Ново Селани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Селани
Новоселани
Ново Селани во рамките на Македонија
Ново Селани
Местоположба на Ново Селани во Македонија
Ново Селани на карта

Карта

Координати 41°53′3″N 22°13′40″E / 41.88417° СГШ; 22.22778° ИГД / 41.88417; 22.22778Координати: 41°53′3″N 22°13′40″E / 41.88417° СГШ; 22.22778° ИГД / 41.88417; 22.22778
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 46 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 13026
Надм. вис. 315 м
Ново Селани на општинската карта

Атарот на Ново Селани во рамките на општината
Ново Селани на Ризницата

Ново Селани или Новоселани — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194878—    
195393+19.2%
1961122+31.2%
1971122+0.0%
1981115−5.7%
ГодинаНас.±%
199191−20.9%
199479−13.2%
200274−6.3%
202146−37.8%

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 74 жители, сите Македонци.Грешка во наводот: На ознаката </ref> ѝ недостасува ознака за затворање <ref>.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 78 93 122 122 115 91 79 74 46
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 878 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница. Во ова избирачко место е опфатено и селото Лепопелци.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 52 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]