Ливади (Соколарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливади


Местоположба 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500Координати: 41°53′48″N 22°16′30″E / 41.89667° СГШ; 22.27500° ИГД / 41.89667; 22.27500
Основни податоци
Место Соколарци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ливадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Соколарци. Претставува некропола од доцноантичко време. На 1 км северно од селото, во нивата на еден селанец биле откопани неколку гробови. Според добиените податоци, во еден од гробовите била пронајдена монета од IV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 181. ISBN 9989649286.