Алексинац

Координати: 43°33′N 21°42′E / 43.550° СГШ; 21.700° ИГД / 43.550; 21.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексинац
Општина и град
Алексинац
Алексинац
Грб на Алексинац
Местоположба на Општина Алексинац во Србија
Местоположба на Општина Алексинац во Србија
Координати: 43°33′N 21°42′E / 43.550° СГШ; 21.700° ИГД / 43.550; 21.700
Држава Србија
ОкругНишавски
Населени места72
Површина
 • Општина707 км2 (273 ми2)
Население (попис 2011)[1]
 • Град16.420
 • Општина51.462
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код18220
Повикувачки број+381
Мреж. местоaleksinac.org

Алексинац— град во Србија, седиште на Општина Алексинац. Според пописот од 2011 година во градот живееле 16,420 жители, додека во општината 51,462.

Име[уреди | уреди извор]

Името на градот потекнува од личното име Александар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на население, домаќинства и станови 2011: Споредбен преглед на бројот на жители во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 2002 and 2011, податоци по населени места“ (PDF). Републички завод за статистика на Република Србија, Белград. 2014. ISBN 978-86-6161-109-4. Посетено на 2014-06-27.