Жиганци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жиганци
Жиганци is located in Македонија
Жиганци
Местоположба на Жиганци во Македонија
Координати 41°52′45″N 22°14′16″E / 41.87917° СГШ; 22.23778° ИГД / 41.87917; 22.23778Координати: 41°52′45″N 22°14′16″E / 41.87917° СГШ; 22.23778° ИГД / 41.87917; 22.23778
Општина Грб на Општина Чешиново-Облешево Чешиново-Облешево
Население 362 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 13014
Надм. вис. 323 м
Жиганци на општинската карта
Жиганци во Чешиново-Облешево.svg

Атарот на Жиганци во рамките на општината

Жиганци — село во Општина Чешиново-Облешево, во околината на градот Кочани.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во Кочанското Поле, западно од градот Кочани.

Историја[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век селото било дел од Кочанската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главна стопанска гранка во селото е земјоделството.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Жиганци живееле 156 жители, од кои 150 Македонци и 6 Роми.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Жиганци имало 224 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија и 90 Власи.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Жиганци живеат 362 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 156[1] 314[2] 430 502 579 556 501 451 378 362

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 877 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 229 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Во оризовите полиња крај Злетовска Река, во селото Жиганци се наоѓаат остатоци од една крстообразна црква, која е датира од XIV век. Остатоците од црковната градба не се проучени, но таа лежи на еден постар објект. Во долните делови на црквата, вградени е мермерни меноа од некој постар објект.

Археолошки наоѓалишта[7]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

 • ФК Злетовица (Жиганци)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р. 132-133.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 8. ТИМ ОД АРХЕОЛОЗИ НЕКОЛКУ ДЕНА РАБОТИ НА ДОЦНОАНТИЧКИОТ ЛОКАЛИТЕТ ДОЛЧЕНИЦА
 9. Ранохристијанска базилика откриена на новиот експресен пат Штип – Кочани
 10. Епископијата на Брегалница : прв словенски црковен и културно-просветен центар во Македонија -Блага Алексова

Надворешни врски[уреди | уреди извор]