Пат Спанчево-Бања (Спанчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пат Спанчево-Бања
археолошко наоѓалиште
Пат Спанчево-Бања is located in Македонија
Пат Спанчево-Бања
Местоположба на Пат Спанчево-Бања во Македонија
Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Пат Спанчево-Бањаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Наоѓалиштето претставува некропола од железно време. На патот помеѓу Спанчево и Бања, непосредно до Спанчевска Река биле откопани гробови и во нив биле најдени мониста од стаклена паста со вметнати жолти окца, кои, според долгнавестиот биконусен облик, можат да се определат како мониста од железното време. Неколку мониста се наоѓале кај жител од Кочани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.