Прејди на содржината

Каталонски поход

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каталонски поход
Дел од Османлиско-византиските војни
Датум од 1303 до 1313
Место Анадолија
Исход византиска победа
Завојувани страни
 Византија Османлиско Царство
Сила
6.500 Каталонци 20.000+ Османлии[1]
Жртви и загуби
неколку; многу повеќе во походите кон тесалија и Атина ~ 10.000

Во 1303, византискиот цар Андроник II Палеолог ангажирал околу 6.500 каталонски платеници на чело со Роџер де Флор со цел да покрене воена поход против Османлиите истата година. Скапата услуга дошла до успех. Турците биле принудени да се повлечат кон внатрешноста на Анадолија. Следните битки биле едни од најклучните за Византија бидејќи ја дале целосната слика во која се наоѓала Византија. Во крајна мера, Каталонскиот поход не се покажала како голем или траен успех за Византија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Norwich reports that 18,000 Turks lay dead only at Philadelphia