Под Селото (Врбица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Под Селото


Местоположба 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722Координати: 41°52′8″N 22°19′2″E / 41.86889° СГШ; 22.31722° ИГД / 41.86889; 22.31722
Основни податоци
Место Врбица (Кочанско)
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Под Селотоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Врбица. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. На јужниот и источниот раб на селото, по површината на селските ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Откриени се и повеќе монети, како и еден капител.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 175. ISBN 9989649286.