Манастир (Соколарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500Координати: 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500
Основни податоци
Место Соколарци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 градиште  црква  некропола

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во кочанското село Соколарци. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичко време, старохристијанска црква и некропола. На 2 км северно од селото се издига висок рид што доминира над околината и на кој е изградена црквата Св. Ѓорѓија. На врвот на ридот, под црквата има зарамнет простор со димензии од 200 × 100 м, ограден со бедем од кој се зачувани темелите. Се гледаат остатоци и од темели на помали објекти. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, а пронајдени се и монети. Исто така се наоѓаат и остатоци од старохристијанска црква, а околу неа некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.