Градиште (Соколарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште


Местоположба 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500Координати: 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500
Основни податоци
Место Соколарци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во кочанското село Соколарци. Претставува градиште од доцноантичко време. На 2 км северно од селото се издига висок рид на кој се зачувани остатоци од темели на бедем граден од кршен камен и варов малтер кој оградувал простор од околу 150 × 100 м. На површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во внатрешноста на тврдината се гледаат и темели од неколку објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.