Могила (Бурилчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могила


Местоположба 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583Координати: 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583
Основни податоци
Место Бурилчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола  могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могилаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бурилчево. Наоѓалиштето претставува некропола - могили од римското време. Со рекогносцирањето во 1960 година, на ова наоѓалиште биле регистрирани две големи могили, кои подоцна (1985-87) мештаните ги уништиле до основата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.