Грамади (Лепопелци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамади

Карта

Местоположба 41°53′47″N 22°12′48″E / 41.89639° СГШ; 22.21333° ИГД / 41.89639; 22.21333Координати: 41°53′47″N 22°12′48″E / 41.89639° СГШ; 22.21333° ИГД / 41.89639; 22.21333
Основни податоци
Место Лепопелци
Општина Чешиново-Облешево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Лепопелци, Општина Чешиново-Облешево. Претставува населба од доцноантичкото време.

На 500 м јужно од селото, на десната страна од патот што води за Ново Селани, на простор од 200 × 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во нивите има и неколку грамади од кршен камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 177. ISBN 9989-649-28-6.