Грамадски Рид (Спанчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамадски Рид


Местоположба 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833Координати: 41°54′20″N 22°18′30″E / 41.90556° СГШ; 22.30833° ИГД / 41.90556; 22.30833
Основни податоци
Место Спанчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадски Ридархеолошко наоѓалиште во кочанското село Спанчево. Претставува градиште од доцноантичко време. На 4 км северно од селото, на висок рид со доминантна местоположба и зарамнет врв со површина од околу 300 × 200 м се гледаат остатоци од бедем, зачуван само во темелите. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 182. ISBN 9989649286.