Каталонска кампања (Анадолија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каталонска кампања во Анадолија
Дел од the Османлиско-византиски војни
Датум од 1303 до 1313
Место Анадолија
Исход Византиска победа
Завојувани страни
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Византија Flag of the Kayihan Khanate (c. 1326).svg Османлиска империја
Сила
6,500 каталонци 20,000+ Османлии[1]
Жртви и загуби
неколку; многу повеќе во походите кон тесалија и Атина ~10,000

Во 1303, византискиот император Андроник II Палеолог ангажирал околу 6.500 каталонски платеници на чело со Роџер де Флор со цел да покрене воена кампања против Османлиите истата година. Скапата услуга дошла до успех. Турците биле принудени да се повлечат кон внатрешноста на Анадолија. Следните битки биле едни од најклучните за Византија бидејќи ја дале целосната слика во која се наоѓала Византија. Во крајна мера, каталонската кампања не се покажала како голем или траен успех за Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Norwich reports that 18,000 Turks lay dead only at Philadelphia