Авлија (Ново Селани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Авлија is located in Македонија
Авлија
Местоположба на Авлија во Македонија
Местоположба 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Основни податоци
Место Ново Селани
Општина Чешиново-Облешево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Авлијаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Ново Селани. Претставува населба од доцната антика и старо-христијанска црква. На источната периферија на селото, на простор од 300 × 300 м, на површината на селските ниви има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На источниот крај на наоѓалиштето се гледаат темели од голема старохристијанска црква. До неа е пронајдено стебло од столб од камен со должина од 1,5 м и пречник од 0,50 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 179. ISBN 9989649286.