Грамади (Бурилчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамади
археолошко наоѓалиште
Грамади is located in Македонија
Грамади
Местоположба на Грамади во Македонија
Местоположба 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° N; 22.29583° E / 41.84250; 22.29583Координати: 41°50′33″N 22°17′45″E / 41.84250° N; 22.29583° E / 41.84250; 22.29583
Основни податоци
Место Бурилчево
Општина Чешиново-Облешево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Бурилчево. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На пространа тераса, што се издига над левиот брег на Брегалница, со орањето на нивите биле откриени темели од повеЌе објекти. На површината се среќаваат грамади од камења, покривни ќерамиди и фрагменти од питоси. Според кажувањето на мештаните, биле најдени и повеќе монети. Еден керамички сад се чува во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 173. ISBN 9989649286.