Прејди на содржината

Лепопелци

Координати: 41°54′7″N 22°12′39″E / 41.90194° СГШ; 22.21083° ИГД / 41.90194; 22.21083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепопелци
Лепопелци во рамките на Македонија
Лепопелци
Местоположба на Лепопелци во Македонија
Лепопелци на карта

Карта

Координати 41°54′7″N 22°12′39″E / 41.90194° СГШ; 22.21083° ИГД / 41.90194; 22.21083
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 5 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 13020
Надм. вис. 360 м
Лепопелци на општинската карта

Атарот на Лепопелци во рамките на општината
Лепопелци на Ризницата

Лепопелци — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е населено уште од доцната антика, за што сведочи наоѓалиштето Грамади недалеку од селото.[2]

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948135—    
1953138+2.2%
1961156+13.0%
197188−43.6%
198137−58.0%
ГодинаНас.±%
199117−54.1%
199418+5.9%
200217−5.6%
20215−70.6%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Лепопелци живееле 140 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Лепопелци имало 120 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 30 Власи.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 други жители и 25 до 50 Власи.[5]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 17 жители, 8 Македонци и 9 Власи.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 5 жители, сите лица без податоци.[6]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 135
1953 2 3 12 121 138
1961 21 22 ... ... 113 156
1971 16 18 5 ... 67 88
1981 10 27 37
1991 17 17
1994 1 17 18
2002 8 9 17
2021 5 5

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 878 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница на селото Ново Селани.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 52 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта
  • Грамади — населба од доцноантичко време

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 177. ISBN 9989-649-28-6.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  4. Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.
  5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  8. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 6 ноември 2019.
  9. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]