Кучичино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кучичино
Кучичино is located in Македонија
Кучичино
Местоположба на Кучичино во Македонија
Координати 41°50′42″N 22°19′2″E / 41.84500° N; 22.31722° E / 41.84500; 22.31722Координати: 41°50′42″N 22°19′2″E / 41.84500° N; 22.31722° E / 41.84500; 22.31722
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 546 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13019
Надм. вис. 456 м
Кучичино на општинската карта
Кучичино во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Кучичино во рамките на општината

Кучичино — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено претежно во рамничарски предел, во Кочанската котлина. На исток од него се наоѓа планината Плачковица. Покрај него тече реката Брегалница. Селото се наоѓа на надморска височина од 456 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 350 жители, сите Македонци.[1] Според бугарскиот публицист Димитар Мишев, во 1905 година селото имало 400 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 546 жители, од кои 544 Македонци и 2 други.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 350[1] 400[2] 567 670 759 848 801 628 610 546

Родови[уреди | уреди извор]

Кучичино е македонско село.

Според истражувањата од 1960 година, родови во селото се:

  • Барбутци (15 к.), Молчевци (7 к.), Дочови (7 к.), Мрзанци или Смиљанци (16 к.), Балтовци (10 к.), Перковци (7 к.), Уткарци (11 к.), Богданови (14 к.) и Карапаиџовци (6 к.) сите овие родови во селото се староседелски.
  • Бојаџиеви (12 к.) доселени се во турско време од селото Бурилчево.[5]

Администрација и полиција[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 881 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 360 гласачи.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, р. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1970). Кочанска Котлина. Скопје: Универзитетска печатница.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]