Которлак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Которлак (изворно Которл’к или Которлок) или Которци — област во Македонија карактеристична по својата историја, етнологија, традиции и култура. Областа Которлак се наоѓа во северниот дел на Македонија, односно по течението на реката Пчиња, во пределот помеѓу Куманово и Овче Поле. Долниот тек на Пчиња по излезот на реката од Бадерската клисура е крајната јужна точка на областа.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Филиповић, Миленко С.: "Обичаи и веровања у Скопској котлини, СЕЗБ, Скопље, 1939