Пресечник (Кучичино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пресечник


Местоположба 41°50′42″N 22°19′2″E / 41.84500° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.84500; 22.31722Координати: 41°50′42″N 22°19′2″E / 41.84500° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.84500; 22.31722
Основни податоци
Место Кучичино
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пресечникархеолошко наоѓалиште во кочанското село Кучичино. Претставува населба од Доцната антика. На 2 км источно од селото, од двете страни на долот се среќаваат множество фрагменти од покривни ќерамиди, а во нивите биле откриени и темели од објекти, Пронајдени се и неколку монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 177. ISBN 9989649286.