Градиште (Спанчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 збег


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Наоѓалиштето претставува збег од доцноантичко време. Лежи североисточно од Петков Дол, на мала височинка меѓу коритата на реките Киселица и Бањска Река. На површината има фрагменти од керамички садови и питоси, а исто така и тули со римска форма.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.