Гробишта (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта


Местоположба 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Чифлик. Претставува некропола од Доцната антика. На 1,5 км источно од селото се гледаат конструкции од повеќе гробови од кои неколку биле отворени. По површината се среќаваат делови од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 180. ISBN 9989649286.