Петков Дол (Спанчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петков Дол


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Петков Долархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Претставува населба од неолитско и римско време. На околу 1,5 км северно од селото има блага падина што се спушта кон левиот брег на потокот Киселица. На источната страна теренот преминува во рид. Во издолжениот простор, чија површина изнесува 200 × 700 м, поточно во нивите на селаните и на земјоделската задруга се среќаваат фрагменти од неолитска (вршничка) керамика и остатоци од градешен материјал од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.