Прејди на содржината

Чифлик (Кочанско)

Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чифлик
Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Координати 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 545 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 13046
Надм. вис. 291 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Чифлик — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Чифлик се наоѓа во Кочанската Котлина, оддалечено 11 километри западно од Кочани. Покрај селото тече реката Брегалница.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948392—    
1953459+17.1%
1961623+35.7%
1971610−2.1%
1981688+12.8%
ГодинаНас.±%
1991744+8.1%
1994704−5.4%
2002667−5.3%
2021545−18.3%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Пашаџик Полски (Чифлик)живееле 220 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Чифлик имало 304 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 250 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 667 жители, 666 Македонци и 1 Србин.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 545 жители, од кои 511 Македонци и 34 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 220 304 392 459 623 610 688 744 704 667 545
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови[уреди | уреди извор]

Чифлик е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

 • Староседелци: Табаци (11 к.), Ќеримци или Јанковци (9 к.), Пачаризи (8 к.) и Бошковци (4 к.) они порано живееле во старото село. Табаци и Бошковци порано биле еден род, во родот Ќеримци некој човек се оженил со православна Ромка, и затоа во овој род и сега има некои луѓе со темна боја на кожата.
 • Доселеници: Трогерчанци (5 к.) доселени се од селото Трогерци кај Штип; Златановци (5 к.) доселени се од селото Чешиново, таму биле род со Кашовци; Неделковци (6 к.) доселени се од селото Ерџелија во Овче Поле; Шоневци (3 к.) доселени се од селото Спанчево; Припечанци (2 к.) доселени се од селото Припечани; Јаќимовци (1 к.) основачот на родот е доселен како посинет од селото Спанчево; Вардинци (5 к.) и Колевци (9 к.) доселени се, но не знаат од каде.[11]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 885 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на дом на културата.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 537 гласачи.[13]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 226.
 3. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, pp. 132-133.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]