Богатиница (Жиганци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богатиница


Местоположба 41°52′45″N 22°14′16″E / 41.87917° СГШ; 22.23778° ИГД / 41.87917; 22.23778Координати: 41°52′45″N 22°14′16″E / 41.87917° СГШ; 22.23778° ИГД / 41.87917; 22.23778
Основни податоци
Место Жиганци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Богатиницаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Жиганци. Претставува населба од неолитско и доцноантичко време. На 1 км јужно од селото, на пространа адина на левиот брег на Злетовска Река, на површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови со претежно сива боја, а се откриени и темели од објекти градени од кршен камен и варов малтер, како и неколку питоси. Според кажувањето на селаните, бил најден и поголем бој монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 175, ISBN 9789989101069