Руен (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руен
Поглед на Руен, Велешко 2.JPG
Поглед на планината Руен од селото Мартолци
Највисока точка
Надм. вис.775 м
Координати41°32′27″N 21°39′37″E / 41.54083° СГШ; 21.66028° ИГД / 41.54083; 21.66028
Географија
Искачување
Прво освојувањенепознато

Руен — ниска планина во средишниот дел на Македонија, во Општина Чашка. Планината се наоѓа на десниот брег на реката Бабуна, сместена спроти селото Мартолци.

Највисок врв е врвот Ланиште, кој е на надморска височина од 775 метри.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Милевски, Ивица (27 мај 2012). „Колку планини има во Република Македонија?“. ИГЕО-ПОРТАЛ (македонски). Скопје. конс. 8 мај 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]