Манастир (римско наоѓалиште во Бурилчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583Координати: 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583
Основни податоци
Место Бурилчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бурилчево. Претставува населба од римското време. Се наоѓа на околу 150-200 м северно од Могила I на наоѓалиштето Могила. На површината има делкани камени блокови, варов малтер и фрагменти од римска керамика од III-IV век. Најверојатно Манастир и Могила претставуваат една споменична целост.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.