Тркањски Рид (Бања)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тркањски Рид


Местоположба 41°54′41″N 22°20′0″E / 41.91139° СГШ; 22.33333° ИГД / 41.91139; 22.33333Координати: 41°54′41″N 22°20′0″E / 41.91139° СГШ; 22.33333° ИГД / 41.91139; 22.33333
Основни податоци
Место Бања
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тркањски Ридархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бања. Претставува населба од доцната антика.

На границата на атарот со селото Тркање има низок рид на кој се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди, а откопани се и големи питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 177, ISBN 9789989101069