Манастир (доцноантичко наоѓалиште во Бурилчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир


Местоположба 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583Координати: 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° СГШ; 22.29583° ИГД / 41.84250; 22.29583
Основни податоци
Место Бурилчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бурилчево. Претставува населба од доцноантичко време. На 2,5 км јужно од селото, на зарамнето место што зафаќа простор од околу 100 × 200 м, на површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 173. ISBN 9989649286.