Уларци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уларци
Уларци is located in Македонија
Уларци
Местоположба на Уларци во Македонија
Координати 41°51′32″N 22°15′51″E / 41.85889° СГШ; 22.26417° ИГД / 41.85889; 22.26417Координати: 41°51′32″N 22°15′51″E / 41.85889° СГШ; 22.26417° ИГД / 41.85889; 22.26417
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 366 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13042
Надм. вис. 284 м
Уларци на општинската карта
Уларци во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Уларци во рамките на општината
За велешкото село со сличен назив видете Уланци

Уларци — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле и е дел од општината Чешиново-Облешево, западно од градот Кочани.

Се граничи со општина Карбинци кај село Крупиште.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етниграф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 144 Македонци. Според бугарскиот публицист Димитар Мишев, во 1905 година селото имало 208 христијани.

Во 1912 година е забележан еден жител од селото како член на македонско-одринското ополчение.

На 14 октомври 1944 година германскиот окупатор во селото извршил убиство на околу 40тина лица, во склоп на серијата масовни убиства што ги извршил во Штипско, Кочанско и Повардарието во тој период.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Уларци живееле 540 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Уларци имало 208 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 366 жители Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 144[2] 208[3] 334 351 465 503 516 427 378 366

Обршани  

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 884 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 220 гласачи.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Павле Ананиев и др. (ур.) „Загинаа за да живеат 1941-1945“, Кочани, 1981, 97-104 стр.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]