Бошлиново (Соколарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошлиново


Местоположба 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500Координати: 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500
Основни податоци
Место Соколарци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бошлиновоархеолошко наоѓалиште во кочанското село Соколарци. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичко време. На северозападниот раб на селото, во непосредната близина на селскиот водосклад, при копањето на водоводната каптажа биле откриени неколку гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.