Нова Чешма (Бурилчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Чешма


Местоположба 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583Координати: 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583
Основни податоци
Место Бурилчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Нова Чешмаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бурилчево. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римското време. На влезот во селото, лево од денешната чешма има рамнина што благо се спушта кон долината на Брегалница. Во нивата на еден селанец, со земјоделските работи биле откривани темели од објекти ѕидани од камен и варов малтер. Оттука потекнуваат дел од стебло на столб, мермерен блок со релјефна претстава на коњаник (Тракиски коњаник) и капак од детски саркофаг од мермер. Релјефот е соѕидан во куЌата на сопственикот на нивата, а капакот подоцна го откупил Музејот од Штип.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 174. ISBN 9989649286.