Прејди на содржината

Селиште (Спанчево)

Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Претставува населба од Доцната антика. Јужно и западно од селото, во селските ниви и оризишта, на простор од 300 × 250 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.