни, историски и природни реткости. Античкиот град е сместен на полуостров. Денес на полуостровот се наоѓа само помал дел од градот.

Историја[уреди | уреди извор]

Изграден е од колонисти од Мегара. Античкото име му е Месемвриja.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]